Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Astropolis w 2016 roku - małe podsumowanie

* * * * * 1 głosy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6266 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

*
Popularny

Rok temu wrzucając temat z rocznymi statystykami byłem w głębi ducha zadowolony nie tylko z liczb ale i z kierunku w jaki powoli zmierza nasze forum, chociaż widać było sporo aspektów, gdzie możemy się poprawić. Widać je nadal.

Kiedyś wymarzyłem sobie sytuację gdy forum będzie kompleksowe i pogodo-odporne.

 

 • Kompleksowe – poruszające zagadnienia z absolutnie całego zakresu naszej pasji. Od układania astro-puzzli i rozkmin czy nowe Gwiezdne Wojny są warte zachodu, przez codzienne porady sprzętowo-obserwacyjno-fotograficzne, do przybliżenia skomplikowanych praw fizycznych rządzących Wszechświatem. To oczywiste, że jakaś dziedzina będzie dominująca. AP od dawna było uważane za forum głównie astrofotograficzne i oczywiście tak jest,  ale dla każdej innej dziedziny astronomii również jest tutaj miejsce i całkiem nieźle to widać.
 • Pogodo-odporne - zamiast codziennego narzekania na brak pogody (dozwolone w statusach ;) ), staramy się tworzyć ciekawą treść, wychodząc z założenia, że realizacja tej pasji nie zawsze wymaga praktycznego podejścia. 

 

Jak to się ma do minionego właśnie roku 2016? Czy się udało? Nie mam wątpliwości, że tak. Jestem strasznie zadowolony z cyferek i słupków poniżej, ale jeszcze bardziej z tego, że pod nimi kryje się ogromna wartość merytoryczna, po prostu jakość.

 

Czyja to zasługa? Odpowiedź jest prosta – WASZA

Dlatego chciałbym zwyczajnie podziękować.

 • Dziękuję astrofotografom, którzy nie tylko urzekali swoimi mistrzowskimi pracami ale i służyli pomocą w pierwszych krokach tym początkującym, służąc radą, a niekiedy ostrą ale konstruktywną opinią. Dużo nicków trzeba by tu wymienić, ten tekst i bez tego będzie długi ;) Każdy ma kogoś, czyje prace sprawiają najwięcej radości, na kim może się wzorować, od kogo może czerpać wiedzę.
 • Dziękuję ludziom, którzy odświeżyli sferę obserwacyjno-teoretyczną. Mam tutaj na myśli przede wszystkim dwójkę LibMar & Bellatrix. Pierwszy pokazał, że egzoplanety można rejestrować posiadając szeroko dostępny i stosunkowo niedrogi sprzęt, a wystarczy mieć wiedzę i sporo cierpliwości. Adela spopularyzowała obiekty, które są oczywiste ale mocno niedoceniane - gwiazdy. Sprawiła, że zaświeciły magią kolorów i układów wielokrotnych. Przy okazji odkurzyła też element „szkicowy” - powoli wymierający wśród astroamatorów. Nie można nie docenić Loxleya i Jego księżycowych zakamarków, Panasamarasa z Jego mrocznym królestwem i Piotrka Guzika, który nie pozwala przegapić żadnej ciekawej komety na niebie.
 • Dziękuję tym, którzy służyli wiedzą w zakresie astronomii teoretycznej czy astronautyki, przybliżając najnowsze osiągnięcia, odkrycia, hipotezy oraz tłumacząc "jak to działa". Dzięki temu forum jest „na czasie” z nowinkami z wielkiego świata astronomii.
 • Dziękuję Adamo. Dzięki Jego sprawnej organizacji możemy spotykać się na wiosnę i jesień (wreszcie!) na niezapomnianych zlotach. Podziękowania również dla BODI'ego i Pawła_B – dzięki którym mamy zimowe zloty.
 • Dziękuję Ewie, która wprowadziła nieco romantyzmu do tej ścisłej tematyki swoją poezją.
 • Dziękuję gościom! Goście chociaż anonimowi, również są dla nas bardzo istotni (nie wszędzie tak jest :D ). Jeśli u nas zawitali, pewnie czegoś szukali, a jeśli szukali wiedzy, rozwiązania swoich zagwozdek, dobrze że trafili do nas zamiast przykładowo na forum o płaskiej Ziemi ;) Jeśli wyszli stąd mądrzejsi i usatysfakcjonowani, super. Przy okazji zwiększając licznik wyświetleń, utwierdzili w przekonaniu, że to co tworzymy jest potrzebne.
 • Dziękuję całemu zespołowi moderatorskiemu. Czasem to praca nie rzucająca się w oczy (porządkowanie giełdy, czyszczenie spamerów i takie tam mało wdzięczne zajęcia), ale jest niezwykle potrzebna. Dziękuję za sugestie, pomysły, za wsparcie.
 • Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do naprawdę dobrego roku 2016 na naszym forum. Na bank zapomniałem wymienić "z nicka" kilka osób, które mocno nam pomogły.

 

Ominęły nas większe problemy techniczne. W porównaniu z nalotem botów na początku 2015 roku i dziwnymi przekierowaniami z google'a, zeszłoroczni goście ze wschodu to niegroźne incydenty. Nie mieliśmy też większych problemów z serwerem i silnikiem forum, a jeśli takie się pojawiły (2-3 razy w ciągu roku?) byłby szybko likwidowane.

 

Ominęły na również większe spory i zadymy. Kilka pomniejszych incydentów zawsze się zdarzy przy takiej ilości ludzi, charakterów, opinii. Bardziej martwiłbym się gdyby tak nie było :D

 

Co dalej?

 

Pod koniec roku ogłosiliśmy dwa konkursy. Nie są to przypadkowe akcje. Nie chcemy, żeby konkursy stały się sensem istnienia forum czy naganiaczami do aktywności, ale efektem treści i materiałów jakie u nas się pojawiają i przy okazji czegoś uczyły. Zwróćcie uwagę, że żeby wziąć w nich udział i nawet wygrać, wystarczy korzystać z zasobów forum. Nie potrzeba dobrej pogody (znów ta pogodo-odporność), ani nawet sprzętu. W obu przypadkach niezbędne materiały znajdziecie właśnie tutaj.

Na ten rok zaplanowanych jest trochę zmian technicznych, które mogą wprowadzić chwilowe niedogodności, ale są niezbędne w dalszym rozwoju i zapewnieniu większego bezpieczeństwa.
Oprócz tego jest jeszcze trochę ciekawych pomysłów, niektóre naprawdę ambitne.  Jedziemy dalej, pracujemy dalej, bawimy się dalej.

 

Ok, koniec słodzenia ;) Trochę czystych liczb i wykresów:

 

W 2016 roku:
 

 • Napisaliśmy 54.877 postów. Średnio prawie 150 dziennie (149,94).  Rok temu było to 42.373 a jeszcze rok wcześniej 38.009.

 

post-19663-0-47341100-1483269755.jpg

Dni z największą ilością:

 1. 28 grudnia – 320 postów
 2. 27 grudnia – 295 postów
 3. 12 września – 279 postów
 4. 21 kwietnia – 262 posty
 5. 11 czerwca – 253 posty

Dni z najmniejszą ilością:

 1. 5 marca – 66 postów
 2. 8 listopada – 72 posty
 3. 19 luty – 76 postów
 4. 30 stycznia -  79 postów
 5. 9 marca – 82 posty

 

 • Napisaliśmy 6297 prywatnych wiadomości -  w poprzednim roku było to 4868, a jeszcze rok wcześniej 4344.

 

post-19663-0-11809100-1483269756.jpg

 

 

Najwięcej w dniu 21 września -  95.

 

 

 • Mamy 1002 nowych użytkowników. W 2015 roku było to 848, a w 2014 roku 1094. Tutaj trzeba mieć świadomość, że pewnie uchowało się paru nieproszonych gości, chociaż dołożyłem wszelkich starań żeby spamo-boty na bieżąco pacyfikować.

 

post-19663-0-52056400-1483269756.jpg

 

 

 • Założyliśmy 4874 nowe tematy, czyli średnio ok 13,31 dziennie. W roku poprzednim było to 4230, a w 2014 roku 3716.

 

post-19663-0-04289400-1483269757.jpg

 

 

Najwięcej 28 grudnia - 29 nowych wątków.

 • Tematy założone od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku miały 6.500.388 wyświetleń

Analogicznie dla tematów z roku 2015, ilość wyświetleń wynosiła 3.980.092.
Łącznie tematy założone w latach 2015-2016 miały 14.021.226  wyświetleń (do sumy powyższych dochodzą wyświetlenia wątków z 2015 roku w roku 2016).


+36

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB
#2
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

Dzięki co-adminie za fajne podsumowanie. Sobie też możesz podziękować :P 

 

Od ponad roku uczę się programowania (dla własnej przyjemności) i zacząłem je wykorzystywać do analizy danych w bazie forum. Napisałem sobie "fajny" programik, który robi mi dowolne zestawienia popularności. W najbliższych dniach opublikuję takie podsumowanie roku okiem "big data" - nic się nie ukryje, a już widać, że jest tam sporo niespodzianek. Stay tuned.


0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#3
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

No to jeszcze jeden fajny obrazek - tym razem statystyki serwerowe. To co najbardziej cieszy, to aktywność w postaci wizyt (czyli ile razy wracamy na forum). W tym aspekcie padły rekordy wszech czasów.

 

Załączam też tabelkę z innymi danymi (jak ktoś lubi data science).

 

Zachęcam też inne fora do publikowania takich danych. Myślę, że to ciekawa wiedza pokazująca kondycję naszego środowiska (jeszcze niedawno przewidywano rychły upadek).

 

stat2016.png


+6

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#4
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

I jeszcze dane rozszerzone o kontekst poprzedniego roku. Teraz widać, dlaczego uważamy 2016 rok za wyjątkowo udany. 

 

Wizyty 2015 do końca 2016:

stat20152016.png

 

Porównanie rok do roku (2015-2016):

stat20152016yy.png


+7

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#5
krzysiek.p

krzysiek.p

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 126 postów
 • Skąd:Nowa Słupia 50.51.50/E 21.05.30,Kielce

Jesienne, grudniowe i świąteczne, ``dłuższe`` wieczory zrobiły swoje ;-)

Jest zainteresowanie wiedzą i o to chodzi :-) .

 


0

Swarovski 8x30 slc, Kronos 20x60, Fujinon 16x70

Takahashi FS-60CB, Meade PL 26, X-Cel LX 18, TV DeLite 7, TS HR 3.2,  WO 90*1.25 99%

Manfrotto 055 XPROB / 701HDV

 

Sony Nex-F3, Fujian 35/1.7, Lomo T43 40/4, Helios 58/2, Jupiter 21M 200/4, MTO 11ca

 

 

krispogorzelski@gmail.com

 

 


#6
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

Jesienne, grudniowe i świąteczne, ``dłuższe`` wieczory zrobiły swoje ;-)

Jest zainteresowanie wiedzą i o to chodzi :-) .

 

 

Oczywiście, ale to też ciężka praca wielu osób. Artykuły, konkursy, plebiscyty, akcje, użycie technologii w tle, pozycjonowanie, etc. Dużo tego, a będzie jeszcze więcej.

 

Zdaję sobie sprawę, że przy forach/serwisach społecznościowych odnosi się wrażenie, że coś takiego się rejestruje i potem już sobie można nic nie robić - rośnie samo (jak chłopu na polu). Na szczęście tak nie jest :D


+1
Post rekomendują: krzysiek.p,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#7
krzysiek.p

krzysiek.p

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 126 postów
 • Skąd:Nowa Słupia 50.51.50/E 21.05.30,Kielce

 

Oczywiście, ale to też ciężka praca wielu osób. Artykuły, konkursy, plebiscyty, akcje, użycie technologii w tle, pozycjonowanie, etc. Dużo tego, a będzie jeszcze więcej.

 

Zdaję sobie sprawę, że przy forach/serwisach społecznościowych odnosi się wrażenie, że coś takiego się rejestruje i potem już sobie można nic nie robić - rośnie samo (jak chłopu na polu). Na szczęście tak nie jest :D

Śledzę rozwój forum prawie od początków swojego istnienia. Zauważam niesamowity przeskok jakościowy w wiedzy na temat np. astrofotografii, sprzętu, obserwacji itp. Bez pasji, by tego nie było ;-) 

Za co Dziękuję !


+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

Swarovski 8x30 slc, Kronos 20x60, Fujinon 16x70

Takahashi FS-60CB, Meade PL 26, X-Cel LX 18, TV DeLite 7, TS HR 3.2,  WO 90*1.25 99%

Manfrotto 055 XPROB / 701HDV

 

Sony Nex-F3, Fujian 35/1.7, Lomo T43 40/4, Helios 58/2, Jupiter 21M 200/4, MTO 11ca

 

 

krispogorzelski@gmail.com

 

 


#8
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 951 postów
 • Skąd:Łódź

*
Popularny

Kochani Koledzy,

Dobiegł końca rok 2016, a zarazem mija nieco ponad rok od czasu, gdy dołączyłam do grona Astropolis. Czytając zdecydowaną większość naszych postów widzę, jak wiele jest w Was pasji, ciekawości, pragnienia wiedzy. Z ogromną przyjemnością zatapiam wzrok w fotografiach kosmosu. Mam dzięki Wam okazję poznać i docenić uroki obiektów głębokiego nieba, ale nie ukrywam, że często też zerkam na gwiazdy w tle obiektu i zestawiam z tym, co widziałam podczas obserwacji. Wysoki poziom Waszych astrofotografii oraz ich różnorodność jest dla mnie okazją do podziwiania tych obiektów, ku którym jeszcze nie zwracałam swojego teleskopu. Można więc powiedzieć, Drodzy Chłopcy, że przychylacie mi oraz nam wszystkim nieba :)

To tu, na Astropolis stawiałam swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii. Byliście ze mną u początków zdobywania wiedzy, inspirowaliście mnie i okazaliście cierpliwość odpowiadając na moje pytania. Wspieracie mnie nadal. To właśnie tutaj spotykam się z niebywałą serdecznością.

Kiedy odważyłam się na zakup pierwszego teleskopu (który mam zresztą do dziś) niemal od początku obserwacji wiedziałam, że zajmę się typami widmowymi gwiazd, barwami oraz układami wielokrotnymi. W porównaniu z działami astronomii, które podejmuje większość z Was, moja dziedzina należy raczej do niszowych i, nazwijmy to: uzupełniających. Ale mimo to, okazujecie mi mnóstwo życzliwości. Bardzo Wam dziękuję za dyskusje pod artykułami oraz szkicami. To dzięki Wam tzw. seria gwiazdowa zyskała na wartości. A stało się tak m.in. za sprawą życzliwych uwag, Waszej czujności na ewentualne błędy oraz rozwijaniu i poszerzaniu podjętych tematów. To wszystko znacząco podwyższa merytoryczną wartość artykułów.

Z sentymentem i uśmiechem wspominam nasz wspólny wrześniowy zlot. Mam wielką nadzieję , że zobaczymy się na kolejnych spotkaniach w tym roku.

A jeśli chodzi o kwestie, do których miałabym jakieś uwagi… jest jedna rzecz, ale nie nazwę tego uwaga, a prośbą. Było by miło, gdyby Wasze śliczne astrofotografie zawierały pod spodem krótki opis znajdującego się na nich obiektu (np.: rodzaj mgławicy, gromady, odległość od Ziemi, konstelacja, na tle której obiekt jest widoczny obiekt lub jakieś inne, istotne dla niego parametry). Taki krótki opis sprawiłby, że można by jeszcze bardziej (a na pewno świadomiej) docenić obiekty ze zdjęć.

Kochani, serdecznie Wam dziękuję za miniony rok. Życzę Wam oraz sobie, aby w obecnym roku udało nam się zdobyć jeszcze więcej pięknych doświadczeń w dziedzinie astronomii oraz zainspirować spore grono nowych osób do dzielenia z nami tej przepięknej pasji.

 

Bellatrix

 

 


+10

#9
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6266 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

*
Popularny

Wyżej mieliśmy trochę statystyk ogólnych. Pora zobaczyć jak to w zeszłym roku wyglądało indywidualnie :)

Jesion podesłał mi wczoraj sporo informacji do przemielenia.

 

 

Najwięcej postów w zeszłym roku napisali:

 

post-19663-0-31195200-1483788737.jpg

 

 

 

Najwięcej polubień w zeszłym roku otrzymali/rozdali (oraz zestawienie ilości otrzymanych w ogóle do 31 grudnia 2016):

 

 

post-19663-0-23557000-1483788650.jpg

 

 

 

Najbardziej lubiane pojedyncze wpisy zamieszczone w zeszłym roku:

 

post-19663-0-28836000-1483788651.jpg

 

 

Gdyby ktoś był ciekaw swoich (zestawienie jak wyżej tylko indywidualne) najbardziej lubianych wpisów (np które zdjęcie cieszyło się największym uznaniem), zapraszam tutaj albo na priv :)


+19

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#10
HAMAL

HAMAL

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6528 postów
 • Skąd:Szczecin
Słupki w excelu to już w szkole były :P ;)

Cholera, 1127 wiadomości, to już uzależnienie ^_^ Dziękuję Wszystkim za polubienia :D
+4
Post rekomendują: napoleon, Marek_N, Kacper R., Robson_g,

Baner2.jpg

#11
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

Słupki w excelu to już w szkole były :P ;)

Cholera, 1127 wiadomości, to już uzależnienie ^_^ Dziękuję Wszystkim za polubienia :D

 

Ale żeby dane trafiły do excela, do tego nie bezpośrednio (pochodzą z bardzo wielu różnych tabel połączonych relacyjnie), to trzeba się trochę napracować :) Generalnie od 2 lat uczę się programowania (data i computer science), więc nie ma nic lepszego, na czym mogę się ćwiczyć (Astropolis) :D

 

Dawno mi nic tak wielkie frajdy nie sprawiło. 

 

PS. Zdradzę, że te dane są trochę przy okazji, bo piszę aplikację na AP, która ma swój konkretny cel i wkrótce ją upublicznię :)


0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#12
Adam_Jesion

Adam_Jesion

  AstroKing.pl

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 18359 postów
 • Skąd:Warszawa

Odwołując się do tych danych, to dla mnie widoczna jest ogromna zmiana "jakościowa" - to znaczy - kiedyś w takich statystykach byłem na górze ja + kilku moderatorów mocno związanych z AP. Teraz zaś widzę piękną dywersyfikację i masę aktywnych użytkowników nie pełniących żadnych oficjalnych funkcji (tzn. nikt ich nie zmusza do pisania/działania) ;)

 

Na przyszły rok (15 lecie AP) dobiję pewnie do 20 000 postów (aktualnie niecałe 18000). Średnia 3,7 posta na dzień. WHAT? Trochę dużo ;) 


0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

 

AstroKingS.png


#13
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6266 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Cholera, 1127 wiadomości, to już uzależnienie ^_^

 

Widzę, że nie zwalniasz tempa, wręcz przeciwnie :D


+1
Post rekomendują: HAMAL,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#14
Pav1007

Pav1007

  Astrofotograf stosowany

 • Moderator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3410 postów
 • Skąd:Warszawa

Nie spodziewałem się, że będę figurował w tych zestawieniach :-D


0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu


#15
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6266 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Prawie wszędzie jesteś, tylko "lajków" skąpiłeś :P Na szczęście Ekolog nadrobił :D


0

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników