Skocz do zawartości

Wystawa "Gateway to space"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To znaczy, jeśli nie przeraża Cię totalny bałagan wokół wystawy ( postindustrialny, tam chyba była dawna drukarnia im. Rewolucji Październikowej) i psująca wszystko podłoga ( resztki płytek w różnych kolorach, nierówny beton - totalnie nieuporządkowana ) to reszta jest ok.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia dla astronauty :)

DSC_2966s.jpg

 

Co mi przeszkadzało - totalny brak światła i zakaz lamp błyskowych. Z tego powodu robienie zdjęć było bliższe astrofotografii, niż reportażowi :) Prawdziwe wyzwanie dla jasności obiektywu i szumów matrycy. Z racji wieku mojej puszki latałem po wystawie ze statywem, bo inaczej nie dałoby się zrobić żadnego rozsądnego zdjęcia :)

 

Ale generalnie bardzo fajnie, warto się wybrać.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast uważam, że wejście na wystawę kosztuje za dużo. Kilka eksponatów zrobiło na mnie wrażenie, ale kilka poważnie rozczarowało.

 

Najbardziej chyba model wahadłowca, który zamiast "wymodelowanych" dysz RCS miał je... naklejone. Miałem też wrażenie, że kilka eksponatów jest mocno wyeksploatowanych...

 

Wystawa mi się podobała, ze względu na zbiór takich eksponatów w jednym miejscu, ale rozczarowała ze względu na mały "rozmach"

 

P.

 

PS

Ogromny + za Dartha Vadera :-D

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_2345.JPG

Wystawa jest zainstalowana na Pradze Południe, na ulicy Mińskiej 65 w starej hali drukarni. Ma to niestety ujemny wpływ na jakość jej odbioru, bo i stara zniszczona posadzka , otoczenie hali i sama hala są zaniedbane. To na minus. Na minus należy też zaliczyć stopień zużycia większości eksponatów i brak oddzielenia przestrzeni w których obywają się prezentacje audiowizualne - powoduje to kakofonię dźwięków nie pozwalając skupić się na oglądaniu.

W mojej opinii wystawa - choć kierowana do wszystkich - jest interesująca wyłącznie dla pasjonatów eksploracji przestrzeni kosmicznej. Dla nich każdy eksponat to jest coś wartościowego, dla innych to złom ( ich stan też do takiego stwierdzenia upoważnia). Wrażenie zdecydowanie poprawiają ciekawe prezentacje audiowizualne ( no ale z kolei ich odbiór jest utrudniony - patrz kilka zdań wcześniej). Cena biletu dla osoby dorosłej 50 zł.

Czy warto? Zależy co kto lubi, ja uważam ze warto. Mam porównanie do niedawnej wystawy "Titanic" w Pałacu Kultury i Nauki . Niebo a ziemia. Na Titanicu były indywidualne słuchawki, zwiedzanie odbywało się w całkowitej ciszy, eksponaty zadbane, sale czyste, wykładzina itp. Tutaj to niestety sprawiało wrażenie śmietnika. Ale... jak dla mnie było warto pomimo niedociągnięć.

 

Poniżej w kilku postach najważniejsze i najciekawsze eksponaty. Pierwsza część wystawy to opisy i prezentacje pomysłów Juliusza Verne, Goddarda i von Brauna, a więc okres do mniej więcej końca II wojny światowej. Najcenniejszym eksponatem jest programator elektromechaniczny rakiety V-2, odpowiednik dzisiejszych komputerów.

Druga część to pierwsze próby eksploracji Kosmosu.

IMG_2350.JPG

Trenażer małp, przygotowywanych do lotów balistycznych i orbitalnych.

IMG_2353.JPG

Makieta Sputnika ( skala 1:1) pierwszego radzieckiego satelity orbitalnego.

IMG_2358.JPG

Kapsuła programu Mercury w skali 1:1 . Stojąca obok Dorota ( synowa) robi za "worzec metra" - ta kapsuła jest tak mała!

IMG_2356.JPG

Kombinezon Sokół SK-1 pełnociśnieniowy, z systemem podtrzymania życia zaprojektowany i używany przez Jurija Gagarina.

IMG_2366.JPG

Model sondy Mariner IV ( skala 1:1) która jako pierwsza wykonała i przesłała zdjęcia Marsa w 1965 roku.

W drugiej części wystawy pokazywane są eksponaty z programu Apollo i Sojuz.

IMG_2369.JPG

Testowy program Apollo-Sojuz przeprowadzony w 1975 roku doprowadził do połączenia orbiterów . elementem łączącym była specjalnie skonstruowana kapsuła.

IMG_2371.JPG

Kapsuła treningowa ( skala 1:1) programu Apollo-Sojuz. Na przeciwnych końcach ma śluzy do dokowania orbiterów.

IMG_2373.JPGIMG_2376.JPG

Skafander typu A7LB stosowany przez astronautów programu Apollo, także do spacerów po Księżycu.

Dalej robi się coraz ciekawiej :)

apollo.jpg

Plansze przybliżające zwiedzającemu charakterystyki każdej z misji Apollo, w tym tej najważniejszej Apollo 11 i najbardziej znanej Apollo 13.

IMG_2378.JPG

Odlewy rąk załogi Apollo 11 służące do wykonania ergonomicznych rękawic do skafandrów.

IMG_2381.JPG

Makieta rakiety Saturn V.

IMG_2387.JPGIMG_2389.JPGIMG_2390.JPG

 

Model w skali 1:1 łazika Rover.

 

suit2.jpg

 

Na zakończenie tej części zwiedzania można sobie zrobić fotkę w kombinezonie :D

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej przechodzimy do sekcji stacji kosmicznych i czasów promów kosmicznych.

IMG_2392.JPG

Porównanie : po lewej Buran po prawej Space Shuttle

 

IMG_2396.JPG

 

Model stacji kosmicznej MIR

 

IMG_2410.JPG

 

A tu makieta stacji MIR w skali 1:1. Następne zdjęcia z wnętrza poniżej. Ciekawostka - wszyscy troje w dwie minuty po wejściu do makiety mieliśmy zawroty głowy- pochylenie ścian powodowało wariacje błędnika. Dopiero przy wyjściu zobaczyliśmy nalepkę ostrzegającą o tym.

 

IMG_2414.JPG

 

IMG_2415.JPG

 

IMG_2421.JPG

 

 

Po drodze przechodzi się przez makietę modułu Destiny ze stacji ISS.

 

IMG_2426.JPG

 

Na deser naturalnej wartości skorupa Command Module Apollo, niestety bez wyposażenia

 

IMG_2434.JPG

 

Toaleta stacji ISS

 

IMG_2437.JPG

 

Dystrybutor Coca Coli

 

IMG_2441.JPG

 

I creme de la creme amerykańskiej eksploracji kosmosu - Dart Vader :D

 

IMG_2429.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.