Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 676 postów

*
Popularny

W piątek (2017-02-25) pomiędzy ulewnym deszczem i zamiecią śnieżną niebo wypogodziło się na 4h.
Celem sesji była kometa 2P/Encke (około 8mag), ale po zakończeniu sesji postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment i sfotografować
przebywającą aktualnie w północnej części wa (RA 09h 41m; Dec +25 06') kolejną ciekawą kometę 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak (około 10,5mag).
Zdjęcie wykonane Canonem 6D jest złożeniem na kometę i na gwiazdy 26 ujęć każde o czasie ekspozycji 1min wykonanych
przez astrograf FSQ106, f/5. Mimo, że kometa znajdowała się ponad 45 stopni nad wschodnim horyzontem,
łuna bijąca od miasta znacząco obniżyła jakość zdjęcia.

Załączony plik  41P.jpg   592,2 KB   6 Ilość pobrań
+14

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 676 postów
Kometa 41P jaśnieje (2017-02-25), ale też w związku z tym, że zbliża się do Ziemii jej pozorny ruch na niebie rośnie.
Szczególnie widoczne jest to, w chwili, gdy jest fotografowana przez stosunkowo duże instrumenty.
Czarno-biale zdjęcie jest złożeniem 3 klatek każde o czasie ekspozycji 3min. Natomiast wersja kolorowa to złożenie 12 klatek (LRGB)
o łącznym czasie ekspozycji L9min.RGB9min.
Wszystkie zdjęcia wykonano zdalnie za pomocą teleskopu o średnicy 0,43mm, f4.5 i ogniskowej 1940mm umieszczonego w Mayhill (New Mexico, USA).

Załączony plik  _3L_1_45.jpg   513,4 KB   4 Ilość pobrań Załączony plik  crop_T21.jpg   402,86 KB   3 Ilość pobrań
+3
Post rekomendują: Behlur_Olderys, Piotrek Guzik, Krater,

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1791 postów

Ta kometa na ciemnym niebie jest też już dość łatwa wizualnie. Ostatniej nocy (26/27 lutego), podczas obserwacji na Koskowej Górze odnalazłem ją w lornetce 10x50 w kilka sekund, bez mapki, pamiętając tylko z grubsza jej położenie sprzed dwóch dni. Jej jasność oceniłem już na 9.2 mag, a średnicę głowy na 12'. Jeśli niebo nie byłoby naprawdę ciemne (SQM-L pokazywał 21.30 mag/"2), to w lornetce mógłby być z nią jeszcze problem. Jasność komety rośnie jednak naprawdę szybko i za kilkanaście dni pewnie będzie ją widać w lornetkach nawet na średniej jakości niebie.

No i nie zapominajmy, że ta kometa ma za soba burzliwą historię (czy może raczej "wybuchową" historię). Z tego powodu ja planuję polować na nią przy każdej możliwej okazji (dziś w nocy pewnie też się obudzę, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiejś dziury w chmurach ;)).

+1
Post rekomendują: napoleon,

DARK

DARK

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 416 postów
Widziałem tą kometę dziś rano. Widać systematyczny wzrost wszystkich parametrów komety choć najmniej zmienia się stopień kondensacji. Oceniłem ją na 9.5mag DC=2/3' koma ok 6' i powiem szczerze, że na tym etapie mnie nie zachwyca.
Ciekawostką tej nocy był fakt, że na niebie były jeszcze dwie komety o identycznej jasności. Mowa tu o komecie 41P i Johnson. Ta sama jasność a diametralnie inne obiekty. Najefektowniej wizualnie prezentowała się kometa Johnsona; zwarta kondensacja przechodzaca w krótki szpiczasty warkoczyk. No i ideał warunków obserwacyjnych czyli kometa znajdujaca się w zenicie na bezksiężycowym niebie
+3
Post rekomendują: napoleon, Paether, Krater,

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 676 postów
41P/Tuttle-Giacobini-Kresak z dnia na dzień jaśnieje

Zdjęcie z dzisiejszej nocy (2017-03-02), FSQ106, SBIG11000M, f/5, LRGB (18min.)
Kometa znajduje się w północnej części gwiazdozbioru Lwa.
Załączony plik  41P_3L3R3G3B.jpg   602,34 KB   5 Ilość pobrań

Użytkownik napoleon edytował ten post 02 marzec 2017 - 17:16

+9

Bartosz

Bartosz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 730 postów

Jak to z dzisiejszej nocy? W Wlkp była pogoda obserwacyjna?

Wiem, że jestem nudny w tym temacie, ale taki mój urok ;)

+1
Pozdrawiam,
Bartosz
Leszno 51° 50' , 16° 33'

rambro

rambro

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Dziś bez powodzenia próbowaliśmy z kolegą wypatrzeć ją przez lornetkę 15x70. Obserwacje prowadziliśmy pod słabym niebem blisko Warszawy. Udało się dopiero Newtonem 10". Była ledwo widoczna.

Zrobiłem zdjęcie obiektywem 200mm, f4 30sek.

Załączony plik  turtle2.jpg   295,84 KB   7 Ilość pobrań

+1
Post rekomendują: Krater,

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1791 postów

A na ciemnym niebie ona jest naprawdę jasna!

Dziś wieczorem byłem na Koskowej Górze z Kraterem. Kometę znalazłem lornetką 10x50 w mniej niż minutę po wyjściu z samochodu, więdząc tylko, że jest gdzieś między "tyłem" Wielkiego Wozu, a głową Lwa. Była dużym, okrągłym obiektem. Jej jasność oceniłem lornetką na 7.5 mag, a średnicę jej głowy na 20'.

+1
Post rekomendują: Krater,

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 676 postów
Pogoda nas nie rozpieszcza. Kolejne okienko pogodowe 2017-03-15 - zaledwie 1L1R1G1B,
kometa zaczyna pędzić na niebie(!).
Liczba lamp i wszelkiego rodzaju urządzeń oświetlających w mojej okolicy wzrosła do tego stopnia,
że dalsze uprawianie naszego hobby będzie wymagało nie lada determinacji(!).

Załączony plik  LRGB.jpg   412,05 KB   5 Ilość pobrań Załączony plik  20170315-220114-L.jpg   358,17 KB   3 Ilość pobrań

Użytkownik napoleon edytował ten post 16 marzec 2017 - 08:17

+6
Post rekomendują: Krater, Bartosz, Tayson, TUR, Piotrek L., ekolog,

Bartosz

Bartosz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 730 postów

Piotr - gratuluje determinacji.

Użytkownik Bartosz edytował ten post 16 marzec 2017 - 10:04

+1
Pozdrawiam,
Bartosz
Leszno 51° 50' , 16° 33'

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8327 postów

No trzeba będzie zapolować jak taka ładna :D

0
Czystego nieba!
Moja strona : http://www.astrofun.pl

DARK

DARK

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 416 postów

Obserwując wczoraj kometę 41P dotarło do mnie z jak "marnym" obiektem mamy doczynienia. Przy zbliżeniu 24mln km do Ziemi i będąc niemal w pobliżu swojego peryhelium kometa osiągnęła zaledwie jasność ok 8 mag. Gdyby zamieniły się miejscami dajmy na to z aktualnie widoczna kometą Johnson V2 mielibyśmy (chyba) obiekt dostrzegalny gołym okiem.

Ale 41P ma "asa w rękawie" w postaci potężnych rozbłysków jasności na który chyba wszyscy liczą w trakcie obecnego pojawienia.

+2
Post rekomendują: napoleon, ekolog,

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1791 postów

Obserwując wczoraj kometę 41P dotarło do mnie z jak "marnym" obiektem mamy doczynienia. Przy zbliżeniu 24mln km do Ziemi i będąc niemal w pobliżu swojego peryhelium kometa osiągnęła zaledwie jasność ok 8 mag.

Do peryhelium jeszcze został prawie miesiąc i pewnie z 1-2 mag jeszcze pojaśnieje.

Gdyby zamieniły się miejscami dajmy na to z aktualnie widoczna kometą Johnson V2 mielibyśmy (chyba) obiekt dostrzegalny gołym okiem.

No, Johnson na pewno byłaby widoczna gołym okiem, bo znalazłaby się 10 razy bliżej nas, co oznaczałoby 100 razy (5 mag) większą jasność. Do tego kometa C/2015 V2 (Johnson) znajduje się znacznie dalej od Słońca, więc zbliżenie do Słońca dodatkowo by ją "rozjaśniło". Gdyby znalazła się tu, gdzie jest 41P, to miałaby jasność rzędu 2 mag i miałaby pewnie piękny, dość długi warkocz bez problemu widoczny gołym okiem.

+2
Post rekomendują: ekolog, napoleon,

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3078 postów

Zerknijcie na nia w najblizszą srode.

Załączony plik  kom.jpg   296,98 KB   4 Ilość pobrań

+1

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Grzędziel

Grzędziel

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 704 postów

Zerknijcie na nia w najblizszą srode.

Rozumiem, że załatwisz pogodę, bo ostatnio naprawdę zwątpiłem.

+1
Post rekomendują: TUR,

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kometa, jasna kometa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników