Skocz do zawartości

Superpełnia 14 XI 2016


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jakoś bez większego entuzjazmu podchodzę do tego „szumnego” zjawiska, ale to, że chmury się rozstąpiły na chwilę, już było dla mnie zjawiskiem(!), a pomysł na zdjęcie dodało mi towarzyszące halo księżycowe.

 

Zdjęcie z 13 XI 2016, godz.: 22:00.

 

Nikon D3100, Nikkor 18-55mm (18mm).

Superpelnia_13_11_2016.JPG

Superpelnia_13_11_2016b.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do adoratorow Księżyca.

Czy taka superbliskosc w jakimkolwiek stopniu sprzyja uzyskaniu lepszego detalu naszego satelity?

 

Wydaje mi się ze jest to grubo za mocno rozdmuchana akcja w mediach.

Przecież gołym okiem nie jesteś w stanie tego stwierdzić, ani zauważyć.

 

Czy w związku z superpelnia mamy również super inne fazy w miesiącu synodycznym?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, dużo większy wpływ na detal ma seeing, ale oczywiście te kilka procent większa tarcza Księżyca też przekłada się na odrobinę większe szczegóły.

Takie samo powiększenie tarczy Księżyca zdarza się okresowo w każdej fazie, nie tylko w pełni. Możemy więc mówić o super pierwszej kwadrze, super ostatniej kwadrze, czy o super cienkim rogalu Księżyca.

 

Nikt nie zwraca na ogół uwagi na librację w czasie choćby tej dzisiejszej superpełni, a tak się złożyło, że jest ona korzystna dla północnego bieguna Księżyca. Zainteresowani będą wiedzieć, że co jak co, ale północny region polarny warto dzisiaj obserwować i wykorzystać każdą okoliczność, czyli bliskość Księżyca też, do podpatrzenia tej rzadko widocznej północnej krawędzi Srebrnego Globu. I to jest mój sposób na zagospodarowanie tej: och, ach, super pełni.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze jest to grubo za mocno rozdmuchana akcja w mediach.

 

Nie wydaje Ci się! Miesiąc temu Księżyc w pełni był chyba o mniej niż 1% mniejszy niż dziś.

Do tego zresztą, różne formacje na Księżycu chyba zwykle lepiej się obserwuje z dala od pełni, kiedy gra światłocienia pozwala na wychwycenie większej ilości szczegółów...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie marketing medialny większość z Nas (mam na myśli astrobrać) nie zauważyłoby różnicy z porównaniu ze zwykłą pospolitą pełnią, nie mówiąc już o zwykłym szarym Kowalskim. Ale takie zjawisko to okazja dla magików takich jak wróżbita Maciej i innych naciągaczy, a ludzi wierzących w te bzdury niestety nie brakuje...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tam... niezobowiązujący i czysto "pamiątkowy" strzał smartfonem (ISO 100) w projekcji okularowej (SCT 150/1500 + GSO SV 30 mm). :) Wystawienie teleskopu na zewnątrz sprawiło mi absolutnie dziką przyjemność, mimo zimna oraz - jak by nie patrzeć - totalnej pełni.

 

PS. Poniżej kratera Tycho załapał się jakiś paproszek.

 

superksiezyc_14-11-2016.jpg

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie jest to wydarzenie wyjątkowe. Ma to oczywiście znaczenie przede wszystkim symboliczne bo nie jesteśmy w stanie dostrzec tej różnicy między innymi SUPERKSIĘŻYCAMI. Ale to nic! Mi osobiście wystarcza sama świadomość, że mamy go tak blisko :). Dlatego troszkę dziwi mnie bagatelizowanie tego zjawiska...nawet przez ludzi ściśle związanych z astronomią. "Oj nie będzie widać żadnej różnicy", "niepotrzebnie rozdmuchiwane zjawisko", "SUPERPEŁNIA jest pare razy w roku" itd itd
Owszem jest! Ale nie taka. Nawet uważam że niepotrzebnie trąbi się o innych SUPERPEŁNIACH ale ta dzisiejsza jest wyjątkowa.
O przejściu Merkurego przed tarczą Słońca też można powiedzieć, że nie jest widowiskowe, gołym okiem też nie widać różnicy do tego zdarza się raz na jakiś czas. W sumie tranzyt Wenus to takie zjawisko jak przejście Merkurego tylko trochę większa kropka... i można tak w nieskończoność 1f642.png :)

Koleżanki, koledzy...dajcie się ponieść i nie marudźcie:)

 

SUPER2.png

SUPER3.png

SUPER1.jpg

Edytowane przez Mathef
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka!

Czekałem na przetarcie nieba i strzeliłem przez rzadkie chmurki kilka fotek.

Prezentuję zestawienie Księżyca z lipca i z dziś.

Pełnia 20 lipca wypadała między Apogeum (404.280km) a Perygeum (369,600km) i odległość od Ziemi wynosiła wtedy około 383.000km a dziś Pełnia wypadła w Perygeum i odległość wynosi około 356,500km. Mimo to widać, jak duża różnica jest w wielkości tarczy Księżyca.

Pozdro!

 

SuperMoon_1710184_14_11_2016.jpg

 

Ognisko główne Celestron 150/750 aparat Panasonic GH1 (micro 4/3)

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy czytaliście ten tekst. Polecam http://www.polskiast...ntratakuje.html

 

Media, media, media. Wszystko przez te złe, tabloidowe, zaściankowe i poszukujące sensacji media! :D Onety, Interie, Fakty, SuperExpressy... wszyscy po jednych pieniądzach. :D

 

Czytałem felieton Astroblogera, ale tak solidnej dawki stereotypów się w nim nie spodziewałem. Jak wykorzystać potencjał "Superksiężyca" do promowania wiedzy o naszym naturalnym satelicie pokazała chociażby ta - najgorsza przecież - Gazeta Wyborcza (http://multimedia.wyborcza.pl/ksiezyc/). Z przysłowiową klasą zachowują się również inne media, na przykład Radio Kraków (http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/chmury-zaslonia-superksiezyc-moze-jednak-uda-sie-go-zobaczyc/). Można tam znaleźć nie astrologa, a ciekawą rozmowę z p. Nicewiczem, która z pewnością wiele wyjaśniła nawet najbardziej "zaaferowanym" słuchaczom.

 

Jak dla mnie... każda okazja by spojrzeć w niebo, jest dobra. Taka również. :)

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.