Skocz do zawartości

Startuje POLSKI APOD


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To moja własna opinia i nie chcę nikogo obrazić ,ale ja uważam ,że ta strona wcale nie zachęca do oglądania tych fotek. A już tym bardziej zbyt proste tło ,które (jak podejrzewam) przyprawia o mdłości większość początkujących astrofotografów. Proponuję w miejscu niebieskiego tła umieścić wysokiej rozdzielczości obraz jakiejś mgławicy (wykonanej przez amatorów) ,lub zdjęcie miesiąca. Tłu szaremu proponuję nadać nieco przezroczystości. Kto się zgadza niech da łapkę w górę...

post-31744-0-17061900-1482835646_thumb.png

Edytowane przez PrzemekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Napisze to samo co na forum obok.

Z jednej strony fajna inicjatywa i szczere gratulacje. Trzymam kciuki, żeby wszystko sie udało.

Z drugiej strony ława ekspertów jest nieadekwatna, ponieważ nie jest ona w pełni ławą ekspertów a ławą trzymającą władzę. Może warto żrobić coś niezależnego. Piszę to w trosce o pomyślność tego projektu.

Mamy paru wspaniałych astrofotografów, których nie ma w jury, a jest parę osób w jury którym po ludzku powinno byc glupio oceniać prace takich ludzi jak JCBO, Antoni, Bogdan J, Mapa, Domek i pewnie paru innych. Apeluje o odrobine samokrytyki.

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również trzymam kciuki za inicjatywę.

Mimo nobilitacji jaka mnie spotkała ze strony Adama (wyznaczenie do roli rzeczonego eksperta z ramienia astropolis.pl - za co dziękuję) to zrezygnowałem z tej roli. Żaden ze mnie ekspert. Nie mi oceniać prace tych co wymienił Paweł powyżej. Może za lat kilka/kilkanaście.

 

Dzięki za otwarcie oczu.

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe to co piszecie.

Paweł, nie ma ekspertów niezależnych. Wyłączając z tego mnie i jedną osobę której nie znam- nie widzę słabych punktów w grupie. To są praktycy z dużym stażem. Czy Gendler ocenia w jakimś gronie? Albo Colombari? Czołowka polskiej astrofotografii pozostaje POZA tym gronem. Muszę pisać dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy paru wspaniałych astrofotografów, których nie ma w jury, a jest parę osób w jury którym po ludzku powinno byc glupio

 

Słowo - klucz. Czy na jakiejkolwiek wersji APOD'a jest coś takiego jak "jury"? To nie konkurs, to nie rywalizacja kto lepszy, to nie plebiscyt. To forma promocji - zdjęcia, autora..ale również obiektu, zjawiska czy pewnej wiedzy z tym związanej.

 

Ja mam nawet wątpliwości czy cały team powinien składać się z fotografów ;) Duet, który prowadzi oryginalnego APOD'a to przede wszystkim astrofizycy, w ten sposób to nie tylko zdjęcie (lepsze, gorsze, tragiczne), ale profesjonalny opis, który nadaje dodatkowego sensu publikowanej pracy.

 

Załóżmy, że ten team składa się ze starannie wybranych naj naj naj. Czy powinny być publikowane ich zdjęcia? Czy wypada? A jeśli nie to co? Pozbywamy się możliwości publikacji wielu świetnych fotografii? Inna sprawa, ilu z nich byłoby zainteresowanych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po pierwsze to o jakim zasięgu i skąd będą wykonywane fotki oraz Kto co i jak (np samozwańczy eksperci) decyduje założyciel. Jeżeli Ktoś nie akceptuje to może nie zaglądać i nie wystawiać. Jedna z takich inicjatyw dotyczących polskiej fotografii na tle ogólnoświatowej czyli astroexpo już upadła, wiec nie ma sensu już na początku rzucać kolejne kłód pod nogi. Skąd tyle krytycyzmu ? Czas pokaże jak się temat rozwinie. Póki co powodzenia !

 

ps. MaPa spokojnie da sobie radę bo jego najlepsze fotki to właśnie te zrobione w Polsce, a nie w Afryce :)

 

 

Miałem nie zabierać głosu, bo znalazłem się w PAPODzie w roli eksperta, ale nie wytrzymam dłużej :) Powiem wam, dlaczego zgodziłem się wesprzeć inicjatywę Wessela i to na 2 płaszczyznach. Zaoferowałem mu pomoc jako AP (mimo, że w rzeczywistości będziemy tu promować także inne fora) i jako ja - osobiście, choć to z natury zawsze ryzykowne. Uważam, że każdą aktywność w obszarze popularyzacji należy wspierać i świetnie, że są ludzie, którzy chcą coś robić. Wierzę w inicjatywy, które szybko startują, nieokrzesane, czasami amatorskie. Życie uczy, że droga, którą pokonują, żeby stać się lepszymi, dojrzalszymi, skuteczniejszymi, jest właśnie tym, co najcenniejsze.

 

Bardzo dobrze, że Wessel wystartował z projektem, zanim go dopieścił. Będzie to robił w trakcie życia projektu. To pozwoli nie tylko nauczyć się (jak to nazwaliście - skilli internetowych), ale także dostosować PAPODa do oczekiwań użytkowników, do tego realnych, a nie takich, które nam się "wydają". Działający projekt to masa danych, które można interpretować. To cenne uwagi od setek ludzi.

 

I na koniec - lepsza gorsza realizacja pomysłu otwarta na rozwój, niż super-wypasiony pomysł pozostający w szufladzie. Pamiętajcie o tym i w miarę możliwości pomóżcie rozwijać Wesselowi ten projekt. Co z tego, że każdy z nas pewnie zrobiłby go inaczej - ja także.

 

PS. Biorąc pod uwagę, że udało mu się wygenerować w tym wątku tysiące wizyt w niecały świąteczny dzień, a masa ludzi postanowiła uzewnętrznić swoje pomysły. można założyć, że chyba trafił w nasze zainteresowanie. PAPOD dosłownie eksplodował na Astropolis :) Zaraz zobaczę, jak na innych forach, ale pewnie jest tak samo. Gratulacje.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład ekspertów nie ulegnie na pewno zmianie z powodu prywatnych animozji. Jestem przekonany , że nikt z wymienionych przez Pawła nie czuje się urażony tym, że nikt z portali go nie delegował.

Adam, dziękuję za wsparcie!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Napisze to samo co na forum obok.

Z jednej strony fajna inicjatywa i szczere gratulacje. Trzymam kciuki, żeby wszystko sie udało.

Z drugiej strony ława ekspertów jest nieadekwatna, ponieważ nie jest ona w pełni ławą ekspertów a ławą trzymającą władzę. Może warto żrobić coś niezależnego. Piszę to w trosce o pomyślność tego projektu.

Mamy paru wspaniałych astrofotografów, których nie ma w jury, a jest parę osób w jury którym po ludzku powinno byc glupio oceniać prace takich ludzi jak JCBO, Antoni, Bogdan J, Mapa, Domek i pewnie paru innych. Apeluje o odrobine samokrytyki.

 

Pozdrawiam

Pawel

 

Ja osobiście uważam, że społeczność sama może wybrać sobie ekspertów. APOD z natury jest subiektywny i pewnie na tej podstawie Wessel kierował się decyzją o tym, jak powinni być wybierani eksperci. Z drugiej strony wiem, jak ciężko jest kogoś namówić do takiej pro-społecznej pracy i dobrze, że inicjatywa ruszyła - nawet, jeżeli eksperci nie są tymi, których oczekiwaliście.

 

Ja powrócę do tego, co zaproponowałem Wesselowi na samym początku. Niech społeczność danych for wybierze sama swoją reprezentację w PAPOD.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

Miałem juz nie pisać w tym wątku więcej, ale odpowiem.

Bije pokłony przed Twoim kunsztem astrofoto i nie pisz, ze jesteś najsłabszym ogniwem :)

Po prostu można byłoby wybrać ekspertów w drodze głosowania na forach. Wcześniej osoby mogłyby otrzymać nominacje jako kandydat do ławy ekspertów, a po wybraniu wyrazić na to zgodę. Ty jako inicjator projektu powinieneś byc w niej z automatu i za dokonania astrofoto i za inicjatywę. Zaś sam polski apod mógłby byc pod patronatem 3 polskich największych for, o których pisałeś.

To jest jakiś pomysł na wybranie ekspertów czy najlepszy nie wiem, ale demokratyczny.

 

Niezależnie od Waszej decyzji co do składu ekspertów gratuluję Wam inicjatywy. Świetna sprawa !

 

I przy okazji bo ktoś pytał ekspert musi wiedzieć co i jak oceniać. Inaczej nie jest ekspertem. To różnica miedzy jury a ekspertem.

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony ława ekspertów jest nieadekwatna, ponieważ nie jest ona w pełni ławą ekspertów a ławą trzymającą władzę. Może warto żrobić coś niezależnego. Piszę to w trosce o pomyślność tego projektu.

 

 

Przeczytałem to jeszcze raz i powiem szczerze, że się wkurzyłem. Może nawet poczułem urażony.

 

Bardzo proszę Paweł o to, żebyś jednak rozwinął swoje zarzuty:

1. Czy uważasz, że moja wiedza, doświadczenie, aktywność społeczna, zrozumienie, dorobek, etc. nie wystarczy do tego, żeby oceniać astrofotografię?

2. Czy moje kontakty, zaplecze i umiejętności nie wystarczą, żeby aktywnie pomóc tej inicjatywie stać się popularną?

3. O jakiej WŁADZY mówisz w kontekście projektu Wessela, która realizowana jest ze wszystkimi forami?

4. Czy naprawę uważasz, że Wessel jest kimś, kto mógłby w jakikolwiek sposób poddawać się mojej presji? (nawet jego tu obraziłeś takim zdaniem).

 

Mi to bardziej wygląda na to, że ktoś wreszcie miał odwagę wznieść się ponad partykularne interesy konkretnych for i zaczął mówić głosem całego środowiska (dzięki Wessel). Komu to nie pasuje, żeby wrzucać tak słabe konotacje i przyklejać politykę do fajnej inicjatywy?

 

Normalnie stare czasy mi się przypomniały. Trochę to mimo wszystko przykre.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Czy to się podoba komuś czy nie - próbę podejmuję. Jak ktoś nie ma ochoty w tym partycypować to nie musi. Jak hejtem tego nie załatwicie to może część kolegów będzie miała trochę radości.

Pozdrawiam.

Poczytajcie to co napisał Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Nie powinieneś sie czuć urażony, bo nie ma tu żadnych personalnych wycieczek. Jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Nie taki był cel.

Grupa trzymająca władze to odpowiedz na to co Wessel napisał na forum obok, tj. Iż skład ekspertów został wyznaczony przez właścicieli 3 for. Odpowiadając na Twoje pytanie to Każdy z członków jury ma bardzo duże doświadczenie na polu Astronomii amatorskiej i można go podziwiać na różne obszary działalności na tym polu jednak niekoniecznie wszystkich na polu astrofotografii. Może po prostu warto wpisać ze jest to jury lub dokonać wyboru ekspertôw.

 

Jesteśmy bogatsi o stare doświadczenia i z pewnością moim celem jest łączenie ludzi w tak małym i zwartym światku astronomii amatorskiej. Jeszcze raz gratulacje i szacun dla Wesela i pozostałych osób, które są inicjatorami tej aktywności.

 

Przy okazji bardzo proszę, aby moją wypowiedz w wątku nie odbierać negatywnie, bo nie taka jest intencja.

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto się obawia o klarowność selekcji zdjęć może spać spokojnie, przy tym bezpogodziu za pół roku będzie szukanie na siłę zdjęć do nominacji.
Kto się obawia o skład Jury niech pomyśli o ich poświęceniu aby ku uciesze reszty codziennie poświęcać swój czas. Jak dla mnie to co 2 dzień Wessel może promować swoje zdjęcię i nic w tym złego nie będzie, a jak "wepchnie" słabe to polecą komentarze i tyle ^_^ Dla kazdego starczy miejsca, poczekajcie trochę czasu a sami się przekonacie.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Nie powinieneś sie czuć urażony, bo nie ma tu żadnych personalnych wycieczek. Jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Nie taki był cel.

Grupa trzymająca władze to odpowiedz na to co Wessel napisał na forum obok, tj. Iż skład ekspertów został wyznaczony przez właścicieli 3 for. Odpowiadając na Twoje pytanie to Każdy z członków jury ma bardzo duże doświadczenie na polu Astronomii amatorskiej i można go podziwiać na różne obszary działalności na tym polu jednak niekoniecznie wszystkich na polu astrofotografii. Może po prostu warto wpisać ze jest to jury lub dokonać wyboru ekspertôw.

 

Jesteśmy bogatsi o stare doświadczenia i z pewnością moim celem jest łączenie ludzi w tak małym i zwartym światku astronomii amatorskiej. Jeszcze raz gratulacje i szacun dla Wesela i pozostałych osób, które są inicjatorami tej aktywności.

 

Przy okazji bardzo proszę, aby moją wypowiedz w wątku nie odbierać negatywnie, bo nie taka jest intencja.

 

Pozdrawiam

Pawel

 

No więc właśnie. Zachęcajmy ludzi do wysyłania zdjęć do bazy PAPODa. Zachęcajmy ich do organizowania akcji społecznych, do zaczynania różnych inicjatyw. Pomagajmy im w tym - niezależnie, czy to będzie robota ekspercka, programistyczna, czy chociaż wsparcie mentalne.

 

Trudno mi sobie wyobrazić okoliczności, w których jakiś znamienity astrofotograf wysyła zdjęcia do amerykańskiego APODa, do EAPODa (który jest przecież zwykłym blogiem jakiegoś gościa z Europy), a z premedytacją nie wyśle swojego zdjęcia do PolskiegoAPODa. Po prostu w mojej małej głowie to się nie zmieści.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem nie zabierać głosu, bo znalazłem się w PAPODzie w roli eksperta, ale nie wytrzymam dłużej :) Powiem wam, dlaczego zgodziłem się wesprzeć inicjatywę Wessela i to na 2 płaszczyznach. Zaoferowałem mu pomoc jako AP (mimo, że w rzeczywistości będziemy tu promować także inne fora) i jako ja - osobiście, choć to z natury zawsze ryzykowne. Uważam, że każdą aktywność w obszarze popularyzacji należy wspierać i świetnie, że są ludzie, którzy chcą coś robić. Wierzę w inicjatywy, które szybko startują, nieokrzesane, czasami amatorskie. Życie uczy, że droga, którą pokonują, żeby stać się lepszymi, dojrzalszymi, skuteczniejszymi, jest właśnie tym, co najcenniejsze.

 

Bardzo dobrze, że Wessel wystartował z projektem, zanim go dopieścił. Będzie to robił w trakcie życia projektu. To pozwoli nie tylko nauczyć się (jak to nazwaliście - skilli internetowych), ale także dostosować PAPODa do oczekiwań użytkowników, do tego realnych, a nie takich, które nam się "wydają". Działający projekt to masa danych, które można interpretować. To cenne uwagi od setek ludzi.

 

I na koniec - lepsza gorsza realizacja pomysłu otwarta na rozwój, niż super-wypasiony pomysł pozostający w szufladzie. Pamiętajcie o tym i w miarę możliwości pomóżcie rozwijać Wesselowi ten projekt. Co z tego, że każdy z nas pewnie zrobiłby go inaczej - ja także.

 

PS. Biorąc pod uwagę, że udało mu się wygenerować w tym wątku tysiące wizyt w niecały świąteczny dzień, a masa ludzi postanowiła uzewnętrznić swoje pomysły. można założyć, że chyba trafił w nasze zainteresowanie. PAPOD dosłownie eksplodował na Astropolis :) Zaraz zobaczę, jak na innych forach, ale pewnie jest tak samo. Gratulacje.

 

Powiem, że dopiero teraz zobaczyłem Kto ma być ekspertem. I poprzestanę na tym, że nie będę komentował, a nawet zaglądał na tego APODa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.