Skocz do zawartości

[S] Omegon Argus 25x100


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam lornetę Omegon Argus 25x100. Lorneta nabyta w Astroshopie w maju 2016. Wymrożona w polu 6-8 razy.
Optyka w stanie bardzo dobrym, mechanicznie - ma małe mankamenty jeśli chodzi o pracę okularów: jeden z nich nie pracuje idealnie tuż przy tubusie (w 95% gwintu bez zarzutu), drugi okular daje się lekko wychylać (sam z siebie jest stabilny). Wczoraj sprawdziłem w/w mankamenty pod kątem przełożenia na obraz - i nie zauważyłem żadnych wad w związku z nimi.
Reszta mechaniki - idealna.

 

Lorneta świetna do obiektów głębokiego nieba - nie miałem w rękach lepszej 25x100 jeśli chodzi o transmisję i kontrast. Również wygodny ER pozwala cieszyć się pełnym polem widzenia.

M42 pokazuje niemal teleskopowo, rozbija na obrzeżach najjaśniejsze gromady kuliste, galaktyki w Pannie pozwala łapać całymi garściami.

Argus ma swoje wady: astygmatyzm jest zauważalnie gorzej skorygowany niż w serii BA8, podobnie jest w przypadku AC oraz płaskości pola. Zostawia pewien niedosyt jeśli chodzi o gwiazdy podwójne (bo astygmatyzm), na Słońcu też nie pokazuje tego, co mogłaby (gdyż aberra).

Zgodnie z zasadą prezentacyjnej kanapki, na koniec niebagatelna zaleta: gabaryty. Lorneta jest krótsza o parę centymetrów od BA8 22x85 i lżejsza od niej o ponad kilogram (waży ok. 3,8 kg). W porównaniu z 28x110 jest tycia, a ma niewiele mniejsze możliwości.

 

Cena: 2000 zł, zawiera przesyłkę kurierem.

 

IMG_20161227_180512.jpg

IMG_20161227_180122.jpg

IMG_20161227_180406.jpg

IMG_20161227_180054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.