Skocz do zawartości

Messier 002


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

messier 2.jpg

Messier 2 (NGC 7089) - Gromada kulista w Wodniku odkryta w 1746 roku przez Jeana-Dominique'a Maraldi. Znajduje się 5 stopni na północ od beta Aquarii - gwiazdy 3 wielkości gwiazdowej. Jest jedną z największych znanych gromad kulistych. Ma jasność 6,3 magnitudo i położona jest w odległości 37 500 lat świetlnych od Ziemi. Ma około 175 lat świetlnych średnicy.

Dane katalogowe:

  • Rektascensja: 21h33m29.3s
  • Deklinacja: -00° 49' 23"
  • Gwiazdozbiór: Wodnik
  • Odległość (kly)
  • Jasność: 6.3mag
  • Rozmiar kątowy 16.0 (arc min)

 

Wątek na forum: Czy M2 jest łatwa do odnalezienia?

 

 

Szkice na forum:

 

 

Zdjęcia na forum:

post-3882-1221223325.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos łatwości znalezienia tej gromady, to również uważam, że jest to banalnie łatwe, ale korzystam z innej drogi, niż Hans. Mianowicie M2 jest w kącie prostym trójkąta, zbudowanego przez poprowadzenie linii prawie dokładnie na zachód od gwiazdy Sadalmelik i prawie dokładnie na północ od gwiazdy Sadalsuud (oczywiście przeciwprostokątna tego trójkąta łączy gwiazdy α i β Wodnika). Jest ona także położona prawie dokładnie na linii, łączącej gwiazdę Enif - najbardziej na zachód wysuniętą jasną gwiazdę Pegaza z gwiazdą Sadalsuud, w 1/3 odległości między tymi gwiazdami od drugiej z wymienionych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moim zdaniem powinieneś zacząć od odnalezienia Enifa, co nie powinno być takie trudne, a gdy ci się to uda, to potem trzeba skierować się prawie dokładnie na południe, lekko na południowy zachód (nie na godzinę 6, lecz 5:30). M2 jest położona 11° od Enifa, zaś niecałe 5° dalej wzdłuż tej linii znajduje się gwiazda Sadalsuud. Przyznam, że metody Hansa (podlinkowanej w tekście opisu) nie stosowałem, ale na pewno Enif i Sadalsuud są łatwiejsze do odnalezienia od słabszych od nich gwiazd Delfina i Źrebięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tyle razy próbowałem i ani razu mi się nie udało. Wierzcie początkującemu, to naprawdę trudny obiekt do znalezienia (dla początkującego).

 

Czym obserwujesz i czy próbowałeś lornetką?

Przeskok od Sadalsuuda j​est banalny, jeśli masz kilkustopniowe pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.