Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

M 35 na powitanie Nowego Roku.

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

Antoni

Antoni

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 586 postów

*
Popularny

Gromada otwarta gwiazd  skatalogowana przez Charlesa Messiera w 1764 roku jako M 35, inne oznaczenie to NGC 2168, znajduje sie w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Została odkryta w 1745 roku. Odległość jaka nas dzieli od gromady to 2800 lat świetlnych. Średnica jej to 24 lata świetlne. Wiek gromady szacowany na 110 milionów lat. Na niebie zajmuje obszar około 30 minut kątowych. W jej skład wchodzi około 250 gwiazd o jasności od 8,3 do 13 magnitudo. M 35 składa się głownie z młodych niebieskich gorących gwiazd  o temperaturze powierzchniowej 10.000 K, klasy widmowej B3. Znajdziemy tam również żółte i pomarańczowe giganty klasy widmowej G-K. W gromadzie tej astronomowie odkryli już kilka gwiazd zmiennych. Na zdjęciu znajduje sie również inna bardziej zwarta gromada  NGC 2158 w odległości 15 minut kątowych od  M35 wcześniej uważana była za gromadę kulistą. Jej średnica szacowana na 25 lat świetlnych. Składa się głównie z żółtych gwiazd co świadczy ze jest starsza od M 35.

Nie zapomnę gdy oglądałem je przez swój teleskop 350 nie mogłem oderwać od nich oczu. Coś pięknego. Materiał zbierany był w grudni, końcówka na Sylwestra.

Załączone miniatury

• M_35.jpg

Użytkownik Antoni edytował ten post 04 styczeń 2017 - 17:53

+16

Pozdrawiam:)

obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

strona: www.janheweliusz.com

Grzędziel

Grzędziel

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 715 postów

Faktycznie piękny kawałek nieba. Ładnie to ukazałeś.

0

ErykB

ErykB

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 24 postów

Zdjęcie cudo, a obiekt świetny do obserwacji w małym powiększeniu :)

0

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6234 postów
Pamiętam jaki byłem z siebie dumny gdy pierwszy raz pod naprawdę ciemnym niebem dostrzegłem ją gołym okiem :)
0

Baner2.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników