Skocz do zawartości

Superpełnia 14 XI 2016


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Samego wschodu Księżyca nie było mi dzisiaj dane obejrzeć raz, że zawierucha zawodowa rzuciła mnie złośliwie wyjazdem służbowym do stolicy dwa pogoda była... tragiczna - na pewno także złośliwie 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Tym bardziej, że stwierdziłam, że nic mi nie przeszkodzi utrwalić tego zjawiska i zabrałem ze sobą aparat ze statywem 5640dc6dbc8ce_01Smile.png (Wszyscy mają zdjęcie - mam i ja!) Nic z tego, w Warszawie takie chmury, że historia po drodze za każdym razem gdy zatrzymywaliśmy się "na kawę" kontrolnie przemiatałem horyzont - nic z tego!. Gdy wróciłem do domu ok. 20 myślałem, że dzisiaj ze zdjęć będę mógł sobie zrobić fotkę psa, kota czy innego akwarium 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Dałem pograć naszym w piłkę i .. czekałem ... czekałem co chwila sprawdzając widoczność bohatera dzisiejszego wieczora. Ogólnie otaczała mnie mgła a Księżyc delikatnie prześwitywał przez chmury udało mi się zrobić kilka zdjęć - faktycznie był "deko" większy!

IMG_1470_zmn.JPG

 

2016-11-14 Super Księżyc panorama opis zmn.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem czekać do północy na lekkie i chwilowe przejaśnienie nieba żeby zrobić zdjęcie taj bliskiej pełni. Znalazłem nie kadrowane zdjęcie pełni z lipca ubiegłego roku i je razem zestawiłem. Wpisałem odległości Ziemia Księżyc za calsky.com które podane są dla Londynu i dla mojej lokalizacji ( Radomsko ) mogą się różnić. Ostrość nie wyszła najlepsza ze względu na mgłę. Refraktor Bresser 102/1000 mm i canon 450D.

IMG_0481 stack_10 fb.jpg

Panorama fb.jpg

Panorama II fb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ piękny krater Neper na zdjęciu Marcina (McGoris). Rzadko tak wygląda. Kolejny akcent super Księżyca. Gratulacje Marcin. :)

 

http://astropolis.pl/topic/56235-superpelnia-14-xi-2016/?p=650943

 

Dzięki wielkie :) Dzięki też za znalezienie nazwy krateru. Wyjątkowo wczoraj wyglądał. Przy barlowie 2x i TMB 5mm miałem obraz ostry jak żyleta - przy powerze 480x. Taki miałem seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wcześniejszej dyskusji o zjawisku: jeśli ktoś nie dostrzega gołym okiem takich super-faz Księżyca, to moim zdaniem nie jest to powód do publicznego chwalenia się. Ja z tym zjawiskiem, dość częsty zresztą, nie mam problemów i to nie tylko w kwestii gabarytów ale i znacznie większej jasności, tak, że bardzo dobrze były widoczne zarysy odległych Beskidów, co w nocy jest raczej nieczęstym zjawiskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uganiając się za księżycowymi landszaftami po Podhalu (w "superksiężycową" noc) sfotografowałem halo księżycowe. Bardzo proszę PASJONATÓW ASTRALNYCH CIAŁ o komentarz tego zjawiska ew. opis.

Serdecznie pozdrawiam :-)

post-26345-0-76023300-1479684569_thumb.jpg

Edytowane przez Fotokreator.eu
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak korzystnej dla północnej krawędzi libracji podczas tej super pełni widać doskonale biegun północny Księżyca. Centralnie na zdjęciu, na szczycie wybrzuszenia krawędzi, duży krater z górką centralną to Brianchon, pod nim Pascal, a po prawej Poncelet. Znacznie dalej w prawo duży krater Hermite, który jest dobrym znacznikiem księżycowego NPR. W odległości połowy średnicy tego krateru, po jego prawej stronie, w takiej samej odległości od krawędzi co środek Hermite leży biegun północny Księżyca. Duży krater przy krawędzi, na prawo od bieguna to Nansen.

 

Warto kiedyś przy lepszych warunkach, powtórzyć obserwację, choćby dla celów szkoleniowych.

Marcinowi należą się słowa uznania za wstęp do pokazania północnej krawędzi w szczegółach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.