Skocz do zawartości

ZAĆMIENIE W TORUNIU


sp2ukx

Rekomendowane odpowiedzi

I wspólnych obserwacji nie będzie. Pogoda zdradliwa i ryzyko zamoczenia sprzętu zbyt duże. Nie znaczy to jednak, że samodzielnie nie można podjąć obserwacji. Ja będę zjawisko śledził z balkonu i tyle. Pozdrawiam innych i żegnam do następnej okazji. Pewnie będziemy coś kręcić z PioitremB w kwestii DS-ów. Ale to już pewnie w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dupa blada! Na chwilę się przetarło, ale już na horyzoncie zaciągają bardzo brzydkie chmurrrrrrry! Sprawdziłem na ICM, to chwilowe przetarcie było planowane :roll: Później przewidują WIELKĄ KUPĘ (chmur).

 

Może DS-y okażą się szczęśliwsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze. Mamy chociaż jedną korzyść. Jest grupka chętnych do spotkań. To cieszy. Ja osobiście dzisiaj nie śpię i waruję przy sprzęcie. Też liczę na przebłyski czystego nieba. Tak, że ErnEstO nie będziesz sam. Za kilka dni pochwalimy się osiągnięciami (lub nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam, szkoda ze nie trafilem wczesniej na to forum bo chetnie przyjechalbym i porozmawial sobie z Wami i pewnie czegos sie nauczyl... narazie jestem zielony ale mam nadzieje ze niedlugo dojrzeje :) przez wzglad na fakt iz mono interesuje sie fotografią a wlasciwie to moja praca bede staral sie przynajmniej od tej strony porzadnie zasilic torunskie szeregi astromaniaków :) wiec gdyby byly jeszce jakies spotkamia to bardzo prosze o informacje....pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum Krzysztofie Zielony :lol:

 

Fajnie, że jest nas coraz więcej. Może w końcu wypali jakiś toruński zlocik :roll: , chociaż na razie pogoda nie rozpieszcza :Cry: . W każdym razie info o spotkaniach znajdziesz właśnie tutaj :salu:

 

P.S. Czy galeria na Twojej stronie jest aktywna? Coś nie mogę wejść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe.. Piotrek... nie zdaje Ci sie :) jest tylko jeden taki w Polsce :) Co do GAlerii to niestety jeszcze nie chodzi ... jakos zabraklo mi inicjatywy i wiedzy na temat falsh'a zeby to dokonczyc... parę moich fotek mozna zobaczyć na stronie www.plfoto.com jesli wyszukasz po autorze oczywiscie NASA ...

niestety narazie moje fotki niewiele maja wspolnego z astronomią, jednak mam zamiar to zmienic i mam nadzieje ze troche mi w tym pomozecie... niedlugo dostane 50centymetrowy obiektyw 1300mm do swojej lustrzanki digitalnej i zamierzam ostro powalczyć :)

 

zaYzik / dzieki za gorace powitanie... mam nadzieje ze na poczatek sam sie dowiem gdzie tej mojej planetki szukac na niebie :P

 

pozdrawiam... bede sledzil to forum a i bedzie mi milo czasami pogaworzyc na GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ja juz raczej tam nie pojade w kazdym razie nie za czesto mnie tam zobaczysz, niestety nie udalo sie zalatwic tego co bym chcial pozniej dr. Maciej M. mial mi pomooc w dostepie do teleskopow optycznych ale nie moglem sie z nimskontaktowac.. wiec olałem sprawe w koncu i tak aparatu tam na teleskop nie zalorze bo CCD na nim siedzi wiec wlasciwie niemam poco tam jezdzic... no chyba ze kiedys zorganizujemy przed optycznymi na trawce jakis zlot z ogladaniem nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry :oops: Już wysjaśniam:

SBIG - Firma produkująca astronomiczne kamery CCD (przez wiele osób uważanych za najlepsze)

Meade - Firma profukująca teleskopy i najróżniejsze akcesoria.

Piggyback - metoda fotografowania (montuje się np. na tubusie teleskopu, powiedzmy, aparat z obiektywem a teleskop służny nam jako "lunetka" celownicza i prowadząca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy to teraz juz wiem oco chodzi... troszke sie dzis nudzilem w pracy i poprzegladalem sobie zdjęcia na roznych stronach, najbardziej interesowaly mnie te z opisem ogniskowej czasow naswietlania itd... mam jednak pytanie niektore zdjecia tych samych obiektow jak np M31 sa blizkie monochromatycznosci a inne maja piekne kolory... od czego to zalezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 ma piękny niebieski kolor oczywiście na zdjęciu z koszmarnie długim czasem naświetlania :P zobacz np. zdjęcie M31 zrobione przez Roberta Gandlera (amerykańskiego guru astro-foto) tam kolorki wychodzą przepiękne. Kolory zależa od kilku czynników: od rodzaju obiektu(czy jest to mgławica emisyjna czy refleksyjna albo galaktyka) od użytego materiału światłoczułego/detektora ccd oraz od samego sposobu robienia zdjęcia. Wiele zdjęć z profesjonalnych teleskopów ma zafałszowane kolory(inne od rzeczywistych) w celu uwydatnienia różnic w strukturze obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzilo mi o fotografie:

http://www.astropix.com/HTML/SHOWCASE/M31.HTM

oraz

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5394

 

obydwie fotografie sa bardzo dobre ale jednak ta pierwsza jak dla mnie - fotografa jest ciekawsza... a ze nastawiam sie na porzadne focenie to zasiegam jezyka u znawcow tematu... wiec jesli ktos wytlumaczy mi dokladnie dlaczego ten sam obiekt jest mono albo fullcolor to bede ogromnie wdzieczny...

 

narazie musze zebrac max informacji zeby wiedziec jaki sprzet kupic i czy wogoole bedzie mnie na niego stac :P

 

dziekuje PABAMI za informacje ale jesli moglbys pod wzgledem techniki focenia porownac 2 w/w prace to bylbym wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.