Skocz do zawartości

LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden mój Astro-Kolega ma pomysł, żeby wyciąć dwa otwory np. w sklejce i w tym zamocować tubusy.

 

Twój kolega ma chyba bratnią duszę za Oceanem. Cytowany powyżej wątek o telebino na CN, strony 13 i 16:

Bino 3x oprawa ze sklejki 1.jpg

Bino 3x oprawa ze sklejki 1a.jpg

 

Tylko czy taki sklejkowy design naprawdę Ci się podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie próbowałem... Swój dramat opisałem parę postów stąd :Cry:

Spróbuj ściąć do tego rozmiaru i wsadź potem do tej ruchomej obudowy... Ciekawe do jakiej odległości te tubusy się zejdą... :icon_rabbit:

 

 

Będę to robił. Mam właśnie 62mm IPD. Póki co poszło 400zł na parkę TC-E3ED. Ciekawe ile jeszcze będzie mnie kosztować ta impreza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twój kolega ma chyba bratnią duszę za Oceanem. Cytowany powyżej wątek o telebino na CN, strony 13 i 16:

attachicon.gifBino 3x oprawa ze sklejki 1.jpg

attachicon.gifBino 3x oprawa ze sklejki 1a.jpg

 

Tylko czy taki sklejkowy design naprawdę Ci się podoba?

 

Tu jest trochę inaczej. Dwa otwory w sklejce miały być wyżej. Sklejka miała być z jednego kawałka, inaczej niż na tych foto. Może piękne to nie jest. Grunt żeby było praktyczne. Dla mnie bardzo ważne jest wyjście do adaptera na żuraw. Z nieruchomej lornetki naprawdę więcej widać.

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trzykrotnym powiększeniu nie będzie aż tak dużej różnicy po unieruchomieniu tego maleństwa na statywie. A tracisz całą swobodę przy skanowaniu nieba w tą i z powrotem.

 

Jedyny moment, w którym przydałoby mi się takie unieruchomienie w próba separacji Albireo. Z ręki do tej pory nie rozdzieliłem go jednoznacznie na dwa składniki, chociaż podejrzewam, że w tym wypadku nie tyle chodzi o zbyt małą dla Oczu Wyraka separację ale o fakt, że składnik B przy tak minimalnej separacji w powiększeniu 3x ginie w blasku składnika A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ideałem byłoby mieć możliwość operowania tą lornetką i z ręki i ze statywu. Już przerobiłem temat przy innych, podobnych lornetkach. Bardzo użyteczne jest dla mnie gniazdo statywowe w Vixenie SG 2,1x42. Mocuje go na.. żurawiu. W trakcie obserwacji jestem w pozycji leżącej na specjalnym relaksacyjnym leżaku. Widać więcej, lepiej, dokładniej... Przykład. Vixenem z żurawia namierzałem charakterystyczne układy gwiazd w gwiazdozbiorze Orła. Porównywałem w plenerze z "Intersttelarum Deep Sky Atlas". Vixen-atlas, Vixen-... I tak na zmianę. Te układy gwiazd służyły mi potem jako kierunkowskazy do ciemnych mgławic. To była dość żmudna robota. Po tym etapie było mi znaczniej łatwiej namierzać Ciemnotki z lornetki z mniejszym polem i większym powiększeniem czyli Nikonem Action EX 10x50.

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich aktualnych i przyszłych posiadaczy Oczu Wyraka mam bardzo dobrą wiadomość.

Na początku stycznia kolega Grzybu zaprojektuje i wydrukuje oprawę na mój egzemplarz - kolejni chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do niego.

W komplecie z oprawą będą wydrukowane dedykowane muszle oczne z odcięciem świateł bocznych i (prawdopodobnie) mocowanie statywowe. ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla wszystkich aktualnych i przyszłych posiadaczy Oczu Wyraka mam bardzo dobrą wiadomość.

Na początku stycznia kolega Grzybu zaprojektuje i wydrukuje oprawę na mój egzemplarz - kolejni chętni mogą się zgłaszać bezpośrednio do niego.

W komplecie z oprawą będą wydrukowane dedykowane muszle oczne z odcięciem świateł bocznych i (prawdopodobnie) mocowanie statywowe. ^_^

 

rewelacja ! nie dość ,że oprawa to jeszcze muszle oczne których aktualnie szukam :) leci PW

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu coś chyba podobnego znalazłem

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8937_Kasai-WideBino-28-Wide-Field-Galilean-Binoculars-2-3x--40-mm-aperture.html

Choć trzeba by to pewnie potestować na żywo żeby móc coś powiedzieć

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oczy wyraka przeszły ostatnio bolesną operację rozdzielenia, usunięcia całej poxiliny z połączenia (świństwo trzyma się tak mocno, że nie obyło się bez uszkodzenia obudów konwerterów :( ), oraz zmniejszenia rozstawu przez kolejne spiłowanie, tym razem do docelowego, minimalnego rozstawu 64,5-64,8mm (szlifowałem, aż pojawił się bok szkła obiektywu).

OCZY WYRAKA.jpg

 

Dzisiaj konwertery wyruszają w podróż po nową, docelową oprawę, którą mam nadzieję pochwalić się za około tydzień.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fragment z recenzji powyżej:


  • Odstęp źrenicy, ER: około 8-10mm, ale można komfortowo obserwować z odległości 20mm przy polu widzenia ograniczonym minimalnie – do około 16o

Czyli w okularach da się obserwować kosztem mniejszego pola widzenia. Na ile jest to komfortowe niech najlepiej oceni ktoś, kto patrzył już przez Oczy Wyraka w okularach.



A obudowa wyszła świetnie, i jeszcze te dodatkowe dekielki zabezpieczające okulary, których w ogóle się nie spodziewałem. :lol:


Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób uniknąłeś dostania się opiłków do wewnątrz tubusów przy tak silnej ingerencji?? ;-)

 

Oczy wyraka przeszły ostatnio bolesną operację rozdzielenia, usunięcia całej poxiliny z połączenia (świństwo trzyma się tak mocno, że nie obyło się bez uszkodzenia obudów konwerterów :( ), oraz zmniejszenia rozstawu przez kolejne spiłowanie, tym razem do docelowego, minimalnego rozstawu 64,5-64,8mm (szlifowałem, aż pojawił się bok szkła obiektywu).

attachicon.gifOCZY WYRAKA.jpg

 

Dzisiaj konwertery wyruszają w podróż po nową, docelową oprawę, którą mam nadzieję pochwalić się za około tydzień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób uniknąłeś dostania się opiłków do wewnątrz tubusów przy tak silnej ingerencji?? ;-)

 

 

 

Piłowałem ręcznie, obiektywem w dół, z przerwami co kilka pociągnięć pilnika pod koniec, cały czas kontrolując prostopadłość spiłowywanej płaszczyzny do podstawy. Trwało to ponad godzinę dla każdego konwertera ale umożliwiło dotarcie do boku szkła obiektywu bez dostania się opiłków do środka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka dotarła do mnie wczoraj wieczorem. Ponieważ bardzo szybko przyszło zachmurzenie zdążyłem zerknąć tylko na Wenus i zaobserwować jej sierpik w powiększeniu 3x.

Przed chwilą zmierzyłem zakres regulacji rozstawu okularów: 65-87mm. :D Wszyscy szerzej rozstawieni będą usatysfakcjonowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
36 minut temu, jutomi napisał:

Rozmnożone przez zimę lornetkowe Wyraki wczesną wiosną łączą się w pary. :neat:

978468436_WYRAKINAWIOSN.JPG.48fa5f6b16a0fca43fe4466b79dc9365.JPG

 

I rozpoczynają wspólne obserwacje szerokich połaci Drogi Mlecznej, bo do tego zostały stworzone. 

343881249_WYRAKOWEOBSERWACJE.JPG.65d6793c678a2b151adaf53b8a6c25b2.JPG

Oby dwie pary masz identyczne?

Miałem Bino 2x53 i z jednego powodu je sprzedałem. Mianowicie przy przemieszczania obrazu ten jakby się rozmywał. Niezależnie czy w dzień czy w nocy. Po zatrzymaniu na danym celu dopiero po ok. 2 s oczy łapały pełną ostrość.

Czy w Oczach Wyraka jest taki sam efekt? 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Eternal84 napisał:

przy przemieszczania obrazu ten jakby się rozmywał. Niezależnie czy w dzień czy w nocy. Po zatrzymaniu na danym celu dopiero po ok. 2 s oczy łapały pełną ostrość.

Czy w Oczach Wyraka jest taki sam efekt? 

Przy skanowaniu terenu w poziomie czy nawet przy śledzeniu ruchliwych jerzyków w locie ani w 2x53 ani w 3x65 nie mam żadnych problemów. Wzrok adaptuje się w ułamku sekundy. Te lorneteczki mają przecież ogromną głębię ostrości. Jedynie adaptacja przy przeskoku z nieskończoności na 3 metry trwa 0,5-1,0 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jutomi napisał:

Przy skanowaniu terenu w poziomie czy nawet przy śledzeniu ruchliwych jerzyków w locie ani w 2x53 ani w 3x65 nie mam żadnych problemów. Wzrok adaptuje się w ułamku sekundy. Te lorneteczki mają przecież ogromną głębię ostrości. Jedynie adaptacja przy przeskoku z nieskończoności na 3 metry trwa 0,5-1,0 sekundy.

Nie wiem. Może mam jakąś wadę oczu. Na wieczornym niebie ten efekt był bardzo dokuczliwy. Szybsze przemieszczanie się po niebie powodowało, że wszystkie gwiazdki pływały w nieostrości. Jedynie powolne przesuwanie dawało obraz w miarę ostry przez cały czas.

TC-3 ED są innej budowy więc myślałem, że jest inaczej w tym przypadku. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2019 o 22:49, Eternal84 napisał:

Jedynie powolne przesuwanie dawało obraz w miarę ostry przez cały czas.

Właśnie odebrałem paczuszkę z "oczami" i z ciekawości przeleciałem po Giewoncie dość szybko. U mnie nie stwierdziłem takiego zjawiska. Może powinieneś zrobić profilaktycznie badania u okulisty ?

 

Nie mogę doczekać się nocy, szkoda że Księżyc tak świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darek_B napisał:

Właśnie odebrałem paczuszkę z "oczami" 

Nie mogę doczekać się nocy, szkoda że Księżyc tak świeci.

W noc w okolicach nowiu powinieneś się zachwycić. To jedyna lornetka zapewniająca punktowe obrazy gwiazd dosłownie  "poza diafragmę". :szczerbaty: Jest więc dużo lepiej niż w Swarowskim EL czy Zeissie Victory, które mają pole ostre jedynie w 100%...

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.