Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

PODWÓJNA GROMADA W PERSEUSZU (h, χ Persei)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 395 postów

...nie potrafię nawet sobie wyobrazić jak to musi wyglądać w Bieszczadach, czy gdzieś na Syberii :wub:

Wrześniowa noc na Połoninie Wetlińskiej 2013 rok. Czyste powietrze, lekki wiatr, temperatura 2ºC. Niebo wprost waliło się na głowę.

Widok na północ, nad dachami Chatki Puchatka, gdzieś koło godziny pierwszej.

Załączone miniatury

• P9075638.jpg

+5
Post rekomendują: Misiekki, robi, ekolog, Bellatrix, zbignieww,

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5223 postów

Zdjęcie Koziołrogacza ujawnia ten łuk z gwiazd zakręcający w lewo w górę. Czytałem gdzieś o tej "fajce"

Pozdrawiam

:astro:

EDIT:

Czyli to nie "fajka" była co ja czytałem tylko łańcuch gwiazd do ciągnięcia Stock 2

Załączone miniatury

• luk.jpg

Użytkownik ekolog edytował ten post 09 styczeń 2017 - 01:50

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Bellatrix

Bellatrix

Uxor Orionis

• Opiekun Celestii
  • PipPipPipPipPipPip
  • 742 postów

To jest zdjęcie bez żadnego powiększenia??

+1
Post rekomendują: ekolog,

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5223 postów

W mojej ocenie tak (jakby bez powiększenia).

Po kliknięciu zdjęcia Koziołrogacza, siedząc około pół metra od typowego ekranu, widzimy te gromady podobnie małymi jak gołym okiem na niebie. 

Pozdrawiam

Użytkownik ekolog edytował ten post 09 styczeń 2017 - 01:07

+1
Post rekomendują: Bellatrix,
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

robi

robi

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 121 postów

Ach... Byłbym zapomniał! Jako amator szerokich pól lornetkowych obserwuje często Bliźniaczki w towarzystwie!

Oto bezgłowy "Kulturysta", "Mięśniak" czyli gromada Stock 2 jest prowadzony na gwiezdnym łańcuchu przez słynne i piękne bliźniaczki H i Chi. Trudno się dziwić, że ten biedak całkiem stracił dla nich głowę...

Całą trójkę widać na rysunku z BINOCULAR UNIVERSE http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=84

cyt.: "Gromada Podwójna (poniżej środka) oraz Stock 2 (obrócona, powyżej środka) pięknie uchwycone w szkicu przez Rony'ego De Laeta (rodelaet na forum CN). Zwróć uwagę, jak bardzo słabe gwiazdy Stock 2 tworzą zarys postaci człowieka, w tym przypadku zorientowany bokiem".

Dodam, że ów biedny Pan Stock i bezlitosne Siostry są wyraźnie połączone łańcuchem gwiazd.

cyt.: "Przypatrz się długo i uważnie gwiazdom w Stock 2. Pozwól na chwilę poszaleć swojej wyobraźni. Widzisz wśród nich jakiś wzór? Bliższe, uważne spojrzenie pokaże, że gwiazdy zdają się układać w cztery wyraźne pasma wyginające się na zewnątrz. Mój kumpel John Davis z Amherst, Massachusetts, wspomniał mi ponad 20 lat temu, że jaśniejsze gwiazdy wyglądają niemal jak zarys bezgłowej postaci napinającej mięśnie, nazywając ją gromadą "Mięśniakiem". Jego nogi rozciągają się na wschód jako dwie proste linie, podczas gdy jego napięte ramiona wyginają się na zachód, nad jego długą, aczkolwiek bezgłową, szyją. Inni zauważają, że wzór bardziej przypomina balerinę w piruecie, również bez głowy. Mięśniak, ewentualnie balerina nie mają nic przeciwko, następnym razem gdy upajasz się pięknem Gromady Podwójnej, nie zapomnij zwrócić się na północ i dostrzec Stock 2 w tym samym polu widzenia".

Nie wiem czy ta cała historyjka jest tu dobrze widoczna, ale ci co patrzają przez dwuruki mogą sami sprawdzić co tam na niebie się wyrabia... i dokąd te Panny ciągną tego bidulka;-)

Dodam jeszcze jeden rysunek, na którym "Mięśniak" jeszcze nie stracił głowy ;-)

http://www.ericteske.com/2013/12/the-muscleman-cluster-stock-2-open.html

Uzupełnienie dla dociekliwych: bezgłowy "kulturysta" to tak naprawdę asteryzm złożony z gromad: Stock 2 i ASCC 8 oraz kilku niezależnych gwiazd.

Załączone miniatury

• Stock-2.JPG
  • dc.jpg
  • stock2 muscleman label.jpg

Użytkownik robi edytował ten post 09 styczeń 2017 - 08:30

+3
Post rekomendują: Bellatrix, ekolog, kjacek,

Oczy nieuzbrojone; Nikon Action Ex 10x50; DO Extreme 15x70; ATM 110/532 (20x, 28x, 44x); Minolta 7x35; Nikon ATM 2x53; TS Marine 28x110; Vixen SG 2,1x42; 2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino S-W

robi

robi

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 121 postów

Może być i "Fajka".

Mojej wyobraźni narzuca się obraz Cynicznych Chichot wiodących na łańcuchu Biednego Pana Stocka...

W lornetce o polu np 6 stopni widzę wyraźnie cały powiązany układ, fajka jakoś mi mniej pasuje. Jaką rolę miałaby odegrać w historii Bliźniaczek i Mieśniaka? :D

Zdjęcie Koziołrogacza ujawnia ten łuk z gwiazd zakręcający w lewo w górę. Czytałem gdzieś o tej "fajce"

Pozdrawiam

:astro:

EDIT:

Czyli to nie "fajka" była co ja czytałem tylko łańcuch gwiazd do ciągnięcia Stock 2

+2
Post rekomendują: kjacek, Marcin03,

Oczy nieuzbrojone; Nikon Action Ex 10x50; DO Extreme 15x70; ATM 110/532 (20x, 28x, 44x); Minolta 7x35; Nikon ATM 2x53; TS Marine 28x110; Vixen SG 2,1x42; 2 Poruczników; S-W Dobson 16''; bino S-W

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 395 postów

To jest zdjęcie bez żadnego powiększenia??

Zakładam, że to pytanie dotyczyło mojego zdjęcia. Jeśli tak to już wyjaśniam; zdjęcie zrobione obiektywem nastawionym na ogniskową 14 mm, podpiętym do Olympusa, co daje ekwiwalent dla pełnej klatki 28 mm. Przyjmuje się, że kątowi widzenia ludzkiego oka odpowiada ogniskowa ok. 50 mm, czyli w tym wypadku jest to powiększenie mniejsze niż widać gołym okiem. Łatwo to oszacować choćby po wielkości Melotte20, czy M45, których rozmiary kątowe jakie widzimy gołym okiem są powszechnie znane. Co do widoczności samych h+χ Persei to w tych warunkach były widoczne jako dwie wyraźnie oddzielone od siebie jasne plamki. Oczywiście przy dobrej adaptacji wzroku, a raczej taką miałem siedząc całą noc na Połoninie, gromady widoczne są bardzo wyraźnie przy patrzeniu na wprost. Zresztą nie tylko one. Wyraźnie można było dostrzec powoli pojawiające się nad ranem Światło Zodiakalne, zrazu widoczne jako niewielki stożek na horyzontem, który po kilkudziesięciu minutach rozciągał się już na wysokość co najmniej 40º i niknął w blasku Drogi Mlecznej gdzieś między Orionem a Bliźniętami

0

Bellatrix

Bellatrix

Uxor Orionis

• Opiekun Celestii
  • PipPipPipPipPipPip
  • 742 postów

"Oczywiście przy dobrej adaptacji wzroku, a raczej taką miałem siedząc całą noc na Połoninie, gromady widoczne są bardzo wyraźnie przy patrzeniu na wprost"

Prześliczne zdjęcie zrobiłeś. Literatura podaje, że dystans pomiędzy gromadami to 27 minut łuku, czyli dość sporo- ponad dwa razy więcej jak Mizar i Alcor. MArzę, by kiedys ujrzeć je gołym okiem jako osbne gromady.

"Wyraźnie można było dostrzec powoli pojawiające się nad ranem Światło Zodiakalne, zrazu widoczne jako niewielki stożek na horyzontem, który po kilkudziesięciu minutach rozciągał się już na wysokość co najmniej 40º i niknął w blasku Drogi Mlecznej gdzieś między Orionem a Bliźniętami"

nic mi nie mów, bo zemdleję :) Totalny obłęd. A da się zrobić zdjęcie tego światła zodiakalnego?

0

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 5782 postów

Zawsze przy takich okazjach szukam zdjęć, które już się tutaj pojawiły. Gromada Podwójna to popularny obiekt więc i dobrych fotografii nie brakuje:

Jest też szkic Ignisa:

+2
Post rekomendują: Bellatrix, zbignieww,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB

MarcinSn

MarcinSn

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 797 postów

Można jeszcze dodać, że Podwójna Gromada jest dość blisko "Podwójnej mgławicy" Serca i Duszy:) :

http://astropolis.pl...-chichoty-hrgb/

+1
Post rekomendują: Bellatrix,

Czy naprawdę chmura może zasłonić cały Wszechświat?

www.patrzwniebo.pl

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników