Skocz do zawartości

Theodorre

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi Ci o azymut do obiektu na powierzchni Ziemi, czy o azymut i wysokosc do obiektu o znanych wspolrzednych na sferze niebieskiej?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503

Konkretnie problem dotyczy satelity geostacjonarnego który ma tam pewna długość geograficzną. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak mam policzyc dla niego współrzędne horyzontalne. Co więcej, czy takiego satelite w ciągu roku mozna w Polsce zaobserwować? Jego długość geogr. to jakieś 5 stopni E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Czyli dane mamy: długość i szerokość geograficzną (równik=0 stopni) punktu na powierzchni Ziemi, nad którym znajduje się satelita oraz (np. z Wikipedii) informację, że taka orbita znajduje się 42.160 km od środka Ziemi. Zadanie, jak rozumiem, to dla punktu na powierzchni Ziemi o podanych współrzędnych policzyć azymut i wysokość?

W zasadzie nie powinno to być trudne :).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytsko się zgadza. Teraz właśnie mam problem z policzeniem dla tego współrzędnych horyzontalnych.. Nie wiem os czego zacząć. Pozatym jak wyglądałaby kwestia tego np ze będąc w Australii np. Znając te współrzędne moglibyśmy je przeliczyć dla jakieś szerokości geograficznej np. Tej Australii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zadanie 3. pierwszej serii zawodów I stopnia Olimpiady Astronomicznej.

 

Oblicz współrzędne horyzontalne, jakie ma w Twoim miejscu zamieszkania jeden z satelitów geostacjonarnych z rodziny Astra, którego punkt podsatelitarny ma długość geograficzną λp = 4,8° E.

 

Załączam moje wyznaczenie wysokości, ale najprawdopodobniej jest źle, bo się nie zgadza ze Stellarium.

Mi wyszło 35°, w Stellarium jest 27°. Jakby co, jako współrzędne mojego miasta, przyjąłem dla uproszczenia (54°N, 18°E).

 

Jakby ktoś wskazał mój błąd, byłbym wdzięczny...

 

zadanko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De facto to zadanie jest z tej olimpiady ale w tym roku jeszcze do niej nie podchodzę, bo chce się do niej przygotować. Zrobiłem to samo obliczenie metodą ortodromy i wychodzi ten sam wynik... Znalazłem taką strone przy okazji http://www.satlex.de/pl/azel_calc-params.html?satlo=4.8&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=50.82%2C19.12&la=50.82&lo=19.12&country_code=pl&diam_w=75&diam_h=80

 

Porównując sobie dane z tej str a jakie wychodziły to jest różnica w wyniku ponad 8 stopni w obydwóch metodach... Gdzie błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzory trygonometri sferycznej zakładają, że wszystkie punkty leżą na jednej sferze, a w Waszym przypadku tak nie jest - miasta są na Ziemi, a satelita jest sensownie daleko od Ziemi. Co prawda odsunięcie satelity od Ziemi powoduje, że powinien być wyżej nad horyzontem, podczas gdy Wam wychodzi za wysoko...

 

Wizualizacja w skali ;) W środku jest Ziemia, na niej pryszczyk - jakies losowe miasto powiedzmy, na zewnętrznej sferze są satelity geostacjonarne, pryszczyk-satelita jest nie na tej samej długości geograficznej.

 

geostat.jpg

 

A może tak do tego podejść (bardziej geometrycznie): jakie rozmiary kątowe miałaby widoczna część bardzo wysokiego komina zbudowanego na równiku na długości geograficznej 4,8° E. Dolna część komina jest niewidoczna, bo jest zasłonięta przez krzywiznę Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzory trygonometri sferycznej zakładają, że wszystkie punkty leżą na jednej sferze, a w Waszym przypadku tak nie jest - miasta są na Ziemi, a satelita jest sensownie daleko od Ziemi. Co prawda odsunięcie satelity od Ziemi powoduje, że powinien być wyżej nad horyzontem, podczas gdy Wam wychodzi za wysoko...

 

Wizualizacja w skali ;) W środku jest Ziemia, na niej pryszczyk - jakies losowe miasto powiedzmy, na zewnętrznej sferze są satelity geostacjonarne, pryszczyk-satelita jest nie na tej samej długości geograficznej.

 

attachicon.gifgeostat.jpg

 

A może tak do tego podejść (bardziej geometrycznie): jakie rozmiary kątowe miałaby widoczna część bardzo wysokiego komina zbudowanego na równiku na długości geograficznej 4,8° E. Dolna część komina jest niewidoczna, bo jest zasłonięta przez krzywiznę Ziemi.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale własnie to że ta satelita jest satelitą a nie jest na Ziemi jak miasto powoduje tą rozbieżność w wynikach? Pozatym licząc azymut ze wzorów wychodzi mi np. 11 stopni i teraz pytanie czy trzeba to 11 stopni dodac do tych 180 bo jednak z północy na wschód sie liczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ogarnąłem już mój błąd i przepisałem zadanie na czysto jakby ktoś potrzebował. Faktycznie liczyłem jak dla gwiazdy, która znajdowałaby się w zenicie dla obserwatora w punkcie podsatelitarnym. Poniżej wrzucam całkowite rozwiązanie.

W treści zadania jest uwaga:

Jako dane liczbowe przyjmij w obliczeniach wartości: doby gwiazdowej, pierwszej prędkości kosmicznej przy powierzchni Ziemi oraz promienia Ziemi.

 

ale wyznaczyć z tego promień orbity geostacjonarnej to banał.

 

A jak ktoś nie lubi trygonometrii sferycznej (są tacy? :icon_eek:), tu znalazłem ciekawego PDFa:

"DETERMINATION OF LOOK ANGLES TO GEOSTATIONARY COMMUNICATION SATELLITES"
Tomas Soler, Member, ASCE, and David W. Eisemann
https://www.ngs.noaa.gov/CORS/Articles/SolerEisemannJSE.pdf

 

 

trygonometria sferyczna_000006.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło ci źle, bo 35st. to by było, gdybyś był (miejsce obserwacji) na 54stN 5stE (<- ten punkt podsatelitarny) ;)

Sam robiłem to zadanie...

Trochę nie rozumiem. Chodzi o punkt obserwacji a nie podsatelitarny?

W każdym razie w moim drugim poście już rozwiązanie poprawne, wychodzi:

wysokość h=27° (liczone od horyzontu)

azymut A=196° (liczone od północy na wschód)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.