Skocz do zawartości

[Zamienię] 80/400 z wyciągiem GSO


Nord

Rekomendowane odpowiedzi

Zamienię refraktor SW 804 z wyciągiem GSO 2'' plus:

-Kątówkę SW 2'' 90 st

-aluminiowy filtr słoneczny 80mm atm(coś na wzór baadera)

-szukacz z montażem 6x30

-walizkę aluminiową do zestawu

-ewentualnie filtr mgławicowy OIII 1,25 zhumell

 

Refraktor oklejony folią carbonową w kolorze niebieskim(dorzuce na zapas),

optyka bez żadnych skaz.

Każdy chyba wie jakie pole daje ten refraktor z okularem 30mm/70st :)

 

 

na coś innego(najchętniej tubę optyczną krótkiego newtona)

Rozpatrze wszystkie oferty

 

Zdjęcia jutro

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym popatrzył przez te tubkę na drogę mleczną , sam miałem kiedyś dylemat, kupić 80/400 czy Maka, kupiłem Maka90 z racji że miał służyć do szybkiego rzucenia okiem na księżyc czy planety, ale nie ukrywam że wolę zdecydowanie obiekty DS, trochę naczytałem się o aberracji w tych refraktorach, i pewnie to zdecydowało, no ale nie powiem fajnie by było mieć Maka do planet i refraktor do mgiełek, dlatego ciekaw jestem ceny za całość:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym popatrzył przez te tubkę na drogę mleczną , sam miałem kiedyś dylemat, kupić 80/400 czy Maka, kupiłem Maka90 z racji że miał służyć do szybkiego rzucenia okiem na księżyc czy planety, ale nie ukrywam że wolę zdecydowanie obiekty DS, trochę naczytałem się o aberracji w tych refraktorach, i pewnie to zdecydowało, no ale nie powiem fajnie by było mieć Maka do planet i refraktor do mgiełek, dlatego ciekaw jestem ceny za całość:).

Niestety achro f/5 ma sporą aberracje.

Zamiast nich można mieć małego Newtona. Spore pole i brak aberry np. 130/650 z 24mm 82° da 3° ! pola widzenia.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Syntę 6 na dobsonie , planuje przejście na 8", jak się jakaś trafi na forum. Sek w tym że Synta jest w moim rodzinnym domu 3 km od mieszkania , więc nie zawsze chce mi się jechać i wystawiać dobsona. Mam EQ3 soligora i myślałem żeby mieć coś do mgiełek i coś do planet na jednym montażu, tak na szybkie wypady. Priorytetem jest jednak Synta 8:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety achro f/5 ma sporą aberracje.

Zamiast nich można mieć małego Newtona. Spore pole i brak aberry np. 130/650 z 24mm 82° da 3° ! pola widzenia.

 

A 80/400 z np. ES 30mm 82* ma ponad 6* pola widzenia. Wiec co tu porównywać :)

Używam go w zakresie powiększeń 13-85x i spisuje się świetnie z wyjątkiem Księżyca, Jowisza, Marsa i Wenus. A do tego do czego jest przeznaczony czyli obserwacji DS aberracja chromatyczna akurat nie ma żadnego znaczenia.

 

Nord

Przemyśl dobrze decyzje o wymianie go na małego Newtona (130-150 mm). 6" da Ci nieco większy zasięg ale kosztem braku lornetkowych powiększeń. Do tego Refraktor daje lepszy kontrast, punktowość i wygodę obserwacji.

 

Osobiście posiadam zarówno większego Newtona (270 mm) jak i 80/400 z wyciągiem 2" i uważam że ten mały refraktorek jest świetnym dopełnieniem dużego teleskopu.

Mały Newton nie ma jakichś szczególnych zalet - to już lepiej pomyśleć o większym refraktorze 10 lub 12 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja Marku ale Nord chce mieć sprzęt i do DS i US. Można kupić ED80 ale to już swoje kosztuje. Sam mam refraktor ATM 80mm i miałem okazje nim zerknąć na M42 przy 26x i jest super. Sporo widać.

 

PS. Z tym okularem 24mm tak sobie napisałem. Zależy ile kto ma kasy. Taki ES to.900 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.