Skocz do zawartości

Neptun


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

NEPTUN

post-29939-0-28237800-1474589042.jpg

Neptun jest planetą należącą do gazowych olbrzymów. Oznacza to, że znaczną jej część stanowi materia niebędąca litą skałą, a planeta nie posiada stałej powierzchni. Zawiera gęstą gazową, nieprzejrzystą atmosferę.

Jako najdalsza znana planeta (ósma licząc od środka Układu Słonecznego) jest niezwykle zimna. Temperatura na Neptunie osiąga wartość oscylującą wokół -220oC. Warto zaznaczyć, że jeden z księżyców tej planety (Tryton) uchodzi za najzimniejszy obiekt Układu Słonecznego. Temperatura na powierzchni Trytona jest bliska -237oC. Fakt ten tłumaczymy znaczną odległością od Słońca w połączeniu z bardzo wysokim albedo księżyca (76%). Albedo to odsetek promieni słonecznych odbitych przez ciało do tych, które na nie padają. Wysokie albedo Trytona oznacza niewiele promieniowania pochłoniętego przez księżyc, dlatego ciało to pozostaje zimne.

 

Parametry chemiczne:

Neptun posiada osobliwy, wyjątkowo piękny, wyrazisty niebieski kolor. Zabarwienie to pochodzi od drobin zamarzniętego metanu zawartego w atmosferze planety. CH4 silnie absorbuje światło czerwone, odbijając fale niebieskie.
Neptun ma skład chemiczny podobny do Urana. Ale w przeciwieństwie do niego, powierzchnia Neptuna nie jest gładka, jednolita. Znajdują się na niej liczne smugi i pasma chmur.
Co ciekawe, na równiku zaobserwowano wyższe stężenie metanu, etanu i etylenu, niż na biegunach. Podobnie jak większość gazowych olbrzymów, Neptun posiada obecnie sporą część atmosfery, która uformowała się w chwili powstawania planety.

 

Skład chemiczny atmosfery Neptuna:

Wodór atomowy: 80%

Hel: 19%

Metan: 1%

Deuter (izotop wodoru-2): 192 p.p.m. (części na milion)

Etan: 1,5 p.p.m.

 

W śladowych ilościach również: amoniak, woda i wodorosiarczyn amonowy (wszystkie w stanie zestalonym)

 

post-29939-0-36942400-1474589051_thumb.png

Parametry fizyczne:

Na Neptunie wieją najsilniejsze znane wiatry w całym Układzie Słonecznym. Ich prędkość dochodzi do 2400 km/h. Bieguny magnetyczne planety są odchylone od osi obrotu o 47o. W związku z tym, podczas ruchu wirowego, pole magnetyczne podlega bardzo silnym fluktuacjom. Jest ono blisko 27 razy silniejsze od ziemskiego. Jedna doba na Neptunie trwa nieco ponad 16 godzin. Pełen obieg planety wokół Słońca zajmuje około 165 lat ziemskich.

Neptun jest blisko 17 razy masywniejszy od Ziemi, a jego średnica jest nieco ponad 3,8-razywiększa od średnicy ziemskiej.

Orbita Neptuna jest minimalnie ekscentryczna: 0,00946. Neptun znajduje się blisko 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia (oddalony jest od Słońca o 30 jednostek astronomicznych [A.U]. W peryhelium dystans ten maleje do wartość 29,82 A.U, a w aphelium wzrasta do 30,33 A.U.

post-29939-0-68738800-1474589046.jpg

Neptun posiada system cienkich pierścieni, których jednak nie da się obserwować przy pomocy amatorskich teleskopów. Są one ciemne, a ich struktura jest nieregularna. Są zbudowane z lodu pokrytego substancjami organicznymi i krzemianami. Zanieczyszczenia te słabo odbijają promienie świetlne, dlatego pierścienie są ciemne (całkiem inne od lodowych, jasnych pierścieni Saturna).Obserwuje się w nich lokalne zagęszczenia materii, nazywane łukami.

 

 

Księżyce Neptuna:

Neptun, na obecny stan wiedzy, posiada 14 księżyców. Największy z nich to Tryton. Porusza się on po orbicie wstecznej. Sugeruje to, iż został on przechwycony przez Neptuna jako obiekt z pasa Kuipera.

Satelita posiada bardzo cienką warstwę atmosfery, złożoną z metanu i azotu.

Na powierzchni Trytona nie ma prawie żadnych kraterów. Świadczy to o młodym wieku księżyca i o jego nadal wysokiej aktywności geologicznej. Tak jest w istocie: na Trytonie zachodzą procesy kriowulkaniczne.

 

Innym szczególnym satelitom Neptuna jest Proteusz. niezwykle interesujący obiekt z uwagi na graniczne wartości średnicy, przy której ciało niebieskie podlega równowadze hydrostatycznej i przybiera kulisty kształt. Proteusz jest blisko tej granicy, jednak jej nie przekracza i może istnieć jako nieregularna bryła (choć nie całkiem bezkształtna. Proteusz jest zbliżony kształtem do kuli).

 

Obserwacje Neptuna:

Rozmiar kątowy Neptuna widocznego na nocnym niebie jest bardzo niewielki, zaledwie 2,5’’. Jego jasność wizualna to tylko 7,8m, a więc obserwacje planety leżą poza możliwościami nieuzbrojonego oka. Można go dostrzec przy pomocy lornetki lub teleskopu (nawet najprostszego). Jednak, chcąc ujrzeć tarczę Neptuna wraz z jego błękitnym zabarwieniem, potrzeba teleskopu o średnicy zwierciadła co najmniej 10-12 cm i przy powiększeniu 250-300 razy. Dysponując teleskopem o zwierciadle ok. 30 cm będzie można zaobserwować największy z księżyców Neptuna, Tryton (13,6m).

 

post-29939-0-64036500-1474589060_thumb.jpg

zdjęcie ze strony PTMA (Oddział w Białymstoku), autor: Gabriel Murawski, lipiec 2016. Neptun i Tryton (ogniskowa 2000mm + drizzle 2x)

 

zdjęcia Neptuna wykonane przez naszych Forumowiczów:

 

http://astropolis.pl/topic/54550-neptun-2016/

http://astropolis.pl/topic/49741-neptun-2015/

http://astropolis.pl/topic/17707-zdjcia-urana-i-neptuna/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczoraj z nudów pofociłem trochę widm, wpadł też Neptun (do analizy poszedł stack 3x10 s, na dłuższych czasach ASI224MC już wymięka).

W sumie do końca nie wiem, jakie są to ostatecznie pasma, oznaczyłem je jako CH4.

Dostępne analizy nie są zgodne, niektóre podają metanowe i amoniakowe, a inne opisują wszystkie jako metanowe.

Nawet gdzieś znalazłem, że absorpcja jednego z pasm pokrywa się z linią H-beta. Dodam to co mam.

Neptun pasma metanu.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Literatura podaje, że metan jest obecny w atmosferze Neptuna (w stężeniu ok. 1%). Amoniak nie jest uwzględniony w składzie atmosfery, i myślę, że jeśli w ogóle tam występuje, to w śladowych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widmo jest spłaszczone (nie do końca to wyszło), pasma są absorpcyjne.

Widma wzorcowego nie znalazłem, korzystałem z różnych interpretacji do opisu.

Długości fali są w zasadzie wszędzie zgodne, z opisami za to jest różnie.

W zasadzie z naukowych znalazłem tylko to:

http://adsabs.harvard.edu/full/1975ApJ...197L..37O

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.