Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Przenosimy Celestię na forum

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5768 postów

*
Popularny

Nieco ponad miesiąc temu rzuciłem luźną propozycję przerzucenia treści Celestii na forum. Praktycznie w tym samym momencie postanowiłem sprawdzić jakby to wyglądało :) Powstał osobny dział, kategorie, dwie czyste strony na słowniczek. Zacząłem powoli kopiować treść i dodawać nową. Pomoc zaproponowali Paweł i Gabriel, którzy wzięli na siebie Astrofotografię i Układ Słoneczny.

Nowy dział znajdziemy tutajhttp://astropolis.pl...ii-amatorskiej/

Oczywiście jest widoczny na górze listy kategorii. W miarę bliskiej przyszłości spróbuję zrobić stronę ze "spisem treści" :)

Dlaczego "przenosiny"? Z dwóch powodów:

- Celestia leży odłogiem i mimo szczerych chęci nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić. Ogromna ilość praktycznej wiedzy jest właściwie zapomniana. Nie bardzo jest nawet gdzie odsyłać ludzi, którzy pytają o taką lekturę. 

- Coraz więcej na forum fajnej, teoretycznej wiedzy, którą pasuje usystematyzować zanim (miejmy nadzieję) rozrośnie się do rozmiarów, w których będzie można się pogubić. Najlepszym przykładem są opisy konkretnych gwiazd Bellatrix (sam też wrzuciłem dwa takie tematy i mam w planach kolejne), innym przykładem są tematy ATM, które już mam mniej więcej usystematyzowane - http://astropolis.pl...-tematow-o-atm/

Odpada tutaj również problem, który właściwie pogrzebał Celestię - niewystarczające zabezpieczenia, które doprowadziły do jej zasypania spamem. Na forum mamy względny spokój z wszelkiej maści botami (kilka sztuk tygodniowo to nie problem).

Oczywiście nie będzie to kopia Celestii kropka w kropkę ale głównie teksty, które są najbardziej wartościowe a nieczytane od lat ;) Dodatkowo będą funkcjonować jako normalne tematy na forum, więc każdy może dorzucać swoje uwagi (odpowiedzi byłyby moderowane bardziej rygorystycznie niż reszta forum - tylko ściśle merytoryczne odpowiedzi wnoszące jakąś wiedzę).

W czasie zlotu "Opiekunem Celestii" została Bellatrix. Takie założenie miałem już od początku, ale obiecałem Adeli, że zrobimy to na zlocie (co i tak nie do końca wyszło z powodu problemów z internetem). Już wcześniej wiedziałem, że będzie idealna, a na zlocie nabrałem (pewnie nie tylko ja) pewności, że będzie bombardować nas coraz to nową wiedzą ;)

W tym momencie zapraszam wszystkich do współtworzenia tej "forumowej encyklopedii". Jak zauważycie, jest jeszcze sporo braków, a i niektóre wrzucone teksty wymagają aktualizacji/rozwinięcia. Przykładowy Katalog Messiera na Celestii to oczywiście 110 pozycji i fajnie byłoby jakby rozłożyć to na kilka(naście) osób :)

cele.jpg

+19

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB

DominikRD

DominikRD

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 924 postów

Cóż mogę powiedzieć? Brawo!

+2
Post rekomendują: Bellatrix, ekolog,
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod. 
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20

Bellatrix

Bellatrix

Uxor Orionis

• Opiekun Celestii
  • PipPipPipPipPipPip
  • 742 postów

Danielu, dziękuję za powierzenie mi tak ważnej funkcji oraz za zaufanie. Uczynię wszystko, aby Ciebie oraz Kochanych Kolegów nie zawieść. 

Moi drodzy, zachęcam Was do współpracy i dzielenia się swoją wiedzą. Zapewne większość z nas ma swój ulubiony dział astronomii, w którym czuje się specjalistą. Cenne będą zarówno typowo encyklopedyczne referaty (również krótkie) jak i wyniki własnych nietypowych, unikatowych badań. Z uwagą będę śledziła Wasze posty (i przyznać muszę, że od dawna to robię) i pewnie nie raz spróbuję podjąć z autorem wpisu temat, który uznam za szczególnie interesujący, dotąd nieporuszany, nietypowy i wart rozwinięcia.

+9

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3033 postów

Bellatrix - gratulacje! Chciałem Ci złożyć gratulacje już na zlocie, ale nie wiedziałem czy funkcja została już przekazana :-) Także robię to teraz.

Dodatkowo dodam od siebie, że ideą astrofotograficznej Celestii jest zbieranie wiedzy (zarówno dotyczącej akwizycji jak i obróbki) w jedym - łatwo dostępnym miejscu - żeby nie było wertowania podstron forum w poszukiwaniu jakiegoś tutorialu. Tutaj jest w miarę aktualny spis tutorialów do astrofotografii: http://astropolis.pl...strofotografii/znajdują się tam odnośniki do wszystkich części cyklu Jacka Bobowika "Od laika do astrofotografika" oraz dwa ciekawe artykuły Maćka "wessel'a" o tym jak on patrzy na obróbkę zdjęć DSO, a więc na co warto zwrócić uwagę samemu obrabiając.

W związku z powyższym mam do Was prośbę:

Jeśli natraficie na forum na tutorial lub chociażby informację/trik czy cokolwiek innego co może się przydać w obróbce czy akwizycji to bardzo proszę o wiadomość - umieszczę to w spisie.

Pozdrawiam
Paweł

+4
Post rekomendują: LibMar, Bellatrix, Paether, Huncyt,
Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://pawel.foto-zdjecia.pl

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5768 postów

Chciałbym zrobić akcję związaną z Katalogiem Messiera. Praktycznie cały jest na Celestii (kiedyś Hans uzupełniał luki) ale przydałaby się nowa "forma". Postaram się wrzucić taki przykładowy temat w przyszłym tygodniu i mam nadzieję, że ktoś się dołączy z kopiowaniem/uzupełnianiem. Jeśli nie to może do przyszłego roku ogarnę :D

+1
Post rekomendują: Bellatrix,

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5768 postów

Kurcze, nie widać nowych treści na stronie głównej, a pisząc tego posta sprawdzam czy dotyczy to całej kategorii...

Edit: To mam na głównej, to już jakiś punkt zaczepienia :)

0

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5768 postów

Chciałbym zrobić akcję związaną z Katalogiem Messiera. Praktycznie cały jest na Celestii (kiedyś Hans uzupełniał luki) ale przydałaby się nowa "forma". Postaram się wrzucić taki przykładowy temat w przyszłym tygodniu i mam nadzieję, że ktoś się dołączy z kopiowaniem/uzupełnianiem. Jeśli nie to może do przyszłego roku ogarnę :D

Jak niektórzy zauważyli, od wczoraj zacząłem to robić. Jeśli ktoś chce się przyłączyć - zapraszam :) Zacząłem po kolei ale nie ma takiego wymogu, można wrzucić np swój ulubiony obiekt. Dzięki charakterystycznemu zapisowi (Messier 001, 002...) forum będzie segregować od 1 do 110 niezależnie w jakim czasie temat będzie założony/zaktualizowany. 

Baza, którą już mamy na Celestii znajduje się tutaj - http://celestia.pl/K...talogu_Messiera

Tematy ze zdjęciami na forum szukam zarówno przez forumową szukajkę jak i google (np przez frazy M1 astropolis, Messier 1 astropolis, Krab astropolis). Na pewno nie znajdzie się w ten sposób sporej części. Być może kiedyś przejrzę cały dział ze zdjęciami DS pod tym kątem.

Jeszcze raz zapraszam :)

+1

Bellatrix

Bellatrix

Uxor Orionis

• Opiekun Celestii
  • PipPipPipPipPipPip
  • 742 postów

A może ktoś z Was obserwuje komety, wykonuje zdjęcia i mógłby napisać kilka słów na ten temat? Zależy mi na krótkim stricte encyklopedycznym opisie (budowa, pochodzenie, cechy typowe, rodzaje) oraz na własnych spostrzeżeniach, notatkach z obserwacji, zdjęciach, własnych uwagach w tym temacie. Generalnie zależy mi, aby to był zwięzły fachowy opis z silnym naciskiem na część praktyczną. 

0

ANowak

ANowak

The Pup

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 781 postów

Z tego co wiem, to Mikołaj Sabat zajmuje się kometami. Jest redaktorem naczelnym Komeciarza ;)

+1
Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, MAK 127, SW 150/750, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

moje fotki na                                                                                                                                                                                                                                                   facebook.com/Astrofotografia-Amatorska-1691118704495127/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników