Skocz do zawartości

Koło QHY CFW2-S + filtry Baader = problem


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kołem filtrowym QHY CFW2-S z karuzelą 6x 1.25".

Zakupiłem do niego zestaw filtrów Baader LRGB 1.25", dokładnie ten: LRGB

 

Po wkręceniu filtrów w karuzelę okazało się, że nie można zamknąć pokrywy koła. Pomimo pełnego wkręcenia filtrów (na maksymalny opór) wciąż brakuje jakieś 0.5 - 1.0 mm aby karuzela swobodnie pracowała pod pokrywą. Po nawet delikatnym dokręceniu śrub pokrywy, filtry ocierają o wnętrze obudowy, zaś karuzela ledwo się przesuwa. Sprawdziłem też mocowanie i dokręcenie karuzeli - jest w porządku.

 

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Filtry kupiłem w DO za pośrednictwem internetu - przysługuje mi prawo zwrotu i zastanawiam się nad zestawem Astrolumina, dokładnie tym: LRGB

Obawiam się jednak, że te filtry z kolei mają zbyt dużą średnicę zewnętrzną obudowy i nie zmieszczą się w karuzeli. Po za tym na zdjęciach nie widać, jak wysoki mają profil.

 

 

Prosiłbym o podpowiedzi.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, poszaleli z tymi 15,5 mm grubości koła. Ja zrobiłem koło 18,5 mm i jakbym nie kombinował, nie dało się zejść ani milimetra, żeby filtry baader zmieścić.

 

Jeśli nie zależy Ci na odsprzedaży, to możesz skrócić oprawki filtrów papierem ściernym lub pilnikiem po uprzednim wyjęciu z nich szkiełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z kołem filtrowym QHY CFW2-S z karuzelą 6x 1.25".

Zakupiłem do niego zestaw filtrów Baader LRGB 1.25", dokładnie ten: LRGB

 

Po wkręceniu filtrów w karuzelę okazało się, że nie można zamknąć pokrywy koła. Pomimo pełnego wkręcenia filtrów (na maksymalny opór) wciąż brakuje jakieś 0.5 - 1.0 mm aby karuzela swobodnie pracowała pod pokrywą. Po nawet delikatnym dokręceniu śrub pokrywy, filtry ocierają o wnętrze obudowy, zaś karuzela ledwo się przesuwa. Sprawdziłem też mocowanie i dokręcenie karuzeli - jest w porządku.

 

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Filtry kupiłem w DO za pośrednictwem internetu - przysługuje mi prawo zwrotu i zastanawiam się nad zestawem Astrolumina, dokładnie tym: LRGB

Obawiam się jednak, że te filtry z kolei mają zbyt dużą średnicę zewnętrzną obudowy i nie zmieszczą się w karuzeli. Po za tym na zdjęciach nie widać, jak wysoki mają profil.

 

 

Prosiłbym o podpowiedzi.

Chyba niestety one bez ingerencji nie przypasują. Zobacz ten topic: http://qhyccd.com/bbs/index.php?topic=1635.0

Trzeba będzie pod szlifować. Swoją drogą to niezła kaszana, nie popisał się producent.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to niezła kaszana, nie popisał się producent.

No niestety, to jest odwieczny kompromis: mały backfocus = problemy z miejscem. Tu producent postawił na backfocus. Ale gdzieś powinni dać info, jaka jest max grubość filtra, bo tak to faktycznie się nie popisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie kamery wyraźnie napisane jest:

Small size. Support five 36mm umounted filter.Thickness is only 15.5mm. It also support the six 1.25inch unmounted filter with an optional disk(need special order). The weight of QHYCFW2-S is 365g.

Czyli wg mnie 1,25"bez oprawek (unmounted)

 

Miełem podobny problem, okazało się, że gwint w filtrach Baadera ma minimalnie inny skok niż w kole filtrowym. Napisałem do Bernarda Karpińskiego z Modern Astronomy ( tam kupiłem ) odesłałem i przysłał mi drugie koło, które pasowało.

Nie szlifuj oprawek, zapytaj sprzedawce o inne koło wewnętrzne.

 

Więc, jeśli chcesz 1,25 to tylko bez oprawek, poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po sprawdzeniu możliwości mocowania filtrów z pierwszego posta w wersji "unmounted".

Zmierzyłem grubość oprawy, filtry są w wersji 8 mm.

Nie da się ich zastosować w tej karuzeli w żaden sposób...

Po wykręceniu szkiełka i wyjęciu jego elementów mocujących spróbowałem przełożyć je do karuzeli: gwint mocowania szkiełka pasuje, ale szkiełka nie ma na czym oprzeć. Szkiełko ma średnicę ciut mniejszą niż średnica gwintu 1.25" i przelatuje swobodnie przez karuzelę. Element podtrzymujący szkiełko w oryginalnej oprawie nie może pomóc w żaden sposób.

 

Jedynym ratunkiem (jeśli ktoś się uprze na filtry Baadera) jest zastosowanie opraw o grubości 6mm, o których napisał powyżej MrOD. Ale to wydatek kolejnych 80-100 EUR za komplet...

Podjąłem decyzję, że zwracam filtry do sklepu, spróbuję jeszcze Astroluminę.

 

Z punktu widzenia osoby, dla której to miało być koło do pierwszej w życiu kamery astro, QHY strasznie namieszało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, pewien nie jestem bo nie stosowałem ale filtry 1,25" unmounted mają chyba inna średnicę szkła niż szkło w oprawce 1,25". To nie są czasem te 31mm?

Poza tym domniemaniem masz w specyfikacji tego koła wyraźnie napisane że do filtrów 1.25" unmounted jest specjalna karuzela potrzebna.

Niemniej jednak czegoś nie rozumiem - jest napisane że albo "5x36mm unmounted" albo "6x1.25" unmounted" i tyle. W co ty mogłeś wkręcić oprawki 1.25"?? Może tam są po prostu rowki/mini diafragmy (czy tam baffle, jak zwał tak zwał) a nie gwint?

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry unmounted mają większą średnicę np. unmounted 50 mm a szkiełko wyjęte z oprawy 2 cale tylko 47 mm.

Zmień karuzelę na 36 mm i wymień filtry na większe. Koszt większy, no ale jak chcesz mieć koniecznie mały backfocus.. :D

Większe filtry na pewńo się przydadzą w przyszłości, o to nie ma obaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakimś ATMem w postaci przekładki pomiędzy korpusem koła, a przykręcanym dekielkiem, dało by się ten brakujący 1mm uzyskać. Nie wiem czy konstrukcja koła na coś takiego by pozwoliła , ale może warto się zastanowić. Przekładkę dystansową można by wykonać z wyciętej na wymiar twardej tektury, dodatkowo utwardzonej klejem i wyczernionej.

Tak dywaguję :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tysiące słów opisu nie oddadzą tego, co można zobaczyć na obrazkach, także jutro postaram się zrobić kilka zdjęć i je tu zamieścić.

 

 

Poza tym domniemaniem masz w specyfikacji tego koła wyraźnie napisane że do filtrów 1.25" unmounted jest specjalna karuzela potrzebna.
Niemniej jednak czegoś nie rozumiem - jest napisane że albo "5x36mm unmounted" albo "6x1.25" unmounted" i tyle. W co ty mogłeś wkręcić oprawki 1.25"?? Może tam są po prostu rowki/mini diafragmy (czy tam baffle, jak zwał tak zwał) a nie gwint?

W karuzeli są normalne gwinty 1.25", później jest przejście na większą średnicę (34-35mm) bez żadnych rowków czy gwintów - taki układ idealnie pasuje pod oprawy filtrów Baadera, tyle, że są one za wysokie (lub inaczej za grube na to koło). Jest to właśnie ta karuzela, o której piszą w instrukcji.

 

 

Zmień karuzelę na 36 mm i wymień filtry na większe. Koszt większy, no ale jak chcesz mieć koniecznie mały backfocus.. :D

Nie wiem czy można kupić oddzielnie karuzelę do tego koła (szukałem, jeszcze nie znalazłem). Natomiast nie zależy mi na małym backfocusie, bo korzystam z Paracorra Type II, który daje 55mm. Kamera zabiera z tego 18mm, także jest jeszcze sporo zapasu na koło i przejściówki. To koło było w zestawie z kamerą, nie spodziewałem się tylko takich problemów z doborem filtrów.

 

 

Może jakimś ATMem w postaci przekładki pomiędzy korpusem koła, a przykręcanym dekielkiem, dało by się ten brakujący 1mm uzyskać.

Przymierzałem się do tego, ale konstrukcja pokrywy jest temu niesprzyjająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie chodzi o filtry 31mm, takie jak te Astrodona.

Powinni jednak wtedy pisać wprost, że karuzela jest przeznaczona na filtry 31mm, a nie 1.25".

 

EDIT: Znalazłem też Baadera.

 

Hmmm, to powinni jednak napisać, że chodzi o filtry 31mm, to raczej inny standart.

W ZWO i kole które posiadam było wyraźnie napisane

https://astronomy-imaging-camera.com/products/filterfilter-wheel/efw-mini/

 

ps. Widzę że jesteś z Wa-wy, ja mam filtry 31mm w swoim kole to możesz podjechać i sprawdzić czy będą pasować. Jeśli jesteś zainteresowany daj info na PW.

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze zbliżenie na gniazdo filtra:

0Y9A0743.jpg

 

Jest tam gwint 1.25" (zmierzone suwmiarką, daje około 27.8mm)

Powyżej, tzn. bliżej wierzchu karuzeli jest otwór o średnicy około 31.7mm.

 

Po założeniu pokrywy, która ma około 2mm grubości, mamy do podstawy tego otworu 8mm głębokości, odliczając zatem pokrywę, do dyspozycji pozostaje 6mm + część wkręcana w gwint 1.25". Dla standardowego filtra Baadera brakuj około 0.5 - 1.0 mm.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak tu mają pasować filtry bezoprawkowe? Nonsens. To jest karuzela na zwykłe filtry 1,25", tylko cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane :)

Wkręcony filtr Baader 1.25", zmierzona suwmiarką grubość oprawy (razem z gwintem 1.25") 7.8 mm:

A ile ma oprawka bez gwintu? Gwint powinien mieć ok 2 mm, czyli oprawka ok 6.

 

A więc:

do dyspozycji pozostaje 6mm + część wkręcana w gwint 1.25". Dla standardowego filtra Baadera brakuj około 0.5 - 1.0 mm.

Powinno być na styk, a nie brakować 0,5 - 1 mm moim zdaniem. Ale wystarczy, że braknie 0,1 i już "dupa zbita".

 

Cóż, wydaje mi się, że masz te najcieńsze oprawki. W takim razie tylko szlifowanie (skracanie) oprawek widzę jako wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwint ma tak jak napisałeś, dokładnie 2mm, pozostaje 5.8mm części niegwintowanej (obudowy filtra).

Najmniej dokładnie zmierzyłem grubość pokrywy, ma na pewno 2mm, ale może to być 2.1 albo nawet 2.2mm (np. blacha dwójka + grubość powłok malarskich).

 

Być może jest tak jak piszesz, że zabraknie 0.1-0.2 mm. Gdyby tak było mógłbym zeszlifować (jest około 0.8 mm do wykorzystania na szlifowanie).

 

Jutro muszę podjąć ostateczną decyzję, bo mija termin na zwrot. Trochę boję się szlifowania, ale z drugiej strony jeśli coś skopię, to i tak mogę kupić te cienkie oprawki.

A może ktoś byłby w stanie wydrukować coś takiego na drukarce 3D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.