Skocz do zawartości

Schronisko w Bieszczadach


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Czy ktoś był w tym schronisku?

http://www.noclegi-bieszczady.pl/

https://www.google.pl/maps/place/Pod+Jelonkiem.+SZKOLNE+SCHRONISKO+M%C5%81ODZIE%C5%BBOWE/@49.2803705,22.2806032,425m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xfc330b1aa78b65e6!8m2!3d49.2802566!4d22.2807951

Zastanawiam się, czy znajdzie się tam kawałek w miarę odsłoniętego terenu, żeby wystawić mobilny setup do astrofoto. Na zdjęciach google jest raczej ciasno... No i czy nie ma tam jakiejś perfidnej lampy? Może ktoś też wie, czy nie będzie problemu dostać trochę prądu na polu?

Albo może znacie inne schroniska, które byście polecili? Takie, gdzie są na pewno warunki odpowiednie.

Osobiście znam schronisko w Stuposianach i tam wiem, że warunki są ok. Ale zastanawiam się nad czymś nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem blisko masz Roztoki Górne, w których długie lata były organizowane astrozloty.

 

https://www.google.pl/maps/place/Cicha+Dolina/@49.1558652,22.3082246,2815m/data=!3m1!1e3!4m12!1m6!3m5!1s0x0:0xfc330b1aa78b65e6!2sPod+Jelonkiem.+SZKOLNE+SCHRONISKO+M%C5%81ODZIE%C5%BBOWE!8m2!3d49.2802566!4d22.2807951!3m4!1s0x0:0xb9db9b73a0d6d033!8m2!3d49.1537731!4d22.3165369

 

Jeśli nic się nie zmieniło, to warunki tam są genialne (mówimy o ciemnościach ;) ). Miejsca na sprzęt naprawdę sporo, a i prąd mają ;)

 

:Beer:

 

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa prosta na bieszczadzkiej obwodnicy może oznaczać tylko jedno - w nocy auta tam na "długich" latają, a to przyjemne nie jest. Poza tym blisko do Baligrodu, więc niebo rewelacyjne nie będzie.

Propozycja z Roztokami Górnymi wydaje się sensowna. Możesz też spróbować w Dwerniku, gospodarstwo Dolistowie. Dwernik ma całkiem dobre warunki, jeśli chodzi o ciemne niebo, natomiast problemem może być bliskość Sanu i większe prawdopodobieństwo wystąpienia mgły, niż np. w Roztokach Górnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze swoje trzy grosze. Byłem w Domkach Bystre (4 km na północ) i z tego co pamiętam droga w tym rejonie była całkiem dobrze oświetlona + indywidualna inwencja oświetleniowa w agroturystykach ...

"Całkiem dobrze" oznacza: totalnie jak popadnie? Czyli typowe, złe lampy świecące nie tam gdzie trzeba? Jednym słowem, należy się spodziewać sporej łuny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe lampy, ale nie we wszystkich miejscach. Blisko skrzyżowań, skupisk paru domków były duże latarnie uliczne. Nie dam głowy, że nie da się tam znaleźć dobrego miejsca, ale tak jak koledzy wcześniej napisali - lepiej profilaktycznie poszukać innego noclegu. Poza tym, to jest główna droga dojazdowa do Cisnej, więc ruch uliczny na długich też trzeba uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a jakieś tańsze opcje? Współtowarzysze wyprawy marudzą :)

Może "Baza nad Roztokami" w Tarnawie Niżnej. Taniej to już chyba trudno znaleźć, ale komfortu nie będzie.

Niebo w Tarnawie też ciemne, za wyjątkiem kierunku 165 stopni, gdzie świeci ta nieszczęsna latarnia na stacji w Siankach. Nie wiem jak to dokładnie wygląda z Tarnawy, ale z przełęczy nad Lutowiskami widać ją bardzo wyraźnie, choć przy czystym powietrzu jest tylko jasna plamka tuż nad horyzontem, bez wpływu na wyższe partie nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tarnawie szczerze mówiąc nie mam pojęcia gdzie można się rozstawić z teleskopem. Tam na parkingu rośnie gigantyczny świerk... Do Mucznego zrobiono świetną drogę, nie jedzie się już dziurami z dodatkiem asfaltu :) Zjeździłem trochę Bieszczad w tym roku i najlepszą opcją astronomiczną wydają się Roztoki Górne + jest tam sporo szlaków. Sprawdziłbym jeszcze okolice Dwerniczka i Zatwarnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem parę razy w Ustrzykach Górnych w domkach przy budynku BPN. Pod szerokim wierchem nocowałem i w budynku po drugiej stronie - cena 30-35zł od osoby, pokoje 2-3 osobowe. Zaplecze wystarczające żeby odpocząć, umyć się i coś zjeść. Za budynkiem było wejście na górę na polankę dosyć odsłoniętą. Ciemno jak w dobrych, mazurskich miejscówkach a może i lepiej. Za plecami niestety kilka latarń z Ustrzyk. Zimą chyba odpada bo tam był jakiś wyciąg narciarski więc może być oświetlone. No i wilki tam chodzą krwiożercze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem parę razy w Ustrzykach Górnych w domkach przy budynku BPN. Pod szerokim wierchem nocowałem i w budynku po drugiej stronie - cena 30-35zł od osoby, pokoje 2-3 osobowe. Zaplecze wystarczające żeby odpocząć, umyć się i coś zjeść. Za budynkiem było wejście na górę na polankę dosyć odsłoniętą. Ciemno jak w dobrych, mazurskich miejscówkach a może i lepiej. Za plecami niestety kilka latarń z Ustrzyk. Zimą chyba odpada bo tam był jakiś wyciąg narciarski więc może być oświetlone. No i wilki tam chodzą krwiożercze.

Nie wiem jak dawno tam byłeś, ale od kiedy w Ustrzykach Górnych powstała Placówka Straży Granicznej, to niestety przez większą część nocy świecą się tam latarnie. Podobnie jest w pobliskim Wołosatym, które wydaje się być miejsce prawie idealnym, ale niestety tam również świeci się rząd latarni. Nocując na Połoninach zauważyłem, że latanie gasną ok. 23 i ok. 4 zapalają się ponownie. Aczkolwiek nie jest to regułą, bo dwa lata temu przejeżdżałem w okolicach godziny drugiej przez Ustrzyki Górne i też świeciło się kilka latarni. Natomiast odcinek między Smolnikiem, a Ustrzykami, czyli Stuposiany, Pszczeliny, Bereżki spowijały egipskie ciemności i... gęsta mgła, która jest tam niestety częstym zjawiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że z roku na rok jest coraz gorzej. Śpieszmy się kochać Ciemne Bieszczady tak szybko odchodzą.

Od 2013 istnieje Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Rok wcześniej na Słowacji powstał Park Ciemnego nieba Połoniny. Obydwa parki współpracują ze sobą w kwestii ochrony nieba od LP jak również podejmują działania popularyzujące konieczność ochrony ciemnego nieba. Gorzej jest za wschodnią granicą, gdzie Ukraina nie kwapi się do współpracy na tym polu, a niestety tereny na wschód od Sanu nie są ani tak wyludnione jak u nas, ani też tak "zacofane" jak byśmy tego chcieli. Latarni tam ciągle przybywa, ba nie tylko latarni, ale też powstają kompleksy szklarni, a to to już prawdziwa tragedia. Wystarczy spędzić co jakiś czas noc na połoninach aby przekonać się, że z roku, na rok wschodni horyzont coraz bardziej świeci. W miarę dobrze jest jeszcze w dolinach, gdzie pasma górskie osłaniają niebo, ale tam często wychodzą mgły. Rzeczywiście chyba Roztoki Górne z racji uprzywilejowanego położenia, czyli spora wysokość i osłonięcie wzgórzami mają najlepsze warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.