Skocz do zawartości

Kamery analogowe w wideoastronomii i astrofotografii


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam sie za tematem pt "Live astronomy" i przyznam że przedstawione kamerki (płytki z matrycą?) wyglądaja bardzo ciekawie pod względem stosunku jakości do ceny.

 

Ale kilka spraw jest tu dla mnie nie do końca klarownych:

- to są matryce mono czy kolor?

- czy jest opcja integracji (czy to jest jedynie kwestia softu?)

- jakie oprogramowanie wspiera te kamerki (przechwytywanie obrazu, wzmocnienie, integracja itp)

- czy kamerka 1080P może dawać obraz 720p z calej matrycy (albo chociaż cropa)

- czy razem z ta płytką z matryca jest kabelek i wystarczy to tylko umieścić w jakiejś obudowie żeby mieć gotowy produkt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to są matryce mono czy kolor?

Zależy od płytki, powinno to być dokładnie podane w opisie

 

- czy jest opcja integracji (czy to jest jedynie kwestia softu?)

Niektóre w opisie mają SenseUP lub podobną funkcjonalność. Skala takiego wzmocnienia/integracji jest raczej trudna do określenia bez testów.

 

- jakie oprogramowanie wspiera te kamerki (przechwytywanie obrazu, wzmocnienie, integracja itp)

Rejestrator DVR sam w sobie, lub ta jedna karta DVR na USB lub PCIe z jakąś dołączoną do tego aplikacją. Jak sterownik jest sensowny to może pojawiać się jako WDM czy coś podobnego (tutaj: https://stargazerslounge.com/topic/277771-cheap-guide-camera-icx673/zwykła analogowa płytka została przerobiona na guider)

 

- czy kamerka 1080P może dawać obraz 720p z calej matrycy (albo chociaż cropa)

Niektóre tak, niektóre nie - jest wtedy w opisie że działa tylko w trybie AHD-H

 

- czy razem z ta płytką z matryca jest kabelek i wystarczy to tylko umieścić w jakiejś obudowie żeby mieć gotowy produkt?

Sklepy na Aliexpress z tego co wypatrzyłem zazwyczaj mają wariant gołej płytki i płytki z kablem, obiektywem i podstawą pod niego plus sterowana podkładka z filtrem IR-Cut - warto kupić zestaw bo inaczej te akcesoria są raczej nie do dostania.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co na szybko wyszukałem w necie to żadna kamera IP bądź AHD-M nie wspiera czasów krótszych niż 1/25 sek.

 

Z tych wszystkich sensorów godny uwagi jest przede wszystkim Sony IMX291:

- back illuminated

- lepsza czułość w bliskim IR

- wsparcie dla zmiennego ISO (LGC / HGC mode)

 

Ciekawy temat, głownie ze względu na koszt, ale zastosowanie tego w aktualnej sytuacji w astronomii raczej znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co na szybko wyszukałem w necie to żadna kamera IP bądź AHD-M nie wspiera czasów krótszych niż 1/25 sek.

 

Z tych wszystkich sensorów godny uwagi jest przede wszystkim Sony IMX291:

- back illuminated

- lepsza czułość w bliskim IR

- wsparcie dla zmiennego ISO (LGC / HGC mode)

 

Ciekawy temat, głownie ze względu na koszt, ale zastosowanie tego w aktualnej sytuacji w astronomii raczej znikome.

Wszystkie kamery analogowe mają sztywny i bardzo krótki czas ekspozycji. To co zazwyczaj robią to stackują klatki. BSI wiele nie zmienia. Czułość nowszych matryc jest porównywalna. Jak poszukasz na YouTube to znaleźć można wiele wideo-nagrań z takich kamer. Jakość jest słaba ale to praktycznie obraz na żywo składany z kilku klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby fajnie to wygląda. Wolałbym żeby było nieco mniej szumów, i ciemniejsze tło nieba. Kolory są w zasadzie zbędne.

Ta kamerka z pierwszego filmu (Samsung SCC-A2333) jest już wycofana z tynku.

Ciekawi mnie efekt z teleskopem 12" - takim jak mój i to bez napędu.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat. Podobne cele realizujemy podczas transmisjach na żywo, ale już z kamerą planetarną (IMX224) i 8" f/4 :)

W następnej serii będziemy już pracowali z 8" i f/2, gdyż do tego czasu ogarnę złączkę do reduktora. Obecnie mam nieodpowiednią odległość reduktora od matrycy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=sRjSLJhKHc4

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZUxqHNb2Q50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie efekt z teleskopem 12" - takim jak mój i to bez napędu.

Bez napędu szału nie będzie raczej. Może lepiej noktowizor?

 

Libmar jak uda się tobie f2 osiągnąć użytkowo to proszę nie zapomnij podzielić się szczegółami :)

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy kamera tayama o czułości 0.01 lux nadałaby się do guidingu z tubą 80/400 ? - zamierzam

podłączyć ją za pomocą grabbera usb i programu PHD2.

Nie dowiesz się dopóki nie sprawdzisz. Czułość wyrażana w luksach nadaje się trochę do kosza bo mierzona jest razem z obiektywem i nie jest bezwzględna ;)

 

Możliwe że PHD nie będzie działać (patrz post na forum SGL) i trzeba będzie użyć metaguide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.