Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla laika


Mathius

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zamierzam kupić swój pierwszy teleskop. Budżet to 700-800zł.

 

Warunki myślę, że mam całkiem dobre. Miasto do 30 tys. (obrzeża). W niektóre noce mogę dostrzec gołym okiem którędy przebiega Droga Mleczna. Transport wyłącznie pieszo i rowerem.

Dobrze by było jakbym mógł odróżnić nim Mars od Jowisza(i jeśli to możliwe dostrzec jego charakterystyczną plamę.). Widzieć pierścienie Saturna. Całkiem dobry widok Księżyca i co mniej ważne, poprzyglądać się samolotom(10 km do lotniska, nisko latają).

Mam 22 lata. W pierwszej klasie szkoły podstawowej znałem na pamięć kolejność planet w naszym Układzie Słonecznym :-). Z ciężarami problemów nie mam, w pracy dźwigam po 30-40 kg.

7)Wybaczcie, ale ten punkt pominę i postaram się oprzeć na już posiadanej (małej) przeze mnie wiedzy.

8)Ten punkt bardzo mi się podoba. :-D

W grę wchodzi tylko zakup nowego sprzętu w sklepie internetowym. Na przykład: teleskopy.pl lub deltaoptical.pl.

 

Pytania:

1. Podobno w tym przedziale cenowym mogę dostrzec kolorowe planety. Czy to prawda?

2. Do czegoś się nadają te teleskopy za ~150zł?

3. Na portalu wykop.pl polecono mi zakup tego modelu: http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-(SK1309EQ2)-teleskopy-1383.html

Będzie to dobry wybór?

4. Czy warto w tym przedziale cenowym zainteresować się okularami?

5. Czy widoki będą przypominały coś takiego? Jeśli nie to ile bym musiał wydać, aby móc je podziwiać?

comment_7Izja11IHYH2HUzfUQlWJNcrN70o71BE

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolorowe planety widać nawet gołym okiem. (Np. Mars jest pomarańczowy)

2. Co najwyżej do podglądania sąsiadek, ale nawet jej obraz jest rozmazany. Jakbym ci dał tekturkę po papierze toaletowym i wsadził szkiełka ze starej lornetki to byś miał to samo.

3. To dość dobry model, aczkolwiek jest to teleskop na montażu paralaktycznym (czyli ustawianie na biegun itp.) Najlepszy dla początkującego jest montaż azymutalny (góra i dół).

Czy chciałbyś obserwować obiekty głębokiego nieba tj. mgławice czy galaktyki czy tylko planety. Bo jak tylko planety to lepszy będzie refraktor.

4. Na początek wystarczą ci te z zestawu.

5. Obraz będzie trochę mniejszy, ale detal zależy od tzw. seeingu czyli stabilności atmosfery - bardzo dobry seeing to zdarza się max kilka-kilkanaście razy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak chcesz oglądać samoloty to teleskop podany przez Ciebie odpada, to Newton nie nadaje się do obserwacji dziennego nieba.

Pozwoliłem sobie skopiować celestię z tutejszego forum.

Powinieneś sobie to wszystko przeczytać.

http://astropolis.pl/forum/252-teleskopy-i-lornetki/

Dla Ciebie idealny byłby refraktor, czyli można powiedzieć teleskop luneta.

w Twoim budżecie pasowałby ten z punktu 1.

  • 600-800 pln
  1. Sky-Watcher SK909AZ3 - na montażu AZ3 (refraktor 90 mm) - względnie znośne okularki i całkiem niezły azymutalny montaż. Chyba najtańsza 90-tka na rynku - to już jest, mały bo mały, ale normalny teleskop
  2. Sky-Watcher SK1309EQ2 - na montażu EQ2 (newton 130 mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury na montażu klasy EQ2
  3. Sky-Watcher SKP13065EQ2 - na montażu EQ2 (newton 130 mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury na montażu klasy EQ2
  4. Używany teleskop typu Newtona 150 mm - na montażu Dobsona (newton 150 mm)- normalny, nieduży teleskop, spora szansa, że w takim przedziale dostaniemy do niego również jakiś normalny okular. Do zdobycia na giełdach forów astronomicznych.

Ja radziłbym Ci zacząć od czegoś tańszego i mniejszego, zobaczysz i nauczysz się obserwacji a później zdecydujesz jaki chciałbyś sprzęt docelowy.

Pamiętaj że dodatkowym wydatkiem są okulary, które prawdopodobnie będziesz chciał szybko dokupić (jakieś lepsze).

Poniżej masz większy wybór refraktorów na początku przygody, ja osobiście mam jeszcze SKYLUXA bardzo fajny sprzęt na początek, tylko trzeba trochę przy nim pomajstrować aby wyciągnąć to co najlepsze przy tej aperturze.

Możesz jeszcze zastanowić się nad dobrą lornetką w tym budżecie, ale ja tutaj nie pomogę - może inni Ci podpowiedzą.

  • 300-500 pln
  1. Celestron PowerSeeker 80 EQ Refraktor 80/900 - na montażu EQ2 (refraktor 80 mm) - beznadziejne okulary, ale to chyba najtańsza osiemdziesiątka na rynku na EQ2
  2. Sky-Watcher SK705AZ3 - na montażu AZ3 (refraktor 70 mm) - względnie znośne okularki i całkiem niezły azymutalny montaż
  3. Bresser - SKYLUX 70/700 - na montażu Astro3/EQ-sky /EQ2/ (refraktor 70 mm) - beznadziejne okularki, ale jest to w miarę normalny refraktorek na montażu paralaktycznym klasy EQ2 na stalowych (sic!) nogach.
  4. Sky-Watcher SK1149EQ1 na montażu EQ1 (newton 114 mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury, niestety na bardzo słabym montażu.
Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest symulacja Jowisza, czyli masz rozmiary teleskopu w calach podane obok grafiki. http://3.bp.blogspot.com/_VBnLLPfHQrQ/TUAFvBpfdPI/AAAAAAAAACg/AC1jXwEyrpc/s1600/jowisz.jpg

Jeśli chcesz oglądać samoloty , to wybór się upraszcza , szukasz refraktora na azymutalnym montażu ( refraktor ma soczewkę nie lustro, azymutalny montaż to taki góra- dół , prawo- lewo ). Czyli coś w tym stylu , używany za 800 pln powinien się znaleźć.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3) to coś ma 4" cale -jest na podanej grafice.

Ja bym zrezygnował z samolotów i coś takiego używanego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1827&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-152/1200_DOBSON_6%27%27 to ma 6" cali

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Myślę, że głównym celem obserwacji będą planety i nasz naturalny satelita, ale najjaśniejsze mgławice i gromady dobrze byłoby pooglądać. Samoloty latają dość nisko, ale też by im się poprzyglądał.

 

Dobrze rozumiem? Refraktor jest lepszy do obserwacji planet i samolotów niż teleskop?

 

Priorytety wychodzą mniej więcej tak:

1. Planety i Księżyc

2. Samoloty i przyroda

3. Głębokie niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

700-800 zł,-, to niewielki budżet. Twój priorytet wymaga MAK-a 127 na azymutalnym montażu / nogi stalowe /, a to jest wydatek 2000-2500,- zł, przy zakupie nowego sprzętu.

link: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2074&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_MAK_127_f/11,8_OTA_(astronomia,_samoloty)

Edytowane przez sfd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-sk-102-1eq3-2-CID767-IDi4J95.html#426fc23236

 

jak byś miał niedaleko myślę że to dobra propozycja. Kupując używkę nie tracisz na wartości, Każdy ma różne preferencje, jednemu pasuje Maczek inny uwielbia refraktory. Jeśli chodzi o nowe to najbliżej cenowo wyszło by 80/400 na az3. Dłuższa tuba pod tym montażem będzie z czasem opadać. Nie da się ukryć że dużą satysfakcję sprawa upolowanie czegoś po okazyjnej cenie. Ale to tylko moje zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że za tyle nic nadzwyczajnego nie będzie i muszę pójść na jakiś kompromis. Zastanawiam się właśnie nad tym refraktorem: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html

Może być , obraz jest ziemski nieodwrócony , czyli oglądasz samoloty i przyrodę bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.