Skocz do zawartości

Jaka budżetowa lornetka z dużą aperturą?


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Niebo pod Wrocławiem, ale juz dość ciemne, mało światła lokalnego.

Do poważnych obserwacji jest orion VX10 f4, ale chciałbym jakąś dwururkę...

 

Wymyśliłem sobie

 

- Celestron SkyMaster 20x80

- Celestron SkyMaster 15x70

- Delta Optical StarLight 15x70

- Celestron COMETRON 12x70

 

Na Nikona, Fuji, Zeissa i inne wynalazki o podobnych aperturach mni eniestety póki co nie stać..

Najbardziej mi pasuje to 80mm i doczytałem że metalowa konstrukcja cała ale...jak z parametrami w realu ?? Podobno taka 15x70 Celestrona ma aperturę jedynie 63mm...

No właśnie... każda z nich potrzebuje w zasadzie statywu więc to różnicy nie robi..

 

Czy ktoś z Was miał z nimi kontakt, macał, używał??

Czy ten C 20x80 jest faktycznie wart niemal 2x tyle co 15x70 ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi pasuje to 80mm i doczytałem że metalowa konstrukcja cała ale...jak z parametrami w realu ?? Podobno taka 15x70 Celestrona ma aperturę jedynie 63mm...

Miej świadomość, że Skymastery 20x80 są dwa. Starszy zbliżony konstrukcyjnie do 25x100, nowszy bliższy plastikowemu 15x70 ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzę zaczynasz obesrwacje więc oprocz jakości wykonania lornertki weź też pod uwagę że przy powiększeniu 20x, obserwacje bez statywu bedą dość trudne ze wzgledu na ciężar lornetki i drgania rąk.

 

Mi osobiscie przy powiekszeniu 11-12x drgania nie wplywaja na obserwacje, 15 to jest dla mnie graniczne powiekszenie do obserwacji z reki.

Wszystko powyżej 15x - nie wyobrażam sobie używać bez statywu.

Ale to moze kwestia wieku jest ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzę zaczynasz obesrwacje więc oprocz jakości wykonania lornertki weź też pod uwagę że przy powiększeniu 20x, obserwacje bez statywu bedą dość trudne ze wzgledu na ciężar lornetki i drgania rąk.

 

Mi osobiscie przy powiekszeniu 11-12x drgania nie wplywaja na obserwacje, 15 to jest dla mnie graniczne powiekszenie do obserwacji z reki.

Wszystko powyżej 15x - nie wyobrażam sobie używać bez statywu.

Ale to moze kwestia wieku jest ;-)

 

 

Hej, Nie, nie zaczynam :)

Przeczytaj co napisałem... Że do grubszych obserwacji jest newton 250/1000 i tak juz od kilku lat:)

również napisałem że mam świadomość, że te sprzęty juz wymagają statywu...górna granica bezstatywowa, to przynajmniej dla mnie 10x50...

Wszystko co większe musi dla mnie mieć statyw..

Pytam o konkretne modele lornetek gdyż ze względu na niezależne uwarunkowania w zasadzie do nich jestem ograniczony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ze wskazanych przez Ciebie lornetek mając do wydania ok. 600 zł nie kupiłbym żadnej. Są słabej jakości, a na dodatek mają małe pole widzenia i - poza Cometronem - małą źrenicę wyjściową (którą otrzymujemy dzieląc wielkość obiektywów przez powiększenie). Wielkość źrenicy przekłada się zaś bezpośrednio na jasność obrazu. Czyli w uproszczeniu - duża źrenica to jasny obraz, mała źrenica to ciemny obraz w lornetce. A w astronomii wiadomo, aby wyłuskiwać słabsze mgiełki i gwiazdki im jaśniejszy obraz tym lepszy. Dobre duże lornetki np. 15x70 czy 20x80 małą źrenicę nadrabiają dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi, zapewniającymi dobrą transmisję światła. Te, które wskazałeś w większości mają małą źrenicę i słabe warstwy, a więc ogólnie kicha. Lepiej te 500-600 zł zainwestować w mniejszą, ale o wyższej sprawności optycznej oraz lepiej wykonaną lornetkę. Taka dobra optycznie i uniwersalna lornetka da więcej satysfakcji z obserwacji niż duży, ciężki i dający co najwyżej przeciętne obrazy klamot. Mam porównanie Celestronów SkyMaster 15x70 i 20x80 z jednej strony, a Nikona Ex 10x50 oraz Ecotone WP2 10x50 z drugiej. Przez wszystkie te lornetki patrzyłem, również w nocy. Przy tych SkyMasterach ze słabą transmisją, dających mniej kontrastowe, ciemne i zażółcone widoki, obraz z obydwu 10x50 jest wręcz kryształowy. Zwłaszcza Ecoone zrobiła na mnie dobre wrażenie. Do tego stopnia, że SkyMastera 15x70 czy 20x80 w ogóle nie brałbym pod uwagę przy kupnie nowego. Jeśli zakupy mają być w tym konkretnym sklepie, to do astro wybrałbym jeden z podlinkowanych modeli, w zależności od tego, czy bardziej zależy Ci na powiększeniu (10x50), czy na dużym polu widzenia (7x35). 8x40 to rozsądny kompromis. Przez Cometrona 12x70 nigdy nie patrzyłem, ale to ta sama czyli niska półka jakościowa co pozostałe. Więc cudów bym się po nim nie spodziewał. Natomiast DO 15x70 Starlight to klon Celestrona SM 15x70, a więc też bym ją sobie darował. DO 15x70 SkyGuide deklasuje obydwie w przedbiegach (ale to już koszt ok. 800 zł) Pamiętaj też, że mniejsze lornetki są bardziej uniwersalne. Zabierzesz je nad jezioro, w góry, do lasu w celu oglądania ptaków itp. Z 15x70 czy 20x80 wymagającymi statywu już tak nie jest. Będziesz je zdecydowanie rzadziej wykorzystywał. Jeśli miałaby to być 10x50, to polecam szczególnie Ecotone 10x50 WP 2. Jest ostra, dobrze wykonana i w porównaniu z Nikonem EX 10x50 prawie nie widać w niej odblasków, np. na Księżycu.

 

 

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/ecotone-wp2-10x50.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/nikon-action-ex-10x50-cf.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/delta-optical-silver-10x50.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/nikon-action-ex-8x40-cf.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/olympus--dps-i-8x40.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/nikon-action-ex-7x35-cf.html

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/olympus--dps-i-7x35.html

 

 

 

 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky master 20x80 leży u mnie w szafie i się kurzy. Juz raz wymieniałem u sprzedawcy i dla mnie ta lornetka nie nadaje się do uzytku (prawie ból oczu po każdej sesji). Sprzedawca mi radził żebym podjechał do Warszawy i jak będa mieli większą ilość, to może sobie coś wybiorę ;-) polecam Nikona Action EX 10x50 i D.O. Extreme 15x70. Do tego Żuraw z głowicą np. kulowa. Komfortowe obserwacje nawet w zenicie. I jeszcze komentarz. Przez lornetki można prowadzić równie "powazne" i satysfakcjonujace obserwacje jak i przez teleskop! ;-)

Edytowane przez robi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym sumieniem mogę polecić Ci Deltę Optical StarLight 15x70 którą mam już dwa lata i prowadzę nią satysfakcjonujące obserwacje. Naprawdę jest to dobry wybór w segmencie budżetowym. Lornetka ta ma minimalnie większe pole widzenia od Sky Mastera i ryzyko trafienia wadliwego egzemplarza wydaje się mniejsze. Miałem kiedyś SM15x70 w rękach i DO na pewno nie jest gorszą lornetką a wręcz przeciwnie, sprawiała lepsze wrażenie. Jej jedyną wadą to płaskie pokrętło regulacji ostrości. Mam również Bressera 20x80 z którego też jestem zadowolony. Jest to taki klon Sky Mastera choć nie do końca bo ma powłoki FMC a nie tylko MC jak SM. Generalnie różnica między 15x70 a 20x80 nie jest wielka, ale jest zauważalna podczas obserwacji. Budżetowa 20x80 sięgnie głębiej w niebo niż nawet dobra lornetka 15x70 z wyższej półki. Po prostu aperatura robi swoje. Jak na pierwszy sprzęt to chyba wybrał bym 15x70 ze względu na większe pole bo łatwiej się odnaleźć na niebie, ale jeżeli masz 600 zł do wydania to 20x80 też nie będzie złym wyborem. Jedyne ryzyko, to że możesz trafić jakiś wadliwy egzemplarz ale będziesz miał gwarancję jakby co i możesz zwrócić w ciągu dwóch tygodni bez podania przyczyny. Możesz też nic nie kupić jak niektórzy sugerują bo to budżetowy sprzęt i sobie dalej czytać na forach relacje innych obserwatorów. No ale decyzję podejmiesz ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie warto zerknąć tam

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=112

 

Niestety apertura efektywna to 63 mm w obu przypadkach zatem źrenica wyjściowa zaledwie 4.2 mm , a więc z najdelikatniejszymi mgławicami i galaktykami będzie kiepsko.

 

Niestety rzeczywistość jest brutalna - jak chcemy mieć naprawdę jasną lornetkę to trzeba analizować i transmisję i aperturę efektywną.

 

Pozdrawiam

p.s.

Pewnym, "szalonym" wyjściem jest może kupienie z naddatkiem np. 15x80 czy 12x70 ?

jeśli nie mamy dostępu do lornetki aby zmierzyć aperturę efektywną

(zasłaniamy obiektyw papierem i świecimy w okular wąsko latarką lub wąsko wpuszczonym do pokoju słońcem, albo test szczelinowy, ...)

 

"szalonym" ...

To by wskazywało na tego Cometrona ale gdzieś (może na optyczne.pl) widziałem mocno nieciekawą jego recenzję i wracamy do punktu wyjścia.

Tanio i dobrze się nie da :)

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Star Light ma 63mm bo mierzyłem już dawno temu, nie zmienia to jednak faktu, że taka lornetka wyraźnie
odstawia w tyle np. Fujinon 10x70 który towarzyszy mi na niemal każdych obserwacjach. W Fuji trzeba się naprawdę
namęczyć i wymaga to doświadczenia aby wyzerkać taki Łańcuch Markariana czy np. Wieloryba (NGC 4627).
W DO takie obiekty wyskakują łatwiej i są niemal oczywiste. Po prostu nawet najlepsza korekcja nie przebije
aperatury i powiększenia. Za 300 zł lepszego sprzętu nie ma. Jeżeli ktoś nie ma lub nie chce wydawać dużych
pieniędzy na lornetkę z wyższej półki, niech się nie obawia, że jego obserwacje będą uboższe i czegoś tam nie zobaczy
bo to jest nieprawda. No chyba, że jest się bardzo wymagającym i zamiast skupić się na podziwianiu nieba będzie
wyłapywał wady optyczne. W takim wypadku budżetowy sprzęt nie jest dla niego.

 

P.S. Bresser 20x80 w teście latarkowym miał 77-78 mm. Sprawdzałem dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór. Od roku używam TS i wszystko jest okey. Zastanawiam się tylko nad kupnem odpowiednich filtrów do niej. U mnie to docelowy sprzęt. Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji, no i ciemnego czystego nieba!!!

Używam ją w dzień i w nocy, lornetka ma 5 lat, jestem jej 3 użytkownikiem . Kolimacja w punkt , obraz dobry, nie mam się co czepiać. Zostaje u mnie. Montuje ją na dużym żurawiu w nocy, i statywie foto w dzień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.