Skocz do zawartości

Mgławica Merope, Mgławica Płomień oraz Kijanki - IC 410.


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Trzy dni ładnej pogody pozwoliły na zrobienie zdjęć obiektów głębokiego nieba. Największym wyzwaniem dla mojej lokalizacji jest focenie mgławic gwiazdozbioru Oriona, który przechodzi w tym czasie nad dachem mojej sąsiadki. Ponieważ większość domów w mojej okolicy jest opalana węglem, więc zawsze jest to loteria uzależniona od kierunku wiatru oraz intensywności dymu z komina. Czasy ekspozycji - Mgławica Merope: 27x300s, Mgławica Płomień 10x900s, IC 410: 15x900s. Sprzęt: montaż ASA DDM60, astrograf ASA 10Nf3,6 kamera Atik One 6,0 M. Lokalizacja Piotrków Trybunalski.

Andrzeju? Czy klatka z kijanek pochodzi może z CCD Stack`a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju? Czy klatka z kijanek pochodzi może z CCD Stack`a?

Obróbka IC410 - rozciąganie histogramu - było robione CCD Stacku, ponieważ w tym programie można to zrobić błyskawicznie. Ale Mgławica Płomień była obrabiana w PixInsight 1.8, ze względu na dużo gorszą jakość materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś opisać albo podać jakiegoś sensownego tutka jak rozciagac w ccdstack?

 

Fajne kolorki, a spajki przy gwiazdkach to Twój znak firmowy ;-)

Jedną z najważniejszych rzeczy w obróbce astrofotografii jest odpowiednie rozciągnięcie histogramu. Najszybciej i najprościej zrobimy to w CCD Stack. Na pierwszym zdjęciu po otwarciu pliku widać przycięte światła z lewej strony histogramu (krok nr1). Suwakiem DDP przesuwamy w lewo tak aby odzyskać szczegóły w światłach (krok nr2). Następnie przesuwamy suwak Background w lewo tak aby rozjaśnić cienie (krok nr3). Staramy się uzyskać w miarę symetryczny wygląd histogramu. Dalszą część obróbki najlepiej jest przeprowadzić na krzywych w PS. Dużo lepiej można to zrobić w programie PixInsight 1.8. Potrzeba do tego większej wprawy. Tutorial z obróbki zdjęć w CCD Stack mogę Ci wysłać na maila. Zajmuje on ok. 5MB.

krok nr1.JPG

krok nr2.JPG

krok nr3.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.