Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


pszenica

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry jestem nowy na forum i chciałbym dostać informacje na temat dwóch teleskopach sky watcher 150 750 na eq3-2 czy teleskop sky watcher 200 1000 na eq5 nie wiem który teleskop jest lepszy do astrofoto i do oglądania obiektów głębokiego nieba i mam jeszcze jedno pytanie czy napęd w dwóch osiach po ustawieniu na jakiś cel podażą za celem czy jest on tylko przeznaczony jako ustawienie teleskop tylko na cel i tyle z góry dziękuję.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być pod astrofoto to proponuję eq5 lub nawet HEQ5 i jakiś refraktor, chociażby taki jak ja mam ed80. Może to się nie zmieścić w budżecie.

 

Ewentualnie rozważ Heq5 + 150/750.

Przy wykładzie własnym będzie to spoko zestaw do foto, jak i do wizuala.

Podstawa sprawnego prowadzenia montażu za danym obiektem jest prawidłowe ustawienie na biegun.

Jeśli montaż będzie miał goto to wtedy po ustawieniu na biegun, wstępnej alignacji powinien w miarę sprawnie całować w wybrany z pilota (lub komputera) cel.

 

Zapoznaj się z tablicami wimmera. Super sprawa przy planowaniu sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto astromaniacy często używają montażu HEQ5 z tubą nie większą niż newton 150/750. Jest to najtańszy rozsądny zestaw pod astrofoto, ale nie zapominaj, że do astrofoto potrzeba jeszcze innego sprzętu niż tuba i montaż i wymaga on sporego wkładu finansowego. Do oglądania głębokiego nieba lepsza jest większa tuba, bo jest większa, a jeszcze lepszy będzie newton na montażu dobsona o jak największej średnicy lustra :-). Tylko zanim takiego kupisz to na żywo sprawdź czy podołasz w jego przenoszeniu. Optymalny wybór pod względem możliwości, ceny oraz ergonomii w użytkowaniu to 8" lub 10" dobson.

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być pod astrofoto to proponuję eq5 lub nawet HEQ5 i jakiś refraktor, chociażby taki jak ja mam ed80. Może to się nie zmieścić w budżecie.

 

Ewentualnie rozważ Heq5 + 150/750.

Przy wykładzie własnym będzie to spoko zestaw do foto, jak i do wizuala.

Podstawa sprawnego prowadzenia montażu za danym obiektem jest prawidłowe ustawienie na biegun.

Jeśli montaż będzie miał goto to wtedy po ustawieniu na biegun, wstępnej alignacji powinien w miarę sprawnie całować w wybrany z pilota (lub komputera) cel.

 

Zapoznaj się z tablicami wimmera. Super sprawa przy planowaniu sesji.

Teoretycznie mam do wydania max 2200zł za takie pieniądze chce kupić teleskop i statyw a potem dodatki ale zęby teraz było chociaż prezes coś popatrzyć z tego co widzę to heq5 jest za jakieś 4000zł do trochę poza mój budżet a to tylko statyw prawda Goto jest ale napisałeś też eq5 z 150 750 a czemu nie na przykład 200 1000 pytam tylko bo chce wiedzieć czy jest trochę gorszy jak za taką cenę wiadomo większe lustro i ogniskowa ale może ten większy bardziej się nadaje do patrzenia na planety układu słonecznego ale nie do mgławic bo bardziej zależy mi na obiektach głębokiego nieba a potem astro foto a znalazłem sky watchera 200 1000 na eq5 z napędem dwóch osiach za 2100 co najwyżej sprzedam w przyszyci te dwie osie dołożę i kupie Goto na eq5 filtry okulary wiadomo tylko pytam się bardziej doświadczonego człowieka od damnie co ty byś kupił za 2200zł bo moim głównym celem jest obserwacje księżyca planet i głębokiego nieba ale bardziej tego ostatniego a w przyszłości astro foto z góry dziękuje za uwagę jak i za odpowiedz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Twoim głównym celem są obserwacje, to bierz teleskop o największym lustrze, na jakie Cie stać. Budżet rzędu 2000 zł wystarczy na 10-calowy teleskop Newtona (montaż Dobsona) i jeden lub dwa porządne okulary. Taki sprzęt pokaże setki obiektów głębokiego nieba oraz szczegółowe obrazy planet (o Księżycu nie wspominając). "Rozmiar ma znaczenie" to bodaj najważniejsza zasada astronomii amatorskiej. Mam tylko nadzieje, że w Twojej okolicy znajduje się ciemna miejscówka z dobrym niebem.

 

Astrofotografię w tym budżecie sobie odpuść. To coś zupełnie innego niż obserwacje wizualne, choć w obu przypadkach teleskop i montaż oznacza zaledwie początek wydatków...

 

Poznaj siebie, poznaj niebo, a później łatwo ocenisz w co warto zainwestować swoje tysiące. :)

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Twoim głównym celem są obserwacje, to bierz teleskop o największym lustrze, na jakie Cie stać. Budżet rzędu 2000 zł wystarczy na 10-calowy teleskop Newtona (montaż Dobsona) i jeden lub dwa porządne okulary. Taki sprzęt pokaże setki obiektów głębokiego nieba oraz szczegółowe obrazy planet (o Księżycu nie wspominając). "Rozmiar ma znaczenie" to bodaj najważniejsza zasada astronomii amatorskiej. Mam tylko nadzieje, że w Twojej okolicy znajduje się ciemna miejscówka z dobrym niebem.

 

Astrofotografię w tym budżecie sobie odpuść. To coś zupełnie innego niż obserwacje wizualne, choć w obu przypadkach teleskop i montaż oznacza zaledwie początek wydatków...

 

Poznaj siebie, poznaj niebo, a później łatwo ocenisz w co warto zainwestować swoje tysiące. :)

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

 

Jest tylko taki problem że mieszkam na 4 piętrze i nie wiem jak z dobsonem będzie 30kg waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor zatem może na jakimś AZ4, np SW 120/600.

Nie nada się to na planety (albo słabo) z powodu aberacji, ale to całkiem spoko sprzęt do szrokich pól.

 

Albo mak 127, do planet, Księżyca i jaśniejszych DSów. Też na AZ4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdecyduje się na sky watcher 200 1000 na eq5 jest trochę łatwiejszy w transporcie niż dobson tylko jakie polecacie okulary do jakiś 200zł i filtr mgławicowy też do 200zł i czy jest on też przeznaczony do obserwacji galaktyk i jeszcze mam pytanie do okularu mikrofocuser 1:10 co on takiego dokładnie robi i czy jest on bardziej opłacalny niż jakiś za 200 zł chodzi mi tu o okular dodawany do sky watcher 200 1000.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor zatem może na jakimś AZ4, np SW 120/600.

Nie nada się to na planety (albo słabo) z powodu aberacji, ale to całkiem spoko sprzęt do szrokich pól.

 

Albo mak 127, do planet, Księżyca i jaśniejszych DSów. Też na AZ4.

 

 

Jednak zdecyduje się na sky watcher 200 1000 na eq5 jest trochę łatwiejszy w transporcie niż dobson tylko jakie polecacie okulary do jakiś 200zł i filtr mgławicowy też do 200zł i czy jest on też przeznaczony do obserwacji galaktyk i jeszcze mam pytanie do okularu mikrofocuser 1:10 co on takiego dokładnie robi i czy jest on bardziej opłacalny niż jakiś za 200 zł chodzi mi tu o okular dodawany do sky watcher 200 1000

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkrofocuser to dokładne prowadzenie wyciagu okularowego w stosunku 1/10 ( jeden obrót pokrętła zgrubnego ostrzenia powoduje dziesięć obrotów pokrętła dokładnego strojenia i odwrotnie dziesięć obrotów dokładnego to jeden obrót zgrubnego - przekładnia ). SW 200/1000 to jasny teleskop F-5 i potrzebne są lepsze okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkrofocuser to dokładne prowadzenie wyciagu okularowego w stosunku 1/10 ( jeden obrót pokrętła zgrubnego ostrzenia powoduje dziesięć obrotów pokrętła dokładnego strojenia i odwrotnie dziesięć obrotów dokładnego to jeden obrót zgrubnego - przekładnia ). SW 200/1000 to jasny teleskop F-5 i potrzebne są lepsze okulary.

 

Ok dzięki za odpowiedź a jakie polecasz okulary do 200zł no max 300 ale to w tedy zamiast dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak zdecyduje się na sky watcher 200 1000 na eq5 jest trochę łatwiejszy w transporcie niż dobson tylko jakie polecacie okulary do jakiś 200zł i filtr mgławicowy też do 200zł i czy jest on też przeznaczony do obserwacji galaktyk i jeszcze mam pytanie do okularu mikrofocuser 1:10 co on takiego dokładnie robi i czy jest on bardziej opłacalny niż jakiś za 200 zł chodzi mi tu o okular dodawany do sky watcher 200 1000

 

1. 200/1000 to dość mocno światłosilny teleskop F5. Taki sprzęt wymaga lepszych okularów. Tańsze można stosować, ale są większe zniekształcenia. To w uproszczeniu.

Explore Scientific, Maxvision.

Mam wciąż taki sprzęt ATM.

2. W zasadzie kontynuacja 1. 200mm to już dość duże lustro, w dodatku F5, a takie lubi ciemne niebo. Jakie masz niebo?

3. Nie mogę teraz znaleźć w telefonie, ale poszukaj symulatora teleskopu. Zobaczysz wtedy jaki obraz w przybliżeniu możesz zobaczyć w danym modelu teleskopu.

4. Filtr mgławicowy kup sobie ale niekoniecznie na tym etapie. 400-700zł

 

Poczytaj, popatrz na giełdę i nie spiesz się, i tak nie ma pogody ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie jestem w taksie testowani rożnych okularów w stellarium dzięki za odpowiedź.

Stellarium pokaże Ci jakie pole widzenia i powiększenie da wybrany okular z danym teleskopem, ale nie nie da odpowiedzi jaki okular będzie właściwy do Twojego teleskopu. Aby dokonać świadomego wyboru, musisz przyswoić sobie kilka podstawowych pojęć z dziedziny optyki, przede wszystkim zaś takie pojęcia jak powiększenie rozdzielcze i źrenica wyjściowa. W praktyce warto mieć przynajmniej trzy okulary, czyli jeden do szerokich pól, jeden dający powiększenie w okolicach powiększenia rozdzielczego i jeden do powiększeń planetarnych. Kiedy już będziesz wiedział jakich ogniskowych potrzebujesz, to poszukaj najlepszych okularów na jakie Cię stać. To tak w telegraficznym skrócie cała filozofia doboru okularów, przynajmniej jeśli chodzi o okres oswajania się z teleskopem. W miarę nabierania doświadczenia sam będziesz wiedział jakich okularów potrzebujesz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium pokaże Ci jakie pole widzenia i powiększenie da wybrany okular z danym teleskopem, ale nie nie da odpowiedzi jaki okular będzie właściwy do Twojego teleskopu. Aby dokonać świadomego wyboru, musisz przyswoić sobie kilka podstawowych pojęć z dziedziny optyki, przede wszystkim zaś takie pojęcia jak powiększenie rozdzielcze i źrenica wyjściowa. W praktyce warto mieć przynajmniej trzy okulary, czyli jeden do szerokich pól, jeden dający powiększenie w okolicach powiększenia rozdzielczego i jeden do powiększeń planetarnych. Kiedy już będziesz wiedział jakich ogniskowych potrzebujesz, to poszukaj najlepszych okularów na jakie Cię stać. To tak w telegraficznym skrócie cała filozofia doboru okularów, przynajmniej jeśli chodzi o okres oswajania się z teleskopem. W miarę nabierania doświadczenia sam będziesz wiedział jakich okularów potrzebujesz.

 

Masz racje ale właśnie sprawdzałem tylko ogniskową i i pole wiadomo ze na kompie nie będzie tak jak w praktyce ale nadal mam mętlik w głowie i chce kopic max 4 okulary mianowicie do galaktyk planet mgławic i nieba gwiazd chodzi mi tu o mm sensie ile widać a teleskop ma światło sile f5 nie wiem od ile teoretycznie zaczynają się takie dobre okulary ale nie chce wydać więcej niż 1000 zł na 4 co mi polecacie wiem ze oto pytam się już drugi raz z góry dziękuje znów za uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do F/5 na średnie niebo ogniskowe - 22-26 mm (do przeglądu i mgławic), 12-14 mm ( uniwersalny, średniej wielkości obiekty, większość galaktyk), 8-9mm (małe galaktyki i planetarki) i coś na US 4-6mm.

Niestety okulary do f/5 drogie są.

 

Ok ok a tak miej więcej to po ile chodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powiększeń planetarnych raczej HR Planetary. Ortoskopy dają bardzo ostry i kontrastowy obraz, ale mają małe pole widzenia i mały ER, czyli trzeba "wklejać" w nie oko. Największą kwotę przeznaczył bym na okular do przeglądu nieba, czyli ten o ogniskowej 24 - 26 mm. Tutaj warto mieć szkło o jak najszerszym polu widzenia i ważne by to pole było możliwie dobrze skorygowane. Nic tak nie cieszy jak zatopienie się w ogromne mrowie gwiazd ostrych jak szpileczki. Niestety takie okulary sporo kosztują, dlatego warto warto na nie polować na giełdzie, nawet jeśli ma to oznaczać kilkutygodniowe oczekiwanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ras to ja mógłbyś albo ktoś inny polecić taki uniwersalny okular do max 400 zł dobry nie za drogi ale wiadomo nie kitowy do galaktyk mgławic i gwiazd na sam początek bo do tego teleskopu f5 te w zestawie to Kellner a każdy wie co to za kit bardzo dziękuje jeżeli ktoś podoła się tego zadaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.