Skocz do zawartości

Messier 009


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

post-19663-0-53623900-1475661833.jpg

 

Messier 9 (NGC 6333) – gromada kulista w Wężowniku. Odkryta przez samego Charlesa Messiera, który opisał ją jednak jako mgławicę ponieważ nie był w stanie swoim sprzętem rozdzielić jej na pojedyncze gwiazdy. Dopiero 20 lat później William Hershel poprawnie określił ją jako skupisko gwiazd.

Leży prawie 26 tysięcy lat świetlnych od nas i cały czas oddala się z dużą prędkością 229 km/s. Leży stosunkowo blisko centrum Drogi Mlecznej i z tego powodu jest bardzo podatna na pływy grawitacyjne naszej galaktyki, które deformują jej kształt. Dlatego przy dokładniejszej obserwacji, może wyglądać na nieco spłaszczoną.

 

Rozmiary kątowe (12′) odpowiadają średnicy ok 90 lat świetlnych ale jej rzeczywiste rozmiary są trudne do określenia z powodu dużych ilości pyłu kosmicznego. Z tego samego powodu jest nieco ciemniejsza.

 

Aby zlokalizować M9 należy najpierw znaleźć stosunkowo jasną (2,43 mag) gwiazdę η Oph (Sabik). Gdy to zrobisz, znajdziesz tę małą gromadę kulistą około 3 stopnie na południowy wschód.

 

 

Dane katalogowe:

  • Rektascensja: 17h19m
  • Deklinacja: -18°31'
  • Gwiazdozbiór: Wężownik
  • Odległość: 25800 lat świetlnych
  • Jasność: 7,7 mag.
  • Rozmiar kątowy: 12'

Zdjęcia na forum:

 

Dziwna sprawa, nie znalazłem (ani przez naszą szukajkę, ani przez google) żadnego zdjęcia tego obiektu. Mam nadzieję, że jak przejrzę całą galerię (taki plan po skompletowaniu 110 tematów) to coś się znajdzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na forum:

 

Dziwna sprawa, nie znalazłem (ani przez naszą szukajkę, ani przez google) żadnego zdjęcia tego obiektu. Mam nadzieję, że jak przejrzę całą galerię (taki plan po skompletowaniu 110 tematów) to coś się znajdzie.

 

 

 

Te wszystkie kuleczki Wężownika i okolic to trudna sprawa, będzie ich więcej brakowało - najlepiej z nieba południowego albo z dalekiego południa Europy. Mało atrakcyjny temat jak ktoś już zatachał 50kg sprzętu. Fakt dobrze mieć i takie zdjęcia polskich fotografów - może ktoś kiedyś zrobi serię bo się na to nastawi po prostu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało atrakcyjny temat jak ktoś już zatachał 50kg sprzętu

 

Zupełnie się nie zgodzę. Dla mnie M9 jest wyjątkowa z racji swojego niebanalnego sąsiedztwa: tuż po prawej (tfu, na zachodzie ;) ) czai się Barnard 64, stopień na południowy wschód - B259, a w promieniu <1,5° dwie kolejne kulki: NGC 6342 i 6356. Żeby było zabawniej, to wszystko wychodzi nie tylko na zdjęciach, ale i jest widoczne w lornetach (z terenu Polski!).

 

Dodatkowo ​B64 był moim pierwszym Barnardem w Wężowniku. I jak tu nie mieć sentymentu do M9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.