Skocz do zawartości

Ile wydałeś na astrohobby?


Paether

Ile wydałeś na astrohobby?  

350 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ile wydałeś na astrohobby?

    • Do 1000z?
      15
    • 1000-3000z?
      42
    • 3000-6000z?
      60
    • 6000-10000z?
      61
    • 10000-20000z?
      68
    • 20000-30000z?
      48
    • 30000-50000z?
      18
    • 50000-100000z?
      15
    • Powyżej 100000z?
      8

Ankieta została zamknięta


Rekomendowane odpowiedzi

A niech będzie :) Takie pytanie na weekend. Nawiązuje do podobnej ankiety przeprowadzonej na forum w...2005 roku :)

 

sonda.jpg

 

http://astropolis.pl/topic/55750-szaty-astropolis-z-przeszlosci/?p=646156

 

Teraz trochę mniej opcji i trochę większe widełki w "górnej części".

 

Ankieta jest niepubliczna bo nie chodzi o to, żeby sprawdzić kto ile wydał, ale o ogólny zarys jak to wygląda po ponad 10 latach :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel forum i my jesteśmy starsi ponad 10 lat, każdy z nas wydał sporo przez ten czas od 2005 roku.

W związku z tym dodałbym opcje 30-50k, 50-100k i ponad 100k zł.

 

ps. gdy ankieta powstawała forum istniało dopiero dwa lata, środowisko zaczęło się konsolidować w okolicach 2001 roku więc i kwoty ankiety były mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam sobie że kiedyś włączaliśmy do wydatków wszystkie elementy związane z naszym hobby, tak więc poza oczywistymi wydatkami na sprzęt obserwacyjny lub fotograficzny także koszty wyjazdów na zloty, wyprawy wyłącznie astronomiczne (urlopy rodzinne pomijam) czy np. najdroższe dla mnie wyjazdy na całkowite zaćmienia Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak opcji: O wiele za mało...

A także symbolu nieskończoności przy opcji astrofotografia :D

 

Edit: I czy po stronie kosztów wpisać te wszystkie godziny spędzone przy teleskopie, zamiast zarabianiu pieniędzy : )

Edytowane przez Huncyt
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? To indywidualny wybór każdego, w jaki sposób realizuje swoją pasję ze świadomością ile to będzie kosztować ;) Ktoś kupuje lornetkę, ktoś astrograf, a ktoś wycieczkę do Chile ;) "One love", bez podziałów!

 

Po 80 głosach już można stwierdzić, że wydaje się znacznie więcej. W starej ankiecie ponad 50% mieściło się do 3000zł, teraz tylko 15% znalazło się w tych widełkach ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujemy, sprzedajemy, wymieniamy, sprzęt nowy, używany itd. W ciągu kilku lub nawet, w przypadku niektórych, kilkunastu lat nazbierało się klamotów w sprzętowym portfolio. Wycena posiadanego na przestrzeni lat sprzęt z natury rzeczy jest mocno szacunkowa.

 

Przeglądając forum znalazłem taki wątek http://astropolis.pl/topic/19815-historia-mojego-astrografu/ Na początku trochę się uśmiałem, ale potem przyszła refleksja, cholera przecież ja też tak zaczynałem.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwzględniłem w ankiecie jedynie wydatki na sprzęt. Łatwo mi liczyć, bo to dopiero 18 miesięcy.

 

Faktycznie koszty rosną biorąc pod uwagę wyjazdy pod ciemne niebo, zloty, astrowczasy. K

 

Kilka zl również poleci na nieudane projekt sprzętowe i niepotrzebnie kupione mety zlaczek ;-)

 

Zakładam że hobby nie powinno kolidowac z pracą i zajmować czas przed/po niej. Super opcja jest gdy nasza astropasja pokrywa się częściowo z obowiązkami służbowymi 💖

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak opcji: O wiele za mało...

A także symbolu nieskończoności przy opcji astrofotografia :D

 

Edit: I czy po stronie kosztów wpisać te wszystkie godziny spędzone przy teleskopie, zamiast zarabianiu pieniędzy : )

To już przy następnej ankiecie " Ile straciłeś a ile zyskałeś przez astro hobby " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęty do astro, to coś w rodzaju newton , montaż paralaktyczny , czy te kamery do astro. Refraktor na azymutalnym, a tym bardziej lornetki to sprzęt do obserwacji dziennych który może być użyty do astro. Tu jest zdjęcie zrobione przez refraktor 150 mm przez szybę z okna mojego pokoju , dystans 10 km, dlatego taka mgiełka ( zdjęcie niekadrowane ). Do niezłych obserwacji refraktorem zaliczam , polujące ptaki drapieżne , w zimie obserwuje jak ptaszysko łapie na polu gryzonie i rozrywa na strzępy, dystans od 50 do 200 metrów , całkiem nieźle widać , takie drobiazgi jak sarny , kuropatwy , bażanty to standard . Czyli w moim przypadku sprzęt tylko do astro to newton 12 cali , mapa księżyca , mapa nieba, kolimator , czyli koszty jakieś 3000 zł (newton używka). Reszta: lornetki i refraktor to sprzęty uniwersalne.

FOTO9593.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.