Skocz do zawartości

Kwadrantydy 2017


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Kwadrantydy to deszcz meteorów, który inauguruje każdy rok i 2017 nie jest tutaj wyjątkiem. Nieco mniej popularny niż Perseidy, Leonidy czy Geminidy, jednak potrafi zaoferować aż do 120 meteorów na godzinę. Chociaż Kwadrantydy można podziwiać przez cały pierwszy tydzień roku, maksimum "jest bardzo wąskie" i trwa tylko kilka (4-6) godzin, chociaż zdarzały się dłuższe - nawet ponad 10-godzinne.

Jaki jest zatem dokładny termin maksimum w 2017 roku? Według prognoz maksimum nastąpiło około godziny 15:00 dzisiejszego dnia czyli jeszcze przed zmierzchem. Dodatkowo na w miarę korzystne położenie radiantu trzeba trochę poczekać. Tak czy owak warto przynajmniej od czasu do czasu zerknąć w pierwszej połowie nocy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Zachodzący wieczorem Księżyc nie będzie przeszkadzał gdy radiant wzniesie się trochę wyżej ponad horyzont.


Gdzie znajduje się radiant? Obraz wart tysiąca słów, więc zapraszam do zapoznania się z mapą. W skrócie można określić miejsce na pogranicze gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego – łac. Quadrans Muralis (obecnie część Wolarza) zaproponowanego przez francuskiego astronoma Jerome Lalande w 1795 roku.

post-19663-0-34972200-1483457881.png

Źródłem Kwadrantydów jest najprawdopodobniej mały obiekt Układu Słonecznego znany jako (196256) 2003 EH1, odkryty w marcu 2003, który porusza się wokół Słońca co 5,52 lat po bardzo ekscentrycznej orbicie (ostatnie peryhelium w marcu 2014 roku). Przypuszcza się, że obiekt jest efektem rozpadu komety C/1490 Y1, która była obserwowana przez astronomów chińskich, japońskich i koreańskich 525 lat temu.


2003_EH1.gif


  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to mało pocieszające dla miłośników obserwacji wizualnych, ale cały czas sypie kamieniami: http://www.meteorscan.com/meteor-live.html. Z tego co zauważyłem u siebie, maksimum rozłożyło się wczoraj między 10 a 16, z małą dolinką aktywności. Tu można przejrzeć dane z wielu miejsc na świecie: http://www.rmob.org/livedata/main.php. A to jeden z najładniejszych i najsilniejszych, jaki ja "zaobserwowałem" ;-):

 

 

post-604-0-97692000-1483598742_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.