Skocz do zawartości

Astropolis w 2016 roku - małe podsumowanie


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki co-adminie za fajne podsumowanie. Sobie też możesz podziękować :P

 

Od ponad roku uczę się programowania (dla własnej przyjemności) i zacząłem je wykorzystywać do analizy danych w bazie forum. Napisałem sobie "fajny" programik, który robi mi dowolne zestawienia popularności. W najbliższych dniach opublikuję takie podsumowanie roku okiem "big data" - nic się nie ukryje, a już widać, że jest tam sporo niespodzianek. Stay tuned.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jeden fajny obrazek - tym razem statystyki serwerowe. To co najbardziej cieszy, to aktywność w postaci wizyt (czyli ile razy wracamy na forum). W tym aspekcie padły rekordy wszech czasów.

 

Załączam też tabelkę z innymi danymi (jak ktoś lubi data science).

 

Zachęcam też inne fora do publikowania takich danych. Myślę, że to ciekawa wiedza pokazująca kondycję naszego środowiska (jeszcze niedawno przewidywano rychły upadek).

 

stat2016.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesienne, grudniowe i świąteczne, ``dłuższe`` wieczory zrobiły swoje ;-)

Jest zainteresowanie wiedzą i o to chodzi :-) .

 

 

Oczywiście, ale to też ciężka praca wielu osób. Artykuły, konkursy, plebiscyty, akcje, użycie technologii w tle, pozycjonowanie, etc. Dużo tego, a będzie jeszcze więcej.

 

Zdaję sobie sprawę, że przy forach/serwisach społecznościowych odnosi się wrażenie, że coś takiego się rejestruje i potem już sobie można nic nie robić - rośnie samo (jak chłopu na polu). Na szczęście tak nie jest :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście, ale to też ciężka praca wielu osób. Artykuły, konkursy, plebiscyty, akcje, użycie technologii w tle, pozycjonowanie, etc. Dużo tego, a będzie jeszcze więcej.

 

Zdaję sobie sprawę, że przy forach/serwisach społecznościowych odnosi się wrażenie, że coś takiego się rejestruje i potem już sobie można nic nie robić - rośnie samo (jak chłopu na polu). Na szczęście tak nie jest :D

Śledzę rozwój forum prawie od początków swojego istnienia. Zauważam niesamowity przeskok jakościowy w wiedzy na temat np. astrofotografii, sprzętu, obserwacji itp. Bez pasji, by tego nie było ;-)

Za co Dziękuję !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Kochani Koledzy,

Dobiegł końca rok 2016, a zarazem mija nieco ponad rok od czasu, gdy dołączyłam do grona Astropolis. Czytając zdecydowaną większość naszych postów widzę, jak wiele jest w Was pasji, ciekawości, pragnienia wiedzy. Z ogromną przyjemnością zatapiam wzrok w fotografiach kosmosu. Mam dzięki Wam okazję poznać i docenić uroki obiektów głębokiego nieba, ale nie ukrywam, że często też zerkam na gwiazdy w tle obiektu i zestawiam z tym, co widziałam podczas obserwacji. Wysoki poziom Waszych astrofotografii oraz ich różnorodność jest dla mnie okazją do podziwiania tych obiektów, ku którym jeszcze nie zwracałam swojego teleskopu. Można więc powiedzieć, Drodzy Chłopcy, że przychylacie mi oraz nam wszystkim nieba :)

To tu, na Astropolis stawiałam swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii. Byliście ze mną u początków zdobywania wiedzy, inspirowaliście mnie i okazaliście cierpliwość odpowiadając na moje pytania. Wspieracie mnie nadal. To właśnie tutaj spotykam się z niebywałą serdecznością.

Kiedy odważyłam się na zakup pierwszego teleskopu (który mam zresztą do dziś) niemal od początku obserwacji wiedziałam, że zajmę się typami widmowymi gwiazd, barwami oraz układami wielokrotnymi. W porównaniu z działami astronomii, które podejmuje większość z Was, moja dziedzina należy raczej do niszowych i, nazwijmy to: uzupełniających. Ale mimo to, okazujecie mi mnóstwo życzliwości. Bardzo Wam dziękuję za dyskusje pod artykułami oraz szkicami. To dzięki Wam tzw. seria gwiazdowa zyskała na wartości. A stało się tak m.in. za sprawą życzliwych uwag, Waszej czujności na ewentualne błędy oraz rozwijaniu i poszerzaniu podjętych tematów. To wszystko znacząco podwyższa merytoryczną wartość artykułów.

Z sentymentem i uśmiechem wspominam nasz wspólny wrześniowy zlot. Mam wielką nadzieję , że zobaczymy się na kolejnych spotkaniach w tym roku.

A jeśli chodzi o kwestie, do których miałabym jakieś uwagi… jest jedna rzecz, ale nie nazwę tego uwaga, a prośbą. Było by miło, gdyby Wasze śliczne astrofotografie zawierały pod spodem krótki opis znajdującego się na nich obiektu (np.: rodzaj mgławicy, gromady, odległość od Ziemi, konstelacja, na tle której obiekt jest widoczny obiekt lub jakieś inne, istotne dla niego parametry). Taki krótki opis sprawiłby, że można by jeszcze bardziej (a na pewno świadomiej) docenić obiekty ze zdjęć.

Kochani, serdecznie Wam dziękuję za miniony rok. Życzę Wam oraz sobie, aby w obecnym roku udało nam się zdobyć jeszcze więcej pięknych doświadczeń w dziedzinie astronomii oraz zainspirować spore grono nowych osób do dzielenia z nami tej przepięknej pasji.

 

Bellatrix

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupki w excelu to już w szkole były :P;)

 

Cholera, 1127 wiadomości, to już uzależnienie ^_^ Dziękuję Wszystkim za polubienia :D

 

Ale żeby dane trafiły do excela, do tego nie bezpośrednio (pochodzą z bardzo wielu różnych tabel połączonych relacyjnie), to trzeba się trochę napracować :) Generalnie od 2 lat uczę się programowania (data i computer science), więc nie ma nic lepszego, na czym mogę się ćwiczyć (Astropolis) :D

 

Dawno mi nic tak wielkie frajdy nie sprawiło.

 

PS. Zdradzę, że te dane są trochę przy okazji, bo piszę aplikację na AP, która ma swój konkretny cel i wkrótce ją upublicznię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołując się do tych danych, to dla mnie widoczna jest ogromna zmiana "jakościowa" - to znaczy - kiedyś w takich statystykach byłem na górze ja + kilku moderatorów mocno związanych z AP. Teraz zaś widzę piękną dywersyfikację i masę aktywnych użytkowników nie pełniących żadnych oficjalnych funkcji (tzn. nikt ich nie zmusza do pisania/działania) ;)

 

Na przyszły rok (15 lecie AP) dobiję pewnie do 20 000 postów (aktualnie niecałe 18000). Średnia 3,7 posta na dzień. WHAT? Trochę dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że zostałem „wicelajkiem”. Nie sądziłem nawet że tyle tego wyjdzie. Duża ilość lajków nie oznacza że rozdaję je przypadkowo. Na forum jest wiele ciekawych tematów i myślę że jeśli coś się podoba to warto ten temat „lajkować”

Ponieważ jestem dosyć zawodowo zapracowany, nie za bardzo mam czas na nocne wypady. Lecz dzięki forum mam okazję wiele rzeczy zobaczyć np. świetne zdjęcia nie tylko astronomiczne, lub poczytać o ciekawych zjawiskach (tranzyty, zjawiska ze światłocieniem Ksieżyca).

Jak nie dać lajka kolegą, którzy warunkach amatorskich obserwują tranzyty planet pozasłonecznych, robią piękne nocne panoramy z gwiazdami w tle, piszą o morzach i górach księżycowych w taki sposób że czytam te artykuły kilka razy. Jak nie podziękować koleżance choć w postaci lajka za piękne opisy gwiazd a w szczególności ich kolorów.

Tak w ogóle za 2016 rok daję wielkiego LAJKA :like: całemu Astropolis.

Pozdrawiam, Zbyszek

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.