Skocz do zawartości

Piknik na Skale Chłopców


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, jak ja czekałem na ten tekst :) Jeśli mi ktokolwiek będzie marudził odnośnie wyjazdu w tamte rejonu, wiem jakim linkiem rzucić żeby rozwiać wątpliwości :)

Swoją drogą, Ciebie też trzeba było trochę namawiać.

 

Obawiam się, że przy każdym spojrzeniu w atlas lub na zdjęcie nieba południowego, widząc kolejną wyraźną ciemną plamę czy jasne skupisko gwiazd pomyślę o tym, czy dostrzegłem ów obiekt - ale nie zanotowałem, czy zwyczajnie przegapiłem?

 

Dlaczego określasz to obawą? Przecież:

 

spoglądam na Messiera 7 i powtarzam sobie, że kiedyś się jeszcze zobaczymy.

 

Szykuj listę "to see" na następny raz :)

 

P.S. Przeczytanie tego zajęło mi ok 20 minut :icon_eek: Jakby ktoś miał wątpliwości - naprawdę warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nieścisłość w czwartym zdaniu w rozdziale pierwszym. Pierwsza miejscówka była na wysokości 2090m npm , a nie 2000m npm!!! W związku z czym, muszę z niekrytą satysfakcją stwierdzić z Pana tekst Panie Panas JEST NIC NIE WARTY!!! :)))

 

Jak zwykle genialna robota. Dech zapiera i łezka się w oku kręci. Gratulacje!

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z opinią o Centaurusie A. To jest mechanizm ,na który sam się złapałem. Szukając Centaura A możesz być pewny ,że najpierw trafisz Omegę Centauri ,bo to jest najbardziej rzucający się w oczy obiekt w tamtym rejonie. Po Omedze wszystko wydaje się mdłe i niewyraźne. Faktycznie tez spodziewałem się większej jasności ,ale widok pasa pyłowego już zupełnie inaczej odebrałem. Ciemny i poszarpany niespotykany w innych galaktykach, ale potrzebuje większego szkła .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nieścisłość w czwartym zdaniu w rozdziale pierwszym. Pierwsza miejscówka była na wysokości 2090m npm , a nie 2000m npm!!! W związku z czym, muszę z niekrytą satysfakcją stwierdzić z Pana tekst Panie Panas JEST NIC NIE WARTY!!! :)

Taa, twoja stara była na 2090 mnpm. Mirador de Chio jest 2086 mnpm.

 

Nie zgadzam się z opinią o Centaurusie A. To jest mechanizm ,na który sam się złapałem. Szukając Centaura A możesz być pewny ,że najpierw trafisz Omegę Centauri ,bo to jest najbardziej rzucający się w oczy obiekt w tamtym rejonie. Po Omedze wszystko wydaje się mdłe i niewyraźne. Faktycznie tez spodziewałem się większej jasności ,ale widok pasa pyłowego już zupełnie inaczej odebrałem. Ciemny i poszarpany niespotykany w innych galaktykach, ale potrzebuje większego szkła .

Możliwe, ale porównanie z M81-82 wypadło zdecydowanie na korzyść północnego duetu. W sumie zabrakło mi spojrzenia na ten obiekt ​przez Pablitusa.

 

Nie wiem, czy ktoś inny potrafi tak opisać swoje obserwacje. Genialne!

Dziękuję, ale spokojnie znalazłoby się trochę osób, które piszą równie dobrze lub lepiej. Ale na szczęście ich tam nie było ;)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność słuchać Panasa podczas nagrań wykorzystanych w tym tekście. To brzmiało jak tybetańskie modły z przepiekną Drogą Mleczną w tle. Nie było słychać słów tylko ciemna sylwetka Panasa z lornetką i basowe mamrotanie. Mi się podobało :)https://www.youtube.com/watch?v=LHOhFGDB_BQ&list=PL1B93F77122A7292F

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.