Skocz do zawartości

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak


Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza 1-minutowa pamiątka po mojej najkrótszej sesji astrofoto w historii. Wstałem specjalnie o 1.30, żeby być na miejscówce o 2.00 i mieć wystarczająco dużo czasu na dwie komety, pozostałości trzeciej, wiosenną Drogę Mleczną i jakieś spóźnione Lirydy.

Po dotarciu na miejsce super wiadomość: SQM-L pokazał rekordowe 21,25. Niestety zdążyłem tylko rozłożyć sprzęt i puścić jedną testową klatkę, żeby sprawdzić ustawienie na biegun, gdy przyszły chmury, które nie opuściły środkowej Wielkopolski aż do świtu.

C60d + C100/2,8 @4,0 ISO1600 1x60s

 

Zarejstrowała się kometa, północna część Lutni z pomarańczowo-czerwoną T-Lirae oraz antyWega w kształcie Kociego Oka.

 

Kometa i Vega.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie godziny kwietnia spędziłem na polowaniu na komety. Niebo pięknie się przetarło, porywisty północno-wschodni wiatr ucichł po 21.30 a zachodzący Księżyc powodował stopniowy wzrost jakości nieba z 20,45 na początku sesji do 20,85 lekko po północy.

 

Kometa ze 100mm na pożegnanie z Canonem 100/2,8. Kadr psuje trochę błękitny duszek - "antyWega" w pobliżu komety.

C60d + C100/2,8 @4,0 ISO1600 1x180s

41P_Tuttle-Giacobini-Kresak.JPG

 

Na koniec dwa portrety komet w skali 1:1, wywołane z RAWów w identyczny sposób. Wbrew temu, co widać na stronie http://cobs.si/

to skondensowana C/2015 Johnson wydaje się być z jaśniejsza od rozmytej 41P/Tuttle-Giacobinni-Kresak.

41P - PORTRET.jpg C_2015 V2 (Johnson)  - PORTRET.jpg

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg podlinkowanej strony 7,5 mag vs 9,0 mag Johnsona. Mi osobiście wydaje się, że kometa 41P w ostatnich dniach słabnie a Johnson powoli ale systematycznie robi się coraz jaśniejszy i z jasnościami jest prawie dokładnie odwrotnie. Ale specem od oceniania jasności obiektów niepunktowych nie jestem. ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak powoli oddala się już od nas co sprawia, że jej aktywność i jasność systematycznie maleją.

Kometa aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Prezentowana kompozycja jest rezultatem połączenia 12 klatek o łącznym

czasie ekspozycji 18min. wykonanych zdalnie za pomocą teleskopu o średnicy 106mm, kamery SBIG11000M znajdującego się w Mayhill (New Mexico,USA).

 

41P_2017-05-03_3L3R3G3B.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem te komety na ciemnym niebie (sqml pokazywał 21.38) nad ranem 1 maja w lornetce 10x50. Obydwie były widoczne bez trudu, 41P oceniłem na 7.6 mag przy 15' głowie, a C/2015 V2 na 8.2 mag przy 10' głowie.

Na niebie miejskim głowy komet prawie 3x mniejsze, 41P dałem 8.4 mag przy średnicy 5', a C/2015 V2 odpowiednio 8.5 mag i fi=4'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niebie miejskim głowy komet prawie 3x mniejsze, 41P dałem 8.4 mag przy średnicy 5', a C/2015 V2 odpowiednio 8.5 mag i fi=4'.

Porównanie wyglądu i jasności komety na niebie pełnym świateł i łun oraz pozbawionym bezpośrednich źródeł światła.

(ta sama skala zdjecia i ten sam rodzaj sprzętu i detektora)

 

porownanie.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie wyglądu i jasności komety na niebie pełnym świateł i łun oraz pozbawionym bezpośrednich źródeł światła.

(ta sama skala zdjecia i ten sam rodzaj sprzętu i detektora)

Tło nieba to podstawa przy obserwacji/foceniu mgławic i komet...

Nie dziwię się Piotrowi, że jeździ tyle kilometrów pod lepsze niebo, bo łapie 5 cm lornetką to, co ja 18,5 cm Newtonem na krakowskim niebie...

Ja widziałem te komety na ciemnym niebie (sqml pokazywał 21.38) nad ranem 1 maja w lornetce 10x50. Obydwie były widoczne bez trudu, 41P oceniłem na 7.6 mag przy 15' głowie, a C/2015 V2 na 8.2 mag przy 10' głowie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

 

Kometa 41P powoli oddala się już od Ziemi. Jej jasność z dnia na dzień maleje (dziś 16,8 mag). Zdjęcie wykonane zdalnie z Mayhill (USA) przez teleskop Takahashi TOA-150 (150mm,f=1095mm, f7.3, 1,38"/piksel) i kolorową kamerę SBIG ST-4000XCM jest kompozycją 3 ujęć każde po 4min. (RA: 18 11 59.469 Dec: -04 39 55.64, 2017-07-04 UT 09:13:12).

41P_3x4min_2017-07-04.jpg.92498b8e33409a5b60f318469ea15607.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

Ta kometa jest jednak dużo jaśniejsza od 16.8 mag. Obserwacje wizualne z poprzedniego tygodnia mówiły o jasności około 11 mag.

Zdjęcie, które zrobiłem dziś i zdjęcie z przed dwóch dni wykonane za pomocą 0,43m f4.5 wskazuje, że jej jasność jest dużo niższa niż 11mag.

T21_41P_20170629_003214__Annotated.jpg.994d258b5762227367d07c9a7e8cfeac.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, napoleon napisał:

Zdjęcie, które zrobiłem dziś i zdjęcie z przed dwóch dni wykonane za pomocą 0,43m f4.5 wskazuje, że jej jasność jest dużo niższa niż 11mag.

Ja się nie upieram przy jasności 11 mag, zwłaszcza że obserwacje do których się odnosiłem były wykonane w trzeciej dekadzie czerwca. Teraz sprawdziłem też dokładniej, że jej jasność ocenianio wtedy na 11 - 12 mag. To, na co chciałem zwrócić uwagę, to fakt że kometa ciągle jest o dużo (o kilka mag) jaśniejsza od 16.8 mag. Na ostatnim zdjęciu (opisanym jako 30 czerwca) na prawo w dół od komety jest średniej jasności gwiazdka (na lewo w dół jest jeszcze jedna, znacznie jaśniejsza, tak, że kometa i te gwiazdki tworzą trójkąt zbliżony do prostokątnego z kometą przy kącie prostym). Jasność tej słabszej (prawej) gwiazdki to 15.5 mag. Kometa jest od tej gwiazdki dużo jaśniejsza (o 2, 3, a może nawet 4 mag, aby dowiedzieć się tego dokładnie, trzeba byłoby wykonać fotometrię na surowej klatce z matrycy). Podobne gwiazdy do porównania można znaleźć na tym zdjęciu z 4 lipca.

 

Patrząc na te zdjęcia, strzelałbym, że kometa ma coś koło 12 - 13 mag. Tak jak jednak pisałem wyżej, żeby poznać dokładnie jej jasność, wypadałoby wykonać fotometrię, korzystając z surowego materiału z matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.