Skocz do zawartości

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Minie jakieś ciekawe obiekty?

 

Zależy, jak mała odległość Cię interesuje i które obiekty są dla Ciebie ciekawe ;).

 

Ogólnie, to kometa minie sporo galaktyk, wiele z nich w odległości rzędu 1-2 stopni (np. NGC 2903). Jedno z najfajniejszych spotkań będzie mieć miejsce nocami 21/22 i 22/23 marca - wtedy kometa (przy prognozowanej jasności rzędu 6m - 7m będzie świecić około 1 stopień od mgławicy planetarnej M 97 (Sowa) i galaktyki M 108.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zachęcony przez Piotrka skierowałem sprzęt w ramach naszego projektu iTeleskop.org na kometę 41P.
Kometa tymczasem ma jasność poniżej 18 mag. W dniu 30.12.2016 41P wg. efemeryd powinna mieć ok 18.5 mag. Astrometrica pokazała mi natomiast 18.8 mag. Kometa jest bardzo niewielkich rozmiarów kątowych.
Zdjęcie został zrobione w skali 1,47"/pix. 1x300s. Współrzędne środka zdjęcia Ra 9h 17m 24s; Dec 7* 24' 20". Orientacja kamery -24* 59'.Załaczam fotkę zmniejszoną z 2048 pix do 2000 pix, zrzut z Astrometrica oraz animację złożoną z 3 zdjęć zrobionych po sobie z czasem 300s. Może dodam, że kometa na animacji powyżej galaktyki w środku pola widzenia. Animację zrobiłem po wycięciu części kadru oraz zresizowaniu do 200%, tak aby uwidocznić słabą kometę. Kolejne newsy o tej komecie już wkrótce :).

Pozdrawiam
Paweł

41p-29.12.16anim.gif

41P_30.12.2016_ogólne.jpg

41P_30.12.2016_astrom.jpg

41PTuttle.jpg

41PTuttle-Giacobini-Kresak_.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to PGC1319827, 0,5x0,2' , 16.8 mag.

 

Przy czym to jest jasność w paśmie B. W paśmie V, czyli zbliżonym do tego, w którym widzą nasze oczy, galaktyka ta jest prawdopodobnie, tak jak zdecydowana większość innych galaktyk, o jakieś 0.5 - 1.0 mag jaśniejsza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kometę widać już wizualnie, a do tego zgodnie z prognozami bardzo szybko zyskuje ona na jasności. Ostatniej nocy (28/29 stycznia 2017) oceniłem jej jasność już na 12.1 mag, przy średnicy głowy równej 2'. Wewnątrz głowy było też widać centralną kondensację o średnicy około 0.5' i jasności mniej więcej 13.5 mag.

Kometę było dość słabo widać w 33 cm teleskopie, jednak była już wyraźnie jaśniejsza niż niecały tydzień wcześniej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kometa 41P jaśnieje (2017-02-25), ale też w związku z tym, że zbliża się do Ziemii jej pozorny ruch na niebie rośnie.

Szczególnie widoczne jest to, w chwili, gdy jest fotografowana przez stosunkowo duże instrumenty.

Czarno-biale zdjęcie jest złożeniem 3 klatek każde o czasie ekspozycji 3min. Natomiast wersja kolorowa to złożenie 12 klatek (LRGB)

o łącznym czasie ekspozycji L9min.RGB9min.

Wszystkie zdjęcia wykonano zdalnie za pomocą teleskopu o średnicy 0,43mm, f4.5 i ogniskowej 1940mm umieszczonego w Mayhill (New Mexico, USA).

 

_3L_1_45.jpg crop_T21.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kometa na ciemnym niebie jest też już dość łatwa wizualnie. Ostatniej nocy (26/27 lutego), podczas obserwacji na Koskowej Górze odnalazłem ją w lornetce 10x50 w kilka sekund, bez mapki, pamiętając tylko z grubsza jej położenie sprzed dwóch dni. Jej jasność oceniłem już na 9.2 mag, a średnicę głowy na 12'. Jeśli niebo nie byłoby naprawdę ciemne (SQM-L pokazywał 21.30 mag/"2), to w lornetce mógłby być z nią jeszcze problem. Jasność komety rośnie jednak naprawdę szybko i za kilkanaście dni pewnie będzie ją widać w lornetkach nawet na średniej jakości niebie.

 

No i nie zapominajmy, że ta kometa ma za soba burzliwą historię (czy może raczej "wybuchową" historię). Z tego powodu ja planuję polować na nią przy każdej możliwej okazji (dziś w nocy pewnie też się obudzę, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiejś dziury w chmurach ;)).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tą kometę dziś rano. Widać systematyczny wzrost wszystkich parametrów komety choć najmniej zmienia się stopień kondensacji. Oceniłem ją na 9.5mag DC=2/3' koma ok 6' i powiem szczerze, że na tym etapie mnie nie zachwyca.

Ciekawostką tej nocy był fakt, że na niebie były jeszcze dwie komety o identycznej jasności. Mowa tu o komecie 41P i Johnson. Ta sama jasność a diametralnie inne obiekty. Najefektowniej wizualnie prezentowała się kometa Johnsona; zwarta kondensacja przechodzaca w krótki szpiczasty warkoczyk. No i ideał warunków obserwacyjnych czyli kometa znajdujaca się w zenicie na bezksiężycowym niebie

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A na ciemnym niebie ona jest naprawdę jasna!

 

Dziś wieczorem byłem na Koskowej Górze z Kraterem. Kometę znalazłem lornetką 10x50 w mniej niż minutę po wyjściu z samochodu, więdząc tylko, że jest gdzieś między "tyłem" Wielkiego Wozu, a głową Lwa. Była dużym, okrągłym obiektem. Jej jasność oceniłem lornetką na 7.5 mag, a średnicę jej głowy na 20'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nas nie rozpieszcza. Kolejne okienko pogodowe 2017-03-15 - zaledwie 1L1R1G1B,

kometa zaczyna pędzić na niebie(!).

Liczba lamp i wszelkiego rodzaju urządzeń oświetlających w mojej okolicy wzrosła do tego stopnia,

że dalsze uprawianie naszego hobby będzie wymagało nie lada determinacji(!).

 

LRGB.jpg 20170315-220114-L.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.