Skocz do zawartości

C/2016 U1 (NEOWISE)


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa świeci teraz w Psach Gończych, niecałe 10 stopni od komety C/2015 V2 (Johnson). Warunki do jej obserwacji są więc całkiem niezłe - nad ranem znajduje się wysoko nad horyzontem. Za 6 dni znajdziemy ją blisko M 51 i tylko 3 stopnie od C/2015 V2. W kolejnych dniach kometa C/2016 U1 przeleci przez Wolarza, w połowie grudnia będzie w Koronie Północnej,

 

Czy mógłby ktoś wygenerować trasę tej komety na najbliższe dwa tygodnie, najlepiej łącznie z C/2015 V2 Johnson?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Neowise, jak zresztą wynika to z opisu Piotra zasuwa w porównaniu z Johnsonem.

Na prośbę Jutomi zrobiłem na szybko mapkę (do 27 grudnia), ale dodaję też zrzut z ekranu dla większej czytelności.

Wydaje się ciekawe połączenie obu komet tuż przy M51 1 grudnia przy szerokim ujęciu, i też jak pisze Piotr około 3 grudnia.

 

Neowise_Johnson_mapa.jpg

Neowise_Johnson.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że symulacje nie uwzględniają jeszcze pojaśnienia komety o ponad 6m w stosunku do wcześniejszych prognoz.

 

Czy symulacją nazywasz tę mapkę, którą wrzucił MarcinSn?

 

Co do samej komety, to w tym momencie jest to zdecydowanie najciekawsza kometa widoczna na naszym niebie. Niektóre komety, w szczególności krótkookresowe (np. 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova) są w miarę przewidywalne. Umiarkowanie przewidywalne są także duże (o dużej jasności absolutnej) komety nieokresowe.

 

Jeśli kometa C/2016 U1 (NEOWISE) jest kometą nieokresową (na takie rozwiązanie wskazują na razie obserwacje astrometryczne, choć trzeba zwrócić uwagę na to, że nie jest to rozwiązanie ostateczne, bo obserwacji ciągle jest niewiele, a do tego spora część jest z jednego obserwatorium), to prawdopodobnie pojaśnieje jeszcze trochę, być może nawet na tyle, że z ciemnych miejsc uda się ją wypatrzeć w lornetkach, po czym się rozpadnie.

Jeśli jednak jest ona kometą długookresową (na co może wskazywać pojawienie się u niej w ostatnich dniach rozległej gazowej głowy), to niewykluczone jest, że przez kolejne tygodnie będzie ona szybko jaśnieć i w trzeciej dekadzie grudnia oraz początkiem stycznia będzie jasnym obiektem lornetkowym. W takiej sytuacji szanse na to, że kometa przetrwa przejście przez peryhelium także byłyby całkiem spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy symulacją nazywasz tę mapkę, którą wrzucił MarcinSn?

 

 

Tak, chodzi mi o symulacje/prognozy/efemerydy, z których korzystają różne programy do symulacji nieba. Na przykład według Stellarium Neowise powinna mieć dzisiaj 19,27m, a ma pewnie około 12,5m.

Żeby było ciekawie np. The Sky Live podaje na dzisiaj jasność 17,05m; wg. heavens-above.com nie ma jej w zestawieniu najjaśniejszych aktualnie komet, a wg. aerith.net jest teraz ... najjaśniejszą kometą na niebie, z jasnością szacowaną na 11,6m.

 

I komu tu wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o symulacje/prognozy/efemerydy, z których korzystają różne programy do symulacji nieba. Na przykład według Stellarium Neowise powinna mieć dzisiaj 19,27m, a ma pewnie około 12,5m.

Żeby było ciekawie np. The Sky Live podaje na dzisiaj jasność 17,05m; wg. heavens-above.com nie ma jej w zestawieniu najjaśniejszych aktualnie komet, a wg. aerith.net jest teraz ... najjaśniejszą kometą na niebie, z jasnością szacowaną na 11,6m.

 

I komu tu wierzyć?

 

Programy "typu" Stellarium ściągają dane z Minor Planet Center. Organizacja ta ma bardzo dokładne efemerydy jeśli chodzi o pozycje obiektów (właściwie to chyba najlepsze), za to nie przywiązuje większej wagi do jasności komet. Co do The Sky Live się nie wypowiem, bo nie bardzo znam, za to heavens-above.com na pewno nie jest dobrym źródłem informacji o kometach.

 

Z wymienionych przez Ciebie najlepszym źródłem jest aerith.net. Tam podają aktualnie jasność 12.5m (na 26 listopada). Wspomniana przez Ciebie jasność (11,6m) to jest indywidualna ocena jednego z obserwatorów. Warto też zerkać np. tu:

 

http://cobs.si/

 

na ostatnie obserwacje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniej nocy po 22 zrobiło się dość niespodziewanie czyste niebo. Kiedy zauważyłem przez okno, że widać gwiazdy. Po sprawdzeniu zdjęć satelitarnych i prognozy ICM postanowiłem wybrać się na północny wschód od Krakowa.

Wyruszyłem razem z Kraterem jeszcze przed północą. Pojechaliśmy "w nieznane", więc trochę czasu zajęło nam odnalezienie dogodnej miejscówki. W końcu wylądowaliśmy na niewielkiej łące w miejscowości Rachwałowice niedaleko Koszyc, prawie 50 km w linii prostej na północny wschód od centrum Krakowa.

 

Niebo było bardzo ładne, SQM-L pokazywał na początku 21.13, później 21.22. Celem wyjazdu była właśnie kometa C/2016 U1 (NEOWISE). Kiedy już nasze oczy zaadaptowały się do ciemności, wycelowałem w jej kierunku 33 cm teleskop i jak się okazało, było ją widać, choć była obiektem słabym i mocno rozmytym. Była za to dość duża. Jej jasność oceniłem na 11.6m, a średnicę jej głowy na około 4'. Po pół godzinie było wyraźnie widać, że zmieniła położenie. Coś czuję, że za kilka dni będzie ją widać bez większego problemu ;).

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz Neowise malowniczo przelatuje sobie w pobliżu M51: http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=131129&PHPSESSID=d9bmo0agtsf9isv61t8shr6al5

Szkoda, że pogoda jest jaka jest i momentu największego zbliżenia nikt u nas nie zaobserwuje ani nie sfotografuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2016 U1 (NEOWISE) robi się coraz ciekawsza. Na dzień dzisiejszy jest ona prawdopodobnie najjaśniejszą kometą na naszym niebie. W ostatnich dniach kilku obserwatorów oceniało jej jasność wizualnie na około 10.5m. Dziś rano (9 XII 2016) Michael Jager zrobił takie zdjęcie:

 

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=michael-jAcger-2016U129161209ut424s120_1481264178.jpg

 

Autor ocenił, że jasność komety wynosi już około 9.5m. Średnica jej głowy na zdjęciu to trochę więcej niż 5'. Z dala od miast powinna zatem tuż przed świtem być już widoczna w nieco większych lornetkach (a może i w 10x50). Szkoda tylko, że z pogodą słabo, a za 3 noce Księżyc będzie już świecił do samego świtu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze ranne polowanie (2016-12-12) na C/2016 U1 (NEOWISE) zakończyło się sukcesem. Zdjęcia wykonywane w trudnych warunkach pogodowych przy Księżycu (96%) i tuż po jego zachodzie, ale na jaśniejącym już niebie. Kometa jest stosunkowo jasnym obiektem znajdującym się na granicy gwiazdozbioru Wolarza i Korony Północnej. Stąd też 1h przed końcem nocy astronomicznej znajduje się około 35 stopni nad wschodnim horyzontem. Kompozycja zawiera dwa zdjęcia wykonane przy pomocy astrografu FSQ106 i kamery SBIG11000M. Ze względu na znajdujące się w tym rejonie zamglenia nie udało się złożyć koloru (RGB). W porównaniu do prezentowanej wcześniej komety C/2015 V2 (Johnson), pozorny ruch komety C/2016 U1 (NEOWISE) jest bardzo szybki, gdyż w ciągu minuty pokonuje ponad 6" kątowych, co oznacza, że w ciągu 10min pokonuje 1' kątową czyli 1/30 średnicy Księżyca.

 

C-2016.jpg

 

P.S. Zapowiada się wspaniała noc, szkoda, że akurat mamy 100% pełni :(.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. Kometa upolowana ale w zasadzie to jestem w stanie podać tylko jej stopień kondensacji (DC=2/3) bo zarówno jasność jak i wielkość przy dzisiejszym Księżycu jest nie do oszacowania dla mnie.
Obserwowałem Synta 8" i dla tego teleskopu kometa była dość łatwym celem choć jak wspomniałem warunki są dość podłe.
Spróbuję jeszcze namierzyć ją tuż przed świtem, będzie wyżej a Księżyc zachodzi kwadrans po 6 dając kilka minut nocy nim zacznie świtać

Edytowane przez DARK
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. Kometa upolowana ale w zasadzie to jestem w stanie podać tylko jej stopień kondensacji (DC=2/3) bo zarówno jasność jak i wielkość przy dzisiejszym Księżycu jest nie do oszacowania dla mnie.

Obserwowałem Synta 8" i dla tego teleskopu kometa była dość łatwym celem choć jak wspomniałem warunki są dość podłe.

Spróbuję jeszcze namierzyć ją tuż przed świtem, będzie wyżej a Księżyc zachodzi kwadrans po 6 dając kilka minut nocy nim zacznie świtać

 

To, co napisałeś wskazuje, że kometa jest już naprawdę jasna!

Co do warunków najbliższej nocy nad ranem, to Księżyc jednak zajdzie już w po zakończeniu nocy astronomicznej. Mimo wszystko, powinno być wtedy (i niedługo przed jego zachodem) znacznie ciemniej niż z wieczora, a i kometa będzie znacznie wyżej, tak więc powinno być ją widać znacznie lepiej.

 

Sam się zastanawiałem, czy nie wyskoczyć gdzieś za Kraków, aby ją łapać, ale najnowsze prognozy mówią, że będzie sporo cirrusów niestety. Gdybym mieszkał już gdzieś na wsi pod przyzwoicie ciemnym niebem, to na pewno bym na chwilę nad ranem wyszedł sprawdzić, co się dzieje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zaplanowałem obserwowałem kometę dziś tuż przed świtem. O 6-tej niebo wraz z zachodem Księżyca zaczęło się ściemniać, widoczność w zenicie przekraczała 5.5mag choć cirrus dawał o sobie znać. Na takim niebie kometa była widoczna w zasadzie od razu gdy była w polu widzenia teleskopu. Oceniłem jej jasność na 9.3mag przy średnicy głowy 4' i DC=2.

Obserwowałem też Geminidy ale nie dopisały, raptem 7 osobników w przeciągu godziny, mówiąc krótko nie nakarmiły moich oczekiwań. Dobrze, że cel jakim była kometa nie zawiódł.

Będąc przy okazji komety w Koronie Płn oceniłem R CrB na 8.0 mag znaczy się powrót do maximum jej blasku jest już blisko. Choć to nieobliczalna gwiazda...

Edytowane przez DARK
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neowise z dzisiejszego poranka: C60D + C200/2,8 @5,0 150s ISO1600

NEOWISE 1.JPG

 

Wizualnie komety nie udało mi się jednoznacznie potwierdzić zerkaniem przez lornetkę 10x70.

 

Dorzucam jeszcze pseudotimelapse - 14 klatek. Kometa ostro zasuwa. Przez pół godziny 5.30-6.00 pokonała 5'. :icon_eek: (a w dole kadru "pod prąd" pruje jakaś planetoida???)

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy nad ranem wybrałem się drugi raz na obserwacje (znów z Kraterem), tym razem na północny wschód od Krakowa, do odległej o kilkanaście km od centrum miasta miejscowości Biórków Mały. Tym razem celem była kometa C/2016 U1 (NEOWISE).

Warunki były całkiem niezłe (choć wyraźnie gorsze niż wieczorem na Koskowej Górze). Na niebie świecił Księżyc 5 dni przed nowiem, jednak jego wpływ na jasność nieba nie był zbyt duży. Pomiar SQM-L pokazał 20.5 mag/"2. Przejrzystość była jak na okolice podkrakowskie całkiem niezła.

 

Kometę odnalazłem w teleskopie w kilkanaście sekund. Po wycelowaniu teleskopu w interesujący rejon, pokazała się w okularze natychmiast, choć świeciła wtedy jeszcze tylko 15 stopni nad horyzontem. Z upływem czasu widać ją było coraz lepiej. Była obiektem umiarkowanie skondensowanym, dość dużym i okrągłym. Przed świtem udało mi się ją wypatrzeć także w lornetce jako obiekt dość słaby, jednak zerkaniem oczywisty. Jej jasność oceniłem lornetką 10x50 na 8.5 mag, a średnicę jej głowy na 6'. Z oszacowania w 33 cm teleskopie wyszło mi 8.9 mag i 4' średnicy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w dole kadru "pod prąd" pruje jakaś planetoida???

 

Niestety, kiedyś też nabierałem się na takie "atrakcje" - jednak od razu widać, że obiekt jest idealnie punktowy (czyli to hot pixel), w przeciwieństwie do gwiazd - ładnych, ale jednak nie idealnie punktowych i nie idealnie ostrych.

Gratuluję złapania komety! Ja na razie tylko myślę, jak by tu ją...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.