Skocz do zawartości

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak


Rekomendowane odpowiedzi

pomyliłem ją z 45P/Honda:)

Tak dokładniej, to tak kometa nazywa się 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Warto o tym pamiętać - teraz wszyscy wiedzą o co chodzi, bo obserwowaliśmy tę kometę niedawno, ale za jakiś czas może to wcale nie być takie oczywiste. Ty akurat napisałeś pierwsze nazwisko wraz z oznaczeniem (45P), które jednoznacznie identyfikuje tę kometę, jednak niektórzy piszą o niej po prostu kometa "Honda".

 

W połowie XX wieku było kilka komet, które w nazwie miały tylko "Honda" (odkrył je Japończyk Minoru Honda, ten sam, który odkrył kometę 45P).

 

Zresztą nie ma co tak daleko wstecz szukać - od jesieni 2013 do wiosny 2014 świeciła na naszym niebie bardzo ładna (w maksimum blasku widoczna gołym okiem, a w lornetce prezentująca ładny, dość długi warkocz) kometa C/2013 R1 (Lovejoy), kilka miesięcy później - od jesieni 2014 do lata 2015 na niebie świeciła inna bardzo ładna (w maksimum blasku widoczna gołym okiem, a w lornetce prezentująca ładny, dość długi warkocz) kometa - C/2014 Q2 (Lovejoy).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Lublina, 24.03.2017, między 22 a 23:00.

WO Zenithstar 70, TV 0.8x, Nikon D3100,

34x60s., ISO 1600, SW EQ 3-2 z napędem w jednej osi.

 

EDIT: poprawione (stack nie 23, a 34x60s.)

dodane zdjęcie staku na same gwiazdy - ruch komety w 34min.

41P_Tuttle_Giacobini_Kresak_gwiazdy_kometa.jpg

41P_Tuttle_Giacobini_Kresak_gwiazdy.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zapowiadałem tak zrobiłem.

Kometa ok. 22:30 CET. 24 marca 2017.

Setup Veloce RH200, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Moduł Comet Tracking był w użyciu. Obróbka modułem Comet Alignment PixInsight.

Czasy: kometa 12x300 L , RGB 4x300 na kanał. Dla tła : LRGB 5x300 na każdy kanał.

Brok nad Bugiem.

 

ed9adf87620479dd9a5bca1137eb940d.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asymetryczna, może będzie zmiana kształtu.

 

Pytanie mi się takie nasuwa: czy czasem kometa, a właściwie jej głowa nie powinna być zawsze asymetryczna? Przecież Słońce (czy jakaś gwiazda) jest z jednej strony i wiatr słoneczny zawsze powinien w jakimś stopniu ją deformować...

 

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.03.2017r., godz. 22:00, 25x30s. ISO 3200 + 3x120s. ISO 800.

WO Zenithstar 70, TV 0.8x., SW EQ 3-2, Nikon D3100.

 

W Lublinie patrzyłem przy okazji na nią przez lornetkę 15x70, ale chyba się jej tylko domyślałem, ale oczy miałem nie przystosowane, bo co chwilę patrzyłem na ekran aparatu.

41P_Tuttle_Giacobini_Kresak_26_03_2017_gwiazdy.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę, choć nie ma się czym chwalić, ale kolejna czyli moja czwarta w życiu kometa :)
Byle jak, bo aparat mi padł a nie miałem ładowarki i starego Canona 350D wyciągnąłem, nie ostrzę na matówkę więc w ogóle po omacku robiłem i nawet głowica na oko bez Polarnej postawiona dlatego 15s max mogłem wyciągnąć.
Jedna klatka 15s. ISO 1600 filtr UHC, Celestron 150/750

Ta rozmyta plama zielonkawa to 41P :)
_MG_6246.JPG

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa z położeniem komety na najbliższe dwa tygodnie.

Punkty wskazują położenie komety o północy danego dnia. Tak więc pierwszy punkt wskazuje miejsce gdzie kometa przebywała o północy 27 marca.

Program Nocny Obserwator w wersji 4.18

45P.bmp.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.