Skocz do zawartości

Kasjopea - jak magnes - mozaika


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Za bardzo odszumiłem :). A fakt zrobiłem ten dodatkowy krok na samym końcu, przyznaję .... no i jeszcze ten resize.

 

Kapitalne zdjęcie,ET rządzi :-)

Tak, w tym podejściu do 'Kasi" dobrze mi wyskoczyły kolorki dla ET. Dzięki !

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty.

 

Po prawej na dole nieźle zaznacza się gromada otwarta NGC 7789 (zwana "Białą Różą" - teraz się nie dziwię - sporo ma tych gwiazd - podaje się od 100 do prawie 600)

znana też z ...

 

https://apod.nasa.gov/apod/ap131026.html

 

a w środku na dole różowa Paceman nebula (mgławica emisyjna) NGC 281 z zawartą w niej gromadą owarta IC 1590 jak żywa i trochę bańkopodobna? ;)

Z takim zdjęciem to nic innego jak brać laptopa/smartfona, lornetkę i w ciemne podwórko iść.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

Normalnie wirtualna rzeczywistość. Nocne wiejskie niebo bez wychodzenia z domu.

 

Ile tu jest tych gwiazd? No ... milion!

bialaroza.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie potrzeba tu większej rozdzielczości, żeby w pełni się delektować! Ale niesamowite jest to, że mimo mocnego resize zdjęcie nadal wygląda super, mimo że gwiazd jest niewiele mniej, niż pikseli zdjęcia :)

 

Ciekawy jest ten zakrzywiony kształt panoramy. Czy jakby nanieść siatkę, to byłaby ona prostokątna (linie równoległe do boków zdjęcia)? No bo aparat daje chyba na starcie taką geometrię, że w pobliżu bieguna siatka zaczyna się zakrzywiać. Powstaje więc pytanie, czy jest sens "prostować" tą geometrię? No bo która geometria jest "właściwa" i dlaczego?

 

I jeszcze pytanie, w jakim programie składasz panoramy? Bo zapewne bazuje oo na astrometrii, bo inaczej czuję że nie wyszłaby raczej taka równiutka krzywizna, a powyginane coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie potrzeba tu większej rozdzielczości, żeby w pełni się delektować! Ale niesamowite jest to, że mimo mocnego resize zdjęcie nadal wygląda super, mimo że gwiazd jest niewiele mniej, niż pikseli zdjęcia :)

 

Ciekawy jest ten zakrzywiony kształt panoramy. Czy jakby nanieść siatkę, to byłaby ona prostokątna (linie równoległe do boków zdjęcia)? No bo aparat daje chyba na starcie taką geometrię, że w pobliżu bieguna siatka zaczyna się zakrzywiać. Powstaje więc pytanie, czy jest sens "prostować" tą geometrię? No bo która geometria jest "właściwa" i dlaczego?

 

I jeszcze pytanie, w jakim programie składasz panoramy? Bo zapewne bazuje oo na astrometrii, bo inaczej czuję że nie wyszłaby raczej taka równiutka krzywizna, a powyginane coś.

 

Włąsnie oczekuję, że siatka byłaby ugięta. Determinuje to fakt jak powstała mozaika. Kolejne kadry powstawały poprzez przesunięcie tylko w osi Ra - zestaw sztywno przymocowany doo dovetaila na na HEQ5. SkyTracker daje możliwość iść liniowo bo aparat jest mocowany głowicą kulową. JEśli zrobisz sobie symulację np w CDC z zaznaczonym FOV to łatwo zorientujesz się dlaczego tak. Składałem w psie - dobrze że podołał. To właśnie przy wycinaniu prostokąta byłbym najbardziej stratny tutaj ale siatka wciąż pozostanie ugięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Niestety nie dysponuję żadnym programem do generacji siatki a było by to bardzo pouczające.

...

 

Przepraszam za offtopic ale ostatnio też się zastanawiałem jakimi programami ludzie robią siatki na własnych zdjęciach.

Czy ktoś mółgłby podać przykłady?

 

a propo Twojego zdjęcia to powiem trochę metaforycznie: zdjęcie jest tak piękne że "szkoda słów" :-)

to też mój przyszłościowy target.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem że tutaj temat toczy się o nałożenie siatki. Co prawda nie tak jakby Marcin chciał ale zupełnie spontanicznie zrobiłem to dziś na jego zdjęciu na innym forum B)www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=394247#p394247

 

wersja z cropem

cass_opis.jpg

 

i bez cropa

cass_opis_1.jpg

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włąsnie oczekuję, że siatka byłaby ugięta. Determinuje to fakt jak powstała mozaika. Kolejne kadry powstawały poprzez przesunięcie tylko w osi Ra - zestaw sztywno przymocowany doo dovetaila na na HEQ5. SkyTracker daje możliwość iść liniowo bo aparat jest mocowany głowicą kulową. JEśli zrobisz sobie symulację np w CDC z zaznaczonym FOV to łatwo zorientujesz się dlaczego tak. Składałem w psie - dobrze że podołał. To właśnie przy wycinaniu prostokąta byłbym najbardziej stratny tutaj ale siatka wciąż pozostanie ugięta.

Hmm, zrobiłem sobie symulację w Stellarium. Kadry wybrane orientacyjne i za małe zakładki :) Ale ideę chyba widać:

kadry.jpg

Dwa screeny, jeden z przeźroczystością 50%. Abstrahuję już od tego, czemu nie da się tej siatki idealnie zgrać...

Chodzi mi o to, że Twoja mozaika powinna składać się z czterech prostokątów, które by były ustawione po łuku, ale każdy z nich miałby proste krawędzie. Czy czasami PS nie zaburzył jednak geometrii tego zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu bo tak jak pisałem zcropowałem po łuku aby zachowac maksymalne pole i aby nie było ząbków :)

Aaaa. Tak mnie to zaciekawiło, że przeoczyłem kluczowe zdanie z pierwszego postu :) Czyli to nie PS tak ładnie wyciął. Teraz się wszystko zgadza. A więc oryginalnie było coś tego typu, co pokazałem? 4 zachodzące na siebie prostokąty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Si Senior, PS czy inny program nic takiego nie zrobi samemu jak sądzę.

Kolega zamieścił siatkę i nawet tu lekko widać jak koła siatki nieboskłonu się zacieśniają tym bardziej im bliżej bieguna - raczej zrozumiała rzecz jak sądze. Wiodące koło Dec całości to to które kreśli środek kadru naturalnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.