Skocz do zawartości

NAVI, pierścień królowej Kasjopei


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Ale zauważyłem dzisiaj przypadkiem, że też wymyślona (jak napisał tutaj Pejcz) przez astronautę gwiazda Regor (odwrócony Roger) jest już zaakceptowana - znajduje ją darmowy program Stellarium (polecam pobranie go sobie z netu - nowym Czytelniczkom i czytelnikom naszego forum).

 

Jest też bardziej ceniona przez angielską Wiki (daje się wyszukać jako gwiazda w przeciwieństwie do "navi").

Może i Navi się doczeka :)

 

Regor nie jest jednak jeszcze przyklepana oficjalnie - przez International Astronomical Union.

 

Pozdrawiam

aaaaaaaaaaaaa.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przejrzałem jak nazywa się gwiazda gamma Cas na mapach jakie posiadam.

Pocket - brak nazwy własnej.

Mapy wygenerowane programem NO - nazwa Cih,

W zapiskach astronomicznych dotyczących Kasjopei nazywałem ją Cih zamiennie z gamma Cas. Nazwa Navi nie pojawia się u mnie ani razu :P

 

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa czemu Roger (Regor) już jest widziany w Stellarium i wyszukiwarce wiki.ang, a Navi nie.

Może "Navi" ma za dużo innych znaczeń albo Ivan (stąd na wspak wyszło Navi) nie jest zbyt amerykańskie?

Ten Ivan co też zginął w tej tragedii co Roger (i trzeci) to był bardzo wszechstronny człowiek, nie tylko pilot wojskowy, wynalazł jakiś system sterowania rakietą i miał IQ 145.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem o Cih jak długo już interesuję się astronomią czyli jakieś 35 lat. O Navi też słyszałem ale dopiero z internetu. Ale wzruszyło mnie stwierdzenie Ekologa, że jakaś nazwa jest "zaakceptowana" bo uwzględnia ją Stellarium. Wielu ludzi traktuje Stellarium (podobnie jak i Wikipedię) jak jakąś wyrocznię. Wyrocznią nie jest tu nawet IAU bo z tego co wiem (choć mogę się mylić) IAU jednak nie zatwierdza nazw własnych gwiazd i z tego powodu nie zatwierdzi też ani Regora ani Navi ani nawet Syriusza.

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrocznią nie jest tu nawet IAU bo z tego co wiem (choć mogę się mylić) IAU jednak nie zatwierdza nazw własnych gwiazd i z tego powodu nie zatwierdzi też ani Regora ani Navi ani nawet Syriusza.

 

O kurcze, to tu mnie zaskoczyłeś. Byłem przekonany, że widziałem taką oficjalną listę nazw IAU. Pogrzebałem chwilę i widzę, że mi się nie wydawało:

https://www.iau.org/science/scientific_bodies/working_groups/280/

Oczywiście na liście nie znajdziemy ani Navi, ani Regora bo nie są to oficjalne nazwy, ale Syriusz (Sirius) jest :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WGSN to bardzo nowa grupa (powołana przez IAU) więc może być nieznana starym astrowyjadaczom.

Gwiazdy te zostały przez nią oficjalnie ponazywane dosłownie w tym roku. Na przykład taka Navi-

java

ups

 

Zavijava

jakiś arabski szczekający pies został uhonorowany :)

 

It bore the traditional names Zavijava (also Zavijah, Zavyava and Zawijah) and Alaraph. Zavijava is from the Arabic زاوية العواء zāwiyat al-cawwa’ 'corner of the barking (dog)'

 

 

Pozdrawiam

zavijava.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zwolennikiem wolności (w szerokim spektrum spraw) ale wydaje mi się, że akurat nazwy jakie chcą zatwierdzać mają być sensowne, "wpadajace w ucho", więc - pośrednio - nieco ułatwią promowanie astronomii wśród kompletnych nowicjuszy patrzenia na niebo.

 

Dziś nasza Bella czesto pisze HIP ... a w przyszłości dziennikarz napisze Regor.

 

Jeden z punktów zasad nazewnictwa wyraźnie (IMHO) nawiazuje do Regor`a = nazwa wymyślona ale już historyczna (sprawa jej powstania i tragiczna śmierć - poniekąd kosmiczna - osób z tym związanych).

 

Translator słaby ;)

 

Czy Waszym zdaniem chodzi o zakaz cyfr (a nie "jednostek")? Materiał był z wiki (ang)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/IAU_Working_Group_on_Star_Names

 

  • Names preserving world heritage are strongly encouraged; common and cultural names preferred over new,
  • Names should normally be 4–16 characters in length; short names preferred over long,
  • Names should be pronounceable in some language and be non-offensive,
  • Names should not be too similar to an existing name of a star, planet, planetary satellite, or minor planet.
  • Names of individuals are prohibited for bright stars (except for rare historical cases),
  • Contrived names are discouraged (except for rare historical cases),
  • Names of events principally known for political or military activities; of a principally commercial nature; of pet animals and acronyms are prohibited.

 

 

Pozdrawiam

p.s.

I najważniejsze. Gwiazdy, księżyce,... dość długo są takie jakie są - robota się nie zmarnuje.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyk5, dziękuję za piękne zdjęcie :) Co prawda nie jestem specjalistom od astrofoto, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że barwna otoczka widoczna dookoła gwiazdy ma na Twoim zdjęciu kolor zgodny z tym, który widziałam w okularze teleskopu. Specyficzny odcień szafiru, bez kapki turkusu ani fioletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.