Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

C/2016 U1 (NEOWISE)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1774 postów

*
Popularny

W "świecie komet" coraz ciekawiej ;).

Pod koniec października w ramach programu NEOWISE odkryta została bardzo słaba kometa - C/2016 U1. Jej jasność w momencie odkrycia została oceniona na około 23 mag. Po obliczeniu orbity okazało się, że kometa przez peryhelium przejdzie już 14 stycznia 2017, a znajdzie się wtedy zaledwie 0.32 j.a. od Słońca!

Niestety, bardzo mała jasność komety sugerowała, że mamy do czynienia z obiektem o ekstremalnie małej jasności absolutnej (rzędu 19 mag), a kometa nigdy nie stanie się obiektem, który mógłby być obserwowany wizualnie. Przy tak małej jasności absolutnej kometa nie miałaby też w zasadzie szans na dotrwanie do peryhelium.

Wkrótce po odkryciu okazało się jednak, że kometa posiada rozmytą głowę, a jej jasność całkowita jest o jakieś 3 mag większa od tej raportowanej w odkryciu. Prognozy dla komety, choć nieco lepsze, nadal były nieciekawe - kometa pod koniec grudnia miała mieć jasność rzędu 13 mag, później miała się znaleźć zbyt blisko Słońca, aby można ją było obserwować.

Pojawienie się rozległej, słabej głowy dało jednak nadzieję, że być może kometa dopiero niedawno stała się aktywna i być może szybko pojaśnieje. Ta też się stało! Wczoraj Michael Jager zrobił zdjęcie, na którym kometa ma około 5' średnicy, a jej jasność to około 13 mag. Dziś Alan Hale zaobserwował ją wizualnie jako rozmyty obiekt o jasności 12.8 mag i średnicy głowy równej 2'. Kometa jest zatem o ponad 6 mag jaśniejsza od tego, co wskazywały pierwsze prognozy.

Jeśli kometa będzie teraz już jaśnieć tak, jak przeciętne komety, to w połowie grudnia powinna mieć około 11 mag, a w ostatnich dniach roku może być nieco jaśniejsza od 10 mag. Można jednak przypuszczać, że podobnie jak wiele innych podobnych jej komet w przeszłości, jeszcze przez jakiś czas będzie jaśnieć całkiem szybko (kiedy jej słaba rozmyta koma będzie "wychodzić z tła nieba"). W takim scenariuszu może się okazać, że kometa w trzeciej dekadzie grudnia będzie całkiem ładnym obiektem lornetkowym. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza znacząco zwiększyłoby się, gdyby obserwacje astrometryczne pokazały, że mamy tu do czynienia z obiektem okresowym.

Kometa świeci teraz w Psach Gończych, niecałe 10 stopni od komety C/2015 V2 (Johnson). Warunki do jej obserwacji są więc całkiem niezłe - nad ranem znajduje się wysoko nad horyzontem. Za 6 dni znajdziemy ją blisko M 51 i tylko 3 stopnie od C/2015 V2. W kolejnych dniach kometa C/2016 U1 przeleci przez Wolarza, w połowie grudnia będzie w Koronie Północnej, póżniej przez kilka dni będzie świecić w Herkulesie, a od Świąt Bożego Narodzenia będzie przebywać w Wężowniku. Po Nowym Roku będzie już świecić nad ranem całkiem nisko. Do tego czasu jednak może się ona rozsypać, bo mamy tu do czynienia prawdopodobnie z obiektem bardzo małym.

+19

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8245 postów
Same jakiś takie malizny w tym roku robisz Piotrek :D
+1
Post rekomendują: don Pedro,
Czystego nieba!
Moja strona : http://www.astrofun.pl

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Kometa świeci teraz w Psach Gończych, niecałe 10 stopni od komety C/2015 V2 (Johnson). Warunki do jej obserwacji są więc całkiem niezłe - nad ranem znajduje się wysoko nad horyzontem. Za 6 dni znajdziemy ją blisko M 51 i tylko 3 stopnie od C/2015 V2. W kolejnych dniach kometa C/2016 U1 przeleci przez Wolarza, w połowie grudnia będzie w Koronie Północnej, 

Czy mógłby ktoś wygenerować trasę tej komety na najbliższe dwa tygodnie, najlepiej łącznie z C/2015 V2 Johnson? 

0
"Szczegóły tworzą doskonałość,
a doskonałość nie jest już szczegółem"
Michał Anioł

TUR

TUR

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1474 postów
Przy okazji link do zdjęcia M. Jaeger'a, o którym pisze Piotrek.
http://spaceweatherg..._1479933726.jpg

Pozdrawiam
Pawel
+3
Post rekomendują: Piotrek Guzik, MarcinSn, ekolog,
www.iTeleskop.org https://www.facebook.com/brightcomets/posts/ Tel. 727486109

MarcinSn

MarcinSn

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 825 postów

Kometa Neowise, jak zresztą wynika to z opisu Piotra zasuwa w porównaniu z Johnsonem.

Na prośbę Jutomi zrobiłem na szybko mapkę (do 27 grudnia), ale dodaję też zrzut z ekranu dla większej czytelności.

Wydaje się ciekawe połączenie obu komet tuż przy M51 1 grudnia przy szerokim ujęciu, i też jak pisze Piotr około 3 grudnia.

Załączone pliki

Użytkownik MarcinSn edytował ten post 27 listopad 2016 - 14:16

+6
Post rekomendują: ekolog, jutomi, Paether, Grzędziel, Pawcio, don Pedro,

Czy naprawdę chmura może zasłonić cały Wszechświat?

www.patrzwniebo.pl

Grzędziel

Grzędziel

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 662 postów

Fajnie się zapowiada. Już w tym roku.

0

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1020 postów

Widać, że symulacje nie uwzględniają jeszcze pojaśnienia komety o ponad 6m w stosunku do wcześniejszych prognoz. 

Dwie komety 12w bezpośrednim sąsiedztwie M51 to będzie ciekawy widok. Oby tylko pogoda dopisała.

+1
Post rekomendują: ekolog,
Michał Anioł

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1774 postów

Widać, że symulacje nie uwzględniają jeszcze pojaśnienia komety o ponad 6m w stosunku do wcześniejszych prognoz.

Czy symulacją nazywasz tę mapkę, którą wrzucił MarcinSn?

Co do samej komety, to w tym momencie jest to zdecydowanie najciekawsza kometa widoczna na naszym niebie. Niektóre komety, w szczególności krótkookresowe (np. 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova) są w miarę przewidywalne. Umiarkowanie przewidywalne są także duże (o dużej jasności absolutnej) komety nieokresowe.

Jeśli kometa C/2016 U1 (NEOWISE) jest kometą nieokresową (na takie rozwiązanie wskazują na razie obserwacje astrometryczne, choć trzeba zwrócić uwagę na to, że nie jest to rozwiązanie ostateczne, bo obserwacji ciągle jest niewiele, a do tego spora część jest z jednego obserwatorium), to prawdopodobnie pojaśnieje jeszcze trochę, być może nawet na tyle, że z ciemnych miejsc uda się ją wypatrzeć w lornetkach, po czym się rozpadnie.

Jeśli jednak jest ona kometą długookresową (na co może wskazywać pojawienie się u niej w ostatnich dniach rozległej gazowej głowy), to niewykluczone jest, że przez kolejne tygodnie będzie ona szybko jaśnieć i w trzeciej dekadzie grudnia oraz początkiem stycznia będzie jasnym obiektem lornetkowym. W takiej sytuacji szanse na to, że kometa przetrwa przejście przez peryhelium także byłyby całkiem spore.

0

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1020 postów

Czy symulacją nazywasz tę mapkę, którą wrzucił MarcinSn?

Tak, chodzi mi o symulacje/prognozy/efemerydy, z których korzystają różne programy do symulacji nieba. Na przykład według Stellarium Neowise powinna mieć dzisiaj 19,27m, a ma pewnie około 12,5m.

Żeby było ciekawie np. The Sky Live podaje na dzisiaj jasność 17,05m; wg. heavens-above.com nie ma jej w zestawieniu najjaśniejszych aktualnie komet, a wg. aerith.net jest teraz ... najjaśniejszą kometą na niebie, z jasnością szacowaną na 11,6m.

I komu tu wierzyć? 

0
Michał Anioł

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1774 postów

Tak, chodzi mi o symulacje/prognozy/efemerydy, z których korzystają różne programy do symulacji nieba. Na przykład według Stellarium Neowise powinna mieć dzisiaj 19,27m, a ma pewnie około 12,5m.

Żeby było ciekawie np. The Sky Live podaje na dzisiaj jasność 17,05m; wg. heavens-above.com nie ma jej w zestawieniu najjaśniejszych aktualnie komet, a wg. aerith.net jest teraz ... najjaśniejszą kometą na niebie, z jasnością szacowaną na 11,6m.

I komu tu wierzyć? 

Programy "typu" Stellarium ściągają dane z Minor Planet Center. Organizacja ta ma bardzo dokładne efemerydy jeśli chodzi o pozycje obiektów (właściwie to chyba najlepsze), za to nie przywiązuje większej wagi do jasności komet. Co do The Sky Live się nie wypowiem, bo nie bardzo znam, za to heavens-above.com na pewno nie jest dobrym źródłem informacji o kometach.

Z wymienionych przez Ciebie najlepszym źródłem jest aerith.net. Tam podają aktualnie jasność 12.5m (na 26 listopada). Wspomniana przez Ciebie jasność (11,6m) to jest indywidualna ocena jednego z obserwatorów. Warto też zerkać np. tu:

http://cobs.si/

na ostatnie obserwacje.

+2
Post rekomendują: TUR, jutomi,

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1774 postów

Poprzedniej nocy po 22 zrobiło się dość niespodziewanie czyste niebo. Kiedy zauważyłem przez okno, że widać gwiazdy. Po sprawdzeniu zdjęć satelitarnych i prognozy ICM postanowiłem wybrać się na północny wschód od Krakowa.

Wyruszyłem razem z Kraterem jeszcze przed północą. Pojechaliśmy "w nieznane", więc trochę czasu zajęło nam odnalezienie dogodnej miejscówki. W końcu wylądowaliśmy na niewielkiej łące w miejscowości Rachwałowice niedaleko Koszyc, prawie 50 km w linii prostej na północny wschód od centrum Krakowa.

Niebo było bardzo ładne, SQM-L pokazywał na początku 21.13, później 21.22. Celem wyjazdu była właśnie kometa C/2016 U1 (NEOWISE). Kiedy już nasze oczy zaadaptowały się do ciemności, wycelowałem w jej kierunku 33 cm teleskop i jak się okazało, było ją widać, choć była obiektem słabym i mocno rozmytym. Była za to dość duża. Jej jasność oceniłem na 11.6m, a średnicę jej głowy na około 4'. Po pół godzinie było wyraźnie widać, że zmieniła położenie. Coś czuję, że za kilka dni będzie ją widać bez większego problemu ;).

+9

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1020 postów

Właśnie teraz Neowise malowniczo przelatuje sobie w pobliżu M51: http://spaceweatherg...9isv61t8shr6al5

Szkoda, że pogoda jest jaka jest i momentu największego zbliżenia nikt u nas nie zaobserwuje ani nie sfotografuje.

+1
Post rekomendują: Piotrek Guzik,
Michał Anioł

MarcinSn

MarcinSn

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 825 postów

Pocieszam się tylko tym, że widząc to zdjęcie, kometa ta jest poza moimi możliwościami (miejscówkowo-sprzętowymi).

0

Czy naprawdę chmura może zasłonić cały Wszechświat?

www.patrzwniebo.pl

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1774 postów

Spójrzcie na to zdjęcie:

http://cometografia....161201_1200.jpg

+6
Post rekomendują: MarcinSn, kudi145, Mik, jutomi, Krater, Bellatrix,

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1020 postów

Niby obie mają porównywalną jasność ~12m ale wyglądają bardzo odmiennie.

+2
Post rekomendują: Piotrek Guzik, Mathef,
Michał Anioł

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników