Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Mgławica Merope, Mgławica Płomień oraz Kijanki - IC 410.

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 251 postów

*
Popularny

Trzy dni ładnej pogody pozwoliły na zrobienie zdjęć obiektów głębokiego nieba. Największym wyzwaniem dla mojej lokalizacji jest focenie mgławic gwiazdozbioru Oriona, który przechodzi w tym  czasie nad dachem mojej sąsiadki. Ponieważ większość domów w mojej okolicy jest opalana węglem, więc zawsze jest to loteria uzależniona od kierunku wiatru oraz intensywności dymu z komina. Czasy ekspozycji - Mgławica Merope: 27x300s, Mgławica Płomień 10x900s, IC 410: 15x900s. Sprzęt: montaż ASA DDM60, astrograf ASA 10Nf3,6 kamera Atik One 6,0 M. Lokalizacja Piotrków Trybunalski.    

Załączone miniatury

• IC410-Gx15 Deconvolved  Scaled.jpg
  • 23 Tau-Lhdr.jpg
  • NGC2024-Gx10hdr.jpg

+49

Grzędziel

Grzędziel

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 717 postów

Pięknie, widać sąsiadka poszła na pogaduchy do koleżanki i nie dorzucała do pieca. :)

To luminancja, czy stosowałeś jakiś filtr?

0

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 251 postów

Pięknie, widać sąsiadka poszła na pogaduchy do koleżanki i nie dorzucała do pieca. :)

To luminancja, czy stosowałeś jakiś filtr?

Zapomniałem dodać, że tylko Mgławica Merope jest w luminacji, pozostałe IC 410 oraz Mgławica Płomien w Ha.

0

Duser

Duser

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 646 postów
Super zdjęcia. I piękne spajki gwiazd.
+1
Post rekomendują: dziki,

SW150/750,TSAPO65Q, HEQ-5 SynScan, Lodestar , ATIK 383L+

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 251 postów

*
Popularny

Dorobiłem trochę materiału w filtrach wąskopasmowych do mgławicy IC 410. W sumie czasy ekspozycji wynoszą 505 min.: Ha-15x900s bin1, OIII-7x1200s bin2, SII-7x1200s bin2. Lokalizacja Piotrków Trybunalski.

Załączone miniatury

• IC410-HaOIIISII.jpg

+43

Tom-cio

Tom-cio

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 960 postów

Świetna robota!

0
pozdrówka Tomcio
80ED,MT-800,ST+10,Mach,EQ6

Fredrixxon

Fredrixxon

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 498 postów

Mjut na oczy. Rozumiem, że już zgłoszone na wszelkie x-PODy?

0

_Spirit_

_Spirit_

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2207 postów

Trzy dni ładnej pogody pozwoliły na zrobienie zdjęć obiektów głębokiego nieba. Największym wyzwaniem dla mojej lokalizacji jest focenie mgławic gwiazdozbioru Oriona, który przechodzi w tym  czasie nad dachem mojej sąsiadki. Ponieważ większość domów w mojej okolicy jest opalana węglem, więc zawsze jest to loteria uzależniona od kierunku wiatru oraz intensywności dymu z komina. Czasy ekspozycji - Mgławica Merope: 27x300s, Mgławica Płomień 10x900s, IC 410: 15x900s. Sprzęt: montaż ASA DDM60, astrograf ASA 10Nf3,6 kamera Atik One 6,0 M. Lokalizacja Piotrków Trybunalski.    

Andrzeju? Czy klatka z kijanek pochodzi może z CCD Stack`a?

0

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 251 postów

Andrzeju? Czy klatka z kijanek pochodzi może z CCD Stack`a?

Obróbka IC410 - rozciąganie histogramu - było robione CCD Stacku, ponieważ w tym programie można to zrobić błyskawicznie. Ale Mgławica Płomień była obrabiana w PixInsight 1.8, ze względu na dużo gorszą jakość materiału.

0

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3109 postów

Mógłbyś opisać albo podać jakiegoś sensownego tutka jak rozciagac w ccdstack? 

Fajne kolorki,  a spajki przy gwiazdkach to Twój znak firmowy ;-)

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 251 postów

Mógłbyś opisać albo podać jakiegoś sensownego tutka jak rozciagac w ccdstack? 

Fajne kolorki,  a spajki przy gwiazdkach to Twój znak firmowy ;-)

Jedną z najważniejszych rzeczy w obróbce astrofotografii jest odpowiednie rozciągnięcie histogramu. Najszybciej i najprościej zrobimy to w CCD Stack. Na pierwszym zdjęciu po otwarciu pliku widać przycięte światła z lewej strony histogramu (krok nr1). Suwakiem DDP przesuwamy w lewo tak aby odzyskać szczegóły w światłach (krok nr2). Następnie  przesuwamy suwak Background w lewo tak aby rozjaśnić cienie (krok nr3). Staramy się uzyskać w miarę symetryczny wygląd histogramu. Dalszą część obróbki najlepiej jest przeprowadzić na krzywych w PS. Dużo lepiej można to zrobić w programie PixInsight 1.8. Potrzeba do tego większej wprawy. Tutorial z obróbki zdjęć w CCD Stack mogę Ci wysłać na maila. Zajmuje on ok. 5MB.

Załączone miniatury

• krok nr3.JPG
  • krok nr2.JPG
  • krok nr1.JPG

+4
Post rekomendują: Tayson, _Spirit_, yui1, Naski,

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników