Skocz do zawartości

M45


Rekomendowane odpowiedzi

Testuję minimalistyczne podejście, żeby zobaczyć, czego można się spodziewać przy minimalnym nakładzie pracy. Jestem ciekaw Waszej oceny.

4x300s, po 300s na każdy kanał (LRGB). Całość złożona w DSS, potem edycja w PS i LR. Kanały RGB wywołałem dodatkowo osobno w FITS Liberator. Całość edycji zajęła około godzinę.

 

Ca6qmQP.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, jeśli mam powiedzieć co sądzę o tym zdjęciu:

- szum - dominuje na zdjęciu i jest zdecydowanie za duży (warto z nim powalczyć)

- kolorystyka gwiazd - praktycznie nie występuje, 90% jest białych, kilka ma lekki zafarb żółty a te największe wpadają we fiolet (halo)

- kolorystyka mgławicy - błędnie jest przedstawiana jako cała niebieska - w rzeczywistości (pod Merope) ucieka od tego koloru i niebieska jest tylko w bezpośredniej okolicy gwiazd

- pole - nierówne ze sporym gradientem, brzegi kadru wycięte (proponuję sztuczne flaty lub zwykłe flaty)

- kreska po prawej stronie zdjęcia - :-)

 

Dla mnie jest to pierwszy etap obróbki zdjęcia, praktycznie identyczny efekt można uzyskać po prostym DDP (w max 5 minut) i podkręceniu saturacji. Poza tym 4 klatki... to na prawdę zdjęcie tylko by pokazać zajawkę przed zdjęciem finalnym.

 

Aż z ciekawości zerknę na moje zdjęcie plejad i co się zarejestrowało na 1 klatce.

 

Pozdrawiam i życzę cierpliwości w obróbce

Paweł

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrona:
Szum - kwestia gustu, mi nie przeszkadza.

Kolorystyka - dla porównania, NASA/ESA:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plejady#/media/File:Pleiades_large.jpg

W centrum widać żółtawą gwiazdkę, u mnie też. Niebieskości - są na całej mgławicy, z grubsza tak samo(?).
Gradient - nie widzę, chyba że co innego nazywamy gradientem.
Kreska - zgadza się, można usunąć.

Edytowane przez Michał Terajewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestawione obok siebie 2 monitory. Budżetowy firmowy a drugi EIZO. Na budżetowym wyłazi nieprzyjemna bura otoczka wokół mgławicy.. Gwiazdy nie mają koloru. Szum masakryczny.

Na EIZO gwiazdy zaczynają się żółcić, bury gradient znika szum jest do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrona:

Ależ ja nie atakuję, tylko piszę co wg mnie jest do poprawy na zdjęciu

 

Szum - kwestia gustu, mi nie przeszkadza.

Szum - oczywiście z gustem się nie dyskutuję. Cieszę się, że Ci się podoba.

 

Tutaj jest zdjęcie z Royal Observatory: http://messier.seds.org/m/m045.html i jest fioletowo - niebieskie - nie koniecznie jest to wyznacznik.

Zmierzam do tego, że pokazywanie całej mgławicy Merope jako niebieskiej jest błędem

 

W centrum widać żółtawą gwiazdkę, u mnie też. Niebieskości - są na całej mgławicy, z grubsza tak samo(?).

Żółtych gwiazd w tym obszarze jest zdecydowanie więcej.

 

Gradient - nie widzę, chyba że co innego nazywamy gradientem.

Rogi masz wycięte praktycznie do zerowego poziomu sygnału, histogram masz przycięty od lewej strony. Pole nie jest równe kolorystycznie i sygnałowo.

 

 

Michał - odnoszę nieodparte wrażenie, że oczekujesz opinii a już "wiesz lepiej" - po co pisać co myślimy o zdjęciu (chyba, że achy o ochy) jak nie wyciągasz z tego żadnych wniosków.. bo "wiesz lepiej".

Mylę się?

 

Moja opinię znasz.

 

Paweł

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie rozśmieszaj mnie proszę. Tego zdjęcia nie da się obronić, jest naprawdę bardzo przeciętne. Nadmierny szum, brak wyraźnego koloru gwiazd, całość jednolicie błękitna a tak tam nie jest.

Żeby uniknąć zarzutu że gadam o czymś o czy nie mam pojęcia możesz porównać z moim zdjęciem sprzed kilku lat. Sam sobie odpowiedz na pytanie: czym się różnią???

I czasy nie są tu usprawiedliwieniem - oceniamy fotkę a nie sprzęt albo warunki jej zrobienia..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - odnoszę nieodparte wrażenie, że oczekujesz opinii a już "wiesz lepiej" - po co pisać co myślimy o zdjęciu (chyba, że achy o ochy) jak nie wyciągasz z tego żadnych wniosków.. bo "wiesz lepiej".

Mylę się?

 

Mylisz, po prostu dyskutuję. :-) Wnioski wyciągam.

 

Żeby uniknąć zarzutu że gadam o czymś o czy nie mam pojęcia możesz porównać z moim zdjęciem sprzed kilku lat. Sam sobie odpowiedz na pytanie: czym się różnią???

I czasy nie są tu usprawiedliwieniem - oceniamy fotkę a nie sprzęt albo warunki jej zrobienia..

 

O, i to jest konkret. Teraz widzę, co i ile można zrobić lepiej. :-D

Postaram się za jakiś czas dorównać do Twojej wersji.

Dzięki.

Edytowane przez Michał Terajewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz, po prostu dyskutuję. :-) Wnioski wyciągam.

To zmień retorykę, na uwagi Pawła piszesz "obrona", za mało się znamy żeby domyślić się co ewentualnie możesz mieć na myśli, więc podstawiamy to co podpowiada ogólne doświadczenie, obrona następuje w odpowiedzi na atak.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli jestes zainteresowany to zobacz sobie moje ustawienia DSS z mojej stopki i porownaj ze swoimi.

 

wikipedia w zadnym wypadku nie powinna bys odnosnikiem do jakosci astro zdjec. nigdy tam niczego dobrego nie widzialaem.

 

na forum czesto pojawia sie temat o M45, pierwsze 2 z brzrgu z wyszukiwarki forum

http://astropolis.pl/topic/52146-m45-plejady/

http://astropolis.pl/topic/51671-moje-m45/

 

 

edit.

niecodzienny spoko kadr.

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś, ale ja jestem wzrokowcem, mi trzeba pokazać. :-)

 

Uśmiałem się, bo zamiast kliknąć "cytuj" polubiłem Twój post. Sorki - wcale Cię nie lubię :)

 

Wessel to profesor - pokazał Ci jak być powinno.

Paweł podał Ci konkret. Napisał Ci co trzeba poprawić. Za mało masz wiedzy, żeby fotka profesora uświadomiła Ci szczegóły. Pokaże przepaść pomiędzy wami, ale detale by Ci umknęły. A Paweł podał Ci kawę na ławę. Przerób to i będziesz mógł podnieść cenę za kurs.

Zdrówka dużo.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uśmiałem się, bo zamiast kliknąć "cytuj" polubiłem Twój post. Sorki - wcale Cię nie lubię :)

 

Wessel to profesor - pokazał Ci jak być powinno.

Paweł podał Ci konkret. Napisał Ci co trzeba poprawić. Za mało masz wiedzy, żeby fotka profesora uświadomiła Ci szczegóły. Pokaże przepaść pomiędzy wami, ale detale by Ci umknęły. A Paweł podał Ci kawę na ławę. Przerób to i będziesz mógł podnieść cenę za kurs.

Zdrówka dużo.

 

Dla takich jak Ty mam tylko jedno: jak nie pomagasz, to nie przeszkadzaj. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie pomagam? Pomagam. Zwracam Ci uwagę, że warto z uwagą i zrozumieniem przeczytać to, co napisał Paweł.

Zlekceważyłeś jego merytoryczne uwagi próbując się bronić, a tu nie ma przed czym. Warto posłuchać bardziej doświadczonych.

Zdrówka dużo.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.