Skocz do zawartości

Caldwell 49


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Z kolorem będę miał problem.

 

Z mojego miejsca nie ma szans na LRGB, ze względu na bardzo silne LP. Pozostaje Narrow Band.

Niestety jestem mocno rozczarowany próbami z NB.

Ha wychodzi ładnie, ale OIII i SII to jest masakra. Ciemność widzę. W zasadzie OIII i SII mógłbym jedynie używać do kolorowania gwiazd... Nie wiem czy jest tak, że do OIII i SII potrzebne jest ciemne niebo i przez to nic nie mogę zarejestrować, czy mój Atik 414 EX jest ślepy w tych pasmach... Przy tak małej matrycy nie jestem w stanie stosować binningu, ale sądziłem, że przy F3,5 nie będzie to konieczne, niestety pomyliłem się.

 

Z zazdrością przeglądam prezentowane czasem w sieci zdjęcia w OIII i SII na których "coś" widać. Nie rozumiem jak to się dzieje, że u mnie jest ciemnica.

 

Dla przykładu poniżej zdjęcia mgławicy Serce w OIII z mojego zestawu. Pojedyncza klatka 20 min oraz 30 klatek po 20 min (10 h przy F 3,5).

 

SII nawet nie próbuję...

 

Czy Wy też tak macie?

 

 

20 min_raw.jpg

SERCE-OIII-jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxima mam, ale używam go wyłącznie do stackowania. Zestaw kontroluję poprzez PHD (guiding), Cartes du Ciel (Sky Map), Atremis Capture (program do akwizycji). W Artemisie mogę mierzyć FWHM i tam ustawiam ostrość. Jest to zawsze trochę "na oko", ale ustawianie ostrości w obiektywie fotograficznym wykorzystywanym w astro jest skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorem będę miał problem.

 

Z mojego miejsca nie ma szans na LRGB, ze względu na bardzo silne LP. Pozostaje Narrow Band.

Niestety jestem mocno rozczarowany próbami z NB.

Ha wychodzi ładnie, ale OIII i SII to jest masakra. Ciemność widzę. W zasadzie OIII i SII mógłbym jedynie używać do kolorowania gwiazd... Nie wiem czy jest tak, że do OIII i SII potrzebne jest ciemne niebo i przez to nic nie mogę zarejestrować, czy mój Atik 414 EX jest ślepy w tych pasmach... Przy tak małej matrycy nie jestem w stanie stosować binningu, ale sądziłem, że przy F3,5 nie będzie to konieczne, niestety pomyliłem się.

 

Z zazdrością przeglądam prezentowane czasem w sieci zdjęcia w OIII i SII na których "coś" widać. Nie rozumiem jak to się dzieje, że u mnie jest ciemnica.

 

Dla przykładu poniżej zdjęcia mgławicy Serce w OIII z mojego zestawu. Pojedyncza klatka 20 min oraz 30 klatek po 20 min (10 h przy F 3,5).

 

SII nawet nie próbuję...

 

Czy Wy też tak macie?

 

 

 

Ponieważ mam tę samą kamerkę Atik 414EX i niedawno skończyłem robić mój pierwszy narrowband tego samego obiektu, IC 1805, to może będzie dobre porównanie. Fotki robione WO Megrezem 90mm, f=621mm. Tak więc pojedyncza klatka OIII 900 s wygląda tak

 

post-15176-0-27031600-1483026638_thumb.png

 

Natomiast stack 14 klatek po 900 s, czyli 2,5 godziny materiału wygląda tak

 

post-15176-0-06386400-1483026471_thumb.png

 

i chyba nie jest tak źle jak na moje warunki, a dodam, że mam lampę uliczną sodową około 20 metrów od miejsca gdzie jest ustawiony teleskop. Na szczęście teleskop jest za garażem, wysokości niecałe 2 metry, ale lampa świeci wprost na mnie, a jest to wysoka lampa. W okolicy jest oczywiście dużo takich lamp. Więc wydaje mi się, że warunki mam wyjątkowo podłe!

Patrząc na twojego stacka z 30 klatek wydaje mi się, że coś tam jest za ciemno. Może to kwestia warunków tej konkretnej nocy? Bo patrząc na bicolor Rozety to jest super więc chyba nie jest aż tak źle z tym tlenem?

Inna sprawa to astrofotografia obiektywami, ja nie mam żadnego doświadczenia, ale to chyba nie jest taka prosta sprawa? Ktoś kiedyś zwracał uwagę, że jest tam więcej soczewek jakby nie było więc i światło ma więcej przeszkód. Musiałby się wypowiedzieć ktoś obeznany. Ty Łukasz robiłeś tą kamerką jakieś fotki refraktorem w narrowbandzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio narzekałem, że z tym Narrowbandem to kiepsko wychodzi... cóż nie jest łatwo, ale jak się przekonałem na przykładzie Rozetty, dużo zależy od przejrzystości powietrza (brak cirrusów) oraz od konkretnego celu.

 

Rozetta dała mi się ostatnio sfotografować również w odsłonach OIII i SII.

 

Dozbierałem zatem po 15 klatek 20 min w każdym kanale.

 

Pokazuję, każdy z kanałów osobno oraz obrobioną przeze mnie całość.

 

Z obróbką u mnie wciąż tak sobie, ale wydaje mi się, że do tej pory, to mój najlepszy Narrowband.

Ha-jpg.jpg

OIII-jpg.jpg

SII-jpg.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i chyba nie jest tak źle jak na moje warunki, a dodam, że mam lampę uliczną sodową około 20 metrów od miejsca gdzie jest ustawiony teleskop. Na szczęście teleskop jest za garażem, wysokości niecałe 2 metry, ale lampa świeci wprost na mnie, a jest to wysoka lampa. W okolicy jest oczywiście dużo takich lamp. Więc wydaje mi się, że warunki mam wyjątkowo podłe!

Zapraszam do Wawy - tu są dopiero warunki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że są, to w końcu paleta HST.

Jak pisałem, bardzo mi się podoba, też bym tak chciał :-).

Jednak może warto zmniejszyć natężenie magenty:

http://http://astropolis.pl/topic/44606-mglawica-rozeta-ngc-2237-w-powiekszeniu/?p=533065

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, bardzo mi się podoba, też bym tak chciał :-).

Jednak może warto zmniejszyć natężenie magenty:

http://http://astropolis.pl/topic/44606-mglawica-rozeta-ngc-2237-w-powiekszeniu/?p=533065

 

Dziękuję za uwagi, są mi potrzebne, dopiero raczkuję w HST.

 

Pewnie mam źle skalibrowany monitor, ale wygląda mi na to, że na podlinkowanym przez Ciebie zdjęciu, natężenie magnety jest akurat większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mam źle skalibrowany monitor, ale wygląda mi na to, że na podlinkowanym przez Ciebie zdjęciu, natężenie magnety jest akurat większe.

Chodzi mi o ogólny odbiór. Gwiazdy fioletowe są mniej 'naturalne' czy też przyjemne w oglądzie.

Zarówno na monitorze w pracy jak i na telefonie, na Twoim zdjęciu gwiazdy są bardzo 'różowo - fioletowe'.

Fajnie byłoby je trochę 'odbarwić'. Nie wiem jak...

 

Fajnie, że masz tyle samozaparcia i czasu, aby bawić się w astrofoto, szczerze zazdroszczę :-).

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz sie dawno tak dobrze nie bawiłem składając twoja fotkę. Materiał jest świetny i przyjemnie sie go sklada. Nie mam co prawda żadnego doświadczenia ze składaniem HaSOIII - to mój pierwszy raz - ale strasznie mi sie spodobało i chyba juz wiem co będzie moim nastepnym zakupem :) Filtry do narrowbandu :D

 

Moja wersja :

HASOIII_p_r.jpg

 

Troche ja powiększyłem bo lepiej detal mgławicy widać.

 

PS jakies rady co do kolorystyki?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu poniżej zdjęcia mgławicy Serce w OIII z mojego zestawu. Pojedyncza klatka 20 min oraz 30 klatek po 20 min (10 h przy F 3,5).

 

SII nawet nie próbuję...

 

Czy Wy też tak macie?

 

 

Tu są moje skromne próby wykonania tego samego zdjęcia przez owe trzy filtry, ale na EQ 3-2 z napędem w jednej osi. Na samym dole jest finalne HST oraz dla ciekawości gif ukazujący różnice sygnału dla poszczególnych filtrów. Jakość nieporównywalnie gorsza, ale tak dla porównania się wtrącam.:)

 

http://astropolis.pl/topic/46974-roza-w-h-a/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.