Skocz do zawartości

Czy lornetki 20x60, 25x70 i 20x80 nadają się do obserwacji astronomicznych?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

Kto mi wytłumaczy dlaczego są takie różnice w cenie?

 

Jeśli chodzi o optykę, na pewno płacisz za dużo lepszą transmisję, kontrast i więcej apertury efektywnej*. Od strony mechanicznej - za lekkość (tubusy magnezowe vs aluminiowe) i lepszą mechanikę.

Co do stosunku ceny do jakości - być może Argus nie jest dwukrotnie lepszy, ale koszt jego wytworzenia może być dwukrotnie wyższy.

 

* seria BA5 (którą reprezentuje Nightstar) dała się poznać w tym parametrze z bardzo słabej strony - przez zbyt małe pryzmaty, obraz w centrum źrenicy wyjściowej tworzy 85-90% obiektywu, przynajmniej tak było w przypadku lornet 70 i 80 mm. Argus ma aperturę efektywną ok. 97 mm, tutaj spodziewam się ok. 87 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o optykę, na pewno płacisz za dużo lepszą transmisję, kontrast i więcej apertury efektywnej*. Od strony mechanicznej - za lekkość (tubusy magnezowe vs aluminiowe) i lepszą mechanikę.

Co do stosunku ceny do jakości - być może Argus nie jest dwukrotnie lepszy, ale koszt jego wytworzenia może być dwukrotnie wyższy.

 

* seria BA5 (którą reprezentuje Nightstar) dała się poznać w tym parametrze z bardzo słabej strony - przez zbyt małe pryzmaty, obraz w centrum źrenicy wyjściowej tworzy 85-90% obiektywu, przynajmniej tak było w przypadku lornet 70 i 80 mm. Argus ma aperturę efektywną ok. 97 mm, tutaj spodziewam się ok. 87 mm.

Dzięki za wyjaśnienie. Takie informacje sprowadzają mnie do ponownego rozważenia kwestii: lornetka czy teleskop. Za 2000 zł można kupić 10 calowego Newtona na Dobsonie. Do lornetki trzeba jeszcze kupić porządny statyw i żuraw którego nie mam. Nawet Nightstar wydaje mi się drogi w stosunku do Cometrona 12x70 którego kupilem za 200 zl.Nightstar w moim wyobrażeniu to zdwojenie powiększenia i siły zbiorczej za które trzeba zapłacić 1200 zł w wersji używanej. Czy obraz z Nightstara zrekompensuje wydany tysiąc więcej wobec Cometrona? Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Ale na starcie są standardowe dwa które i tak więcej pokażą od lornetki. Następne okulary czy filtry można stopniowo dokupić. Czy stereoskopowy, przestrzenny i komfortowy obraz z lornetki 25x jest się wstanie obronić?

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy obraz z Nightstara zrekompensuje wydany tysiąc więcej wobec Cometrona?

 

Myślę, że nie do końca właściwie patrzysz na temat. Czy kupując auto za 12 tys. zastanawiasz się, czy jakość jazdy będzie sześciokrotnie lepsza niż w aucie za 2 tys? Czy będziesz się zastanawiał, czy dojedziesz nim sześć razy dalej, sześć razy wygodniej, itd.?

Zmierzam do tego, że nie wszystko da się przeliczyć i przemnożyć w przypadku pewnych dóbr. Czasem płaci się za koszt wytworzenia, a czasem za dążenie do perfekcji.

Dla kogoś wystarczającym szczytem motoryzacji może być Fiat Seicento, a kupowanie czegokolwiek droższego będzie bezcelowe.

 

Co do dylematów lornetka vs teleskop, musisz sam sobie odpowiedzieć. Teleskop zajrzy głębiej, lornetka pokaże szerzej i przyjemniej (moim zdaniem). Jeśli twoje dylematy dotyczą wyłącznie zwiększenia apertury i powiększenia, to bierz Syntę 6 lub 8 cali. Żadna lornetka tego nie przebije (a na pewno nie taka do 1500 zł)

Co do dokupowania żurawia - nie jest on niezbędny. Statyw z dobrą głowicą powinien wystarczyć, a w przypadku lornet 25x100 dobrym wyjściem może być kupno używanego Goliata.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stereoskopowy, przestrzenny i komfortowy obraz z lornetki 25x jest się wstanie obronić?

 

Moim zdaniem - jak najbardziej może, ale żeby odpowiedź na to pytanie miała dla Ciebie realną wartość, odpowiedzieć musisz sobie sam.

Znam osoby, które od lat obserwują 10-calowymi newtonami i nie zamieniłyby tego sprzętu na żaden inny.

Znam też osoby, które obserwują od lat lornetkami 10x50 i również nie zamieniłyby tego sprzętu na żaden inny.

I czasem jedni próbują czasem przekonać drugich do swoich przyrządów, od lat bezskutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem - jak najbardziej może, ale żeby odpowiedź na to pytanie miała dla Ciebie realną wartość, odpowiedzieć musisz sobie sam.

Znam osoby, które od lat obserwują 10-calowymi newtonami i nie zamieniłyby tego sprzętu na żaden inny.

Znam też osoby, które obserwują od lat lornetkami 10x50 i również nie zamieniłyby tego sprzętu na żaden inny.

I czasem jedni próbują czasem przekonać drugich do swoich przyrządów, od lat bezskutecznie.

Rozumiem ale ja nie mam porównania roznej klasy sprzętów. Jedna lornetka w życiu i jeden teleskop który miałem to trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że bez żadnego rozeznania własnego odpowiedź na twoje pytanie będzie niemożliwa, lub ujmując inaczej - skrajnie subiektywna.

Proponuję odezwać się w którymś z wątków lokalnych, podłączyć się pod obserwacje i porównać możliwości sprzętów i przyjemność z ich użytkowania. Innym wyjściem jest przyjazd na zlot - tam zawsze jest mnóstwo optyki do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że bez żadnego rozeznania własnego odpowiedź na twoje pytanie będzie niemożliwa, lub ujmując inaczej - skrajnie subiektywna.

Proponuję odezwać się w którymś z wątków lokalnych, podłączyć się pod obserwacje i porównać możliwości sprzętów i przyjemność z ich użytkowania. Innym wyjściem jest przyjazd na zlot - tam zawsze jest mnóstwo optyki do porównania.

 

Masz rację jeśli chodzi o zlot. To by mi pomogło wyznaczyć kierunek. Drugim wyznacznikiem są finanse jakie można przeznaczyć na sprzęt. Raz rzuciłem się na teleskop 12 calowy bo chciałem mieć największą aperture jaka mogę zdobyć. Poległem na płaszczyźnie finansowej (kredyt mnie wykończył) i pokonała mnie ,,mobilność" tego sprzętu który musiałem przenosic ok. 100 m od domu bo dookoła zabudowań mam wysokie drzewa. Nie stać mnie również było na dokupienie okularów czy filtrów. Teleskop sprzedałem. Zacząłem celowac w lornetki. Na początek kupiłem używanego Cometrona za którego dałem 200 zł i jestem bardzo zadowolony. Spotkałem się z oceną ze lepszy obraz daje od Nikona Action EX 10x50 (polecany na każdym forum jakie przeglądałem) który używany kosztuje z 500 zł. Dlatego draze temat Omegona Nightstar i podobne lornetki. Nie szukam sprzętu z wyższych czy najwyższych półek bo życia mi braknie zanim kupię cokolwiek. Jeśli Nightstar radzi sobie lepiej z niebem niż Cometron lub nawet porównywalne to mi to wystarczy i nie potrzebuje droższego Argusa. W miejsce Argusa wolałbym celowac w TS 28x110 Marine czy coś podobnego ale nie przymierzam się do tego 7 kilowego giganta. I tu warto zadać pytanie czy warto zmieniać 25x100 na 28x110 czy iść jeszcze wyżej żeby różnica byla rzeczywiście odczuwalna.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejsce Argusa wolałbym celowac w TS 28x110 Marine czy coś podobnego ale nie przymierzam się do tego 7 kilowego giganta. I tu warto zadać pytanie czy warto zmieniać 25x100 na 28x110 czy iść jeszcze wyżej żeby różnica byla rzeczywiście odczuwalna.

TS 28x110 nie można nazwać mobilną lornetką, do niej jest potrzebny potężny żuraw. Argus przy TS-ce to maleństwo :)

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również swego czasu dałem szansę lornetkom z prostego powodu - nie chciało mi się nosić Synty 8 z domu do auta.
Co do zadowolenia z jakości - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Początkowo również byłem zadowolony z jakości SkyMastera, potem z jakości SkyGuide... aż doszedłem do Fujinona. Oczywiście to wszystko trochę trwało.

Możliwe, że jako początkujący nie poczujesz różnicy między Argusem a Nightstarem (inna sprawa, że ja ją widzę od razu). Różnicę między Cometronem a Nightstarem zobaczysz natomiast bez dwóch zdań. Kompletnie inny zasięg i inne oglądanie obiektów. Inna sprawa, czy takiego powiększenia szukasz. Gdybym miał wybierać powiększenie 25x czy 11x, jako jedyne - wybrałbym to drugie (ale podkreślę - to wszystko jest bardzo subiektywne).

Jeśli po prostu szukasz większej lornety i obawiasz się, czy poczujesz różnicę - bądź spokojny, poczujesz.

 

Co do porównania kolosów - tutaj Robert mnie ubiegł. 7 kg TS Marine vs 3,8 kg Argusa. Dla mnie gabaryty Te®eski są nie do przełknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również swego czasu dałem szansę lornetkom z prostego powodu - nie chciało mi się nosić Synty 8 z domu do auta.

Co do zadowolenia z jakości - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Początkowo również byłem zadowolony z jakości SkyMastera, potem z jakości SkyGuide... aż doszedłem do Fujinona. Oczywiście to wszystko trochę trwało.

Możliwe, że jako początkujący nie poczujesz różnicy między Argusem a Nightstarem (inna sprawa, że ja ją widzę od razu). Różnicę między Cometronem a Nightstarem zobaczysz natomiast bez dwóch zdań. Kompletnie inny zasięg i inne oglądanie obiektów. Inna sprawa, czy takiego powiększenia szukasz. Gdybym miał wybierać powiększenie 25x czy 11x, jako jedyne - wybrałbym to drugie (ale podkreślę - to wszystko jest bardzo subiektywne).

Jeśli po prostu szukasz większej lornety i obawiasz się, czy poczujesz różnicę - bądź spokojny, poczujesz.

 

Co do porównania kolosów - tutaj Robert mnie ubiegł. 7 kg TS Marine vs 3,8 kg Argusa. Dla mnie gabaryty Te®eski są nie do przełknięcia.

Cometron ma powiekszenie 12x więc zachowując w miarę siłę zbiorcza w stosunku do powiekszenia wypada mniej więcej 25x100. Dalej to już tylko teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo lorneta lepszej jakości ;)

Chyba, że miałeś na myśli "dalej" w sensie apertury i powiększenia.

Po prostu w mojej opinii kończy się rola lornetki a zaczyna teleskopu. Są potężne lornety z wymiennymi okularami ale ceny są kosmiczne. Kilkakrotnie przewyższają cenę teleskopu o tych samych parametrach. Pewnie zle myślę ale taką filozofię narzuca moja zasobnosc kieszeni. Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do teleskopu dodaj jeszcze cenę 2/3 przyzwoitych okularów :) ale myślę, że 10 cali można kupić na giełdzie za sporo mniej

Niedawno za 1700 zł widziałem. Tylko z 12 na 10 jakoś dziwnie przesiadac się na mniejszy sprzęt. Pewnie dużo straty na wizualu.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

* seria BA5 (którą reprezentuje Nightstar) dała się poznać w tym parametrze z bardzo słabej strony - przez zbyt małe pryzmaty, obraz w centrum źrenicy wyjściowej tworzy 85-90% obiektywu, przynajmniej tak było w przypadku lornet 70 i 80 mm. Argus ma aperturę efektywną ok. 97 mm, tutaj spodziewam się ok. 87 mm.

Nie do końca rozumiem o co chodzi z tymi seriami BA3, 5, 8, 10 czy jakie tam.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko. Co prawda temat drugorzędny ale też chciałbym poznać Wasze opinie. Miałem okazję tanio kupić Skymastera 25x70 (250 zł) ale ktoś mnie uprzedził. Prowadząc konserwację z sprzedającym dowiedziałem że oglądał samoloty w przelocie bo dużo korytarzy przebiega w jego okolicach. Sam od czasu do czasu podglądam Cometronem ale to stanowczo za małe powiększenie. Oprócz SkyMastera 25x70 są też BPC 25x70. Miał ktoś może możliwość porównać te dwie lornetki? Pytam bo tymi lornetkami te kilkanaście sekund można obserwować z ręki bez statywu.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.