Skocz do zawartości

MaxIm DL 6.xx czy warto ?


RMK

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do zakupu MaxIm DL. Testowałem kiedyś wersję 5.xx. Przeglądając fora natknąłem się na różne informacje o niestabilności wczesnej wersji 6.xx.

Czy aktualnie wersja 6.13 jest już na tyle stabilna, że można ją kupić bez obaw (w teorii jest rok na pobieranie poprawek, ale nie chcę walczyć z frustracją B) )?

Czy zakup tylko na stronie firmy, czy są inne opcje? Spotkaliście jakieś świąteczne promocje na ten produkt ? Proszę jeszcze o informację czy zdecydowanie nastawić się na zakup maksymalnie rozbudowanej wersji czy zamiast MaxPoint'a jest jakaś lepsza alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O SPISie była już kilkakrotnie mowa. Program jest darmowy i ma wiele do zaoferowani. Mam wrażenie, w niektórych elementach jest lepszy od Maxima. Niestety przyzwyczajenie to potęga i wciąż używam starszej wersji Maxima. A może warto zmienić ten Maximowy paradygmat, ja osobiście czekam na polski program do akwizycji i obróbki materiału, wszak programistów mamy jednych z najlepszych na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze do wyboru Prism (http://prism-america.com).

Mam i działa.

Zaletą jest generalnie prostsza obsługa w porównaniu z Maximem (v.5), ale za wadę uważam wolniejszy plate solving. Mi nie udało się go w żaden sposób ustawić tak, by dorównywał Maximowi w szybkości działania PS.

Ale generalnie zacny kombajn i z pewnością kolejna alternatywa do M. Niestety, nie darmowa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Sequence Generator Pro (SGP).

 

http://mainsequencesoftware.com/Products/SGPro

 

Bardzo popularny z bardzo dobrym supportem. Może wszystko co Maxim oprócz składania materiału.

 

Cena $99 vs. $599 za Maxima.

 

A na początek polecam darmowego SIPSa wspomnianego wyżej. Być może więcej nie będziesz potrzebował. Używam od 2 lat. Niestety obsługuje tylko kamery po ASCOM czyli odpadają wszelkiego rodzaju DSLR, SBIG, QSI i inne nie mające sterowników ASCOM.

 

Ewentualnie APT, prężnie rozwijające się ostatnio - chyba niecałe €30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Spróbuję w pierwszym podejściu SIPS. Po pobieżnym zapoznaniu się z helpem wygląda bardzo zachęcająco.

Mam nadzieję ożywić/dokończyć setup do końca listopada i spróbuję swoich sił. Jakieś odniesienie do MaxIm mam.

Jako alternatywa Sequence Generator Pro.

Co do braku obsługi lustrzanek - nie przeszkadza mi to. Taki uproszczony zestaw ze Sky Adventurerem wykorzystuję bez oprogramowania nastawiony na to co w tym montażyku wbudowane.

PRISM gdzieś mi się wcześniej obił o oczy ale cena chyba porównywalna jak MaxIm - w tym wypadku poznane wcześniej oprogramowanie nawet w wersji starszej byłoby priorytetem czyli raczej MaxIm.

Zaletą SIPS jest to, że mogę go użytkować na dowolnej liczbie stanowisk a w umowie licencyjnej MaxIma przy rozrzutnej konfiguracji :whistling: - jedna wyjazdowa w terenie, jedna w ogrodzie a jedna zdalna potrzebowałbym trzech licencji :icon_eek:

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam offtopowe pytanie do osób które pracowały ze SIPSem podczas nocnej sesji. Czy guiding jest zintegrowany tak jak w maximie? czyli kalibrujemy raz i niezależnie gdzie wycelujemy guider będzie pracował poprawnie oraz jak dziala plate solving? Bawiłem się nim tylko "na sucho" czyli próbowałem na gotowych zdjęciach i wypadało to różnie. Może podczas sesji działa niezawodnie tak jak ten maximowy? A może to po prostu ja nie potrafię czegoś ustawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze KStars + EKOS, ale wtedy trzeba się przełączyć z ASCOM na INDI. Podobno nawet działa na windowsie (https://raphaelcojocaru.wordpress.com/2016/08/17/kstars-on-windows-beta-version/). Używałem tylko pod Ubnutu, więc Windowsowej wersji nie znam.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym może ktoś wie czym różni się SIPS w wersji portable od tej z instalatorem? Tylko sposobem przygotowania do pracy na komputerze (wypakowanie archiwum lub instalacja) ?

 

Jest jeszcze KStars + EKOS, ale wtedy trzeba się przełączyć z ASCOM na INDI. Podobno nawet działa na windowsie (https://raphaelcojocaru.wordpress.com/2016/08/17/kstars-on-windows-beta-version/). Używałem tylko pod Ubnutu, więc Windowsowej wersji nie znam.

 

milosz

To info sprzedam koleżance, która czasem działa w Ubuntu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.