Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Jakość powietrza do oddychania w Polsce

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

Rybi

Rybi

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów

Pod poniższym odnośnikiem można znaleźć aktualną wycenę jakości powietrza do oddychania w różnych częściach Polski (ale również na całym świecie)
http://aqicn.org/map/poland/pl/

Dzisiaj przy ujemnych temperaturach w niektórych miejscowościach w Polsce (... i Czechach i Słowacji) nie wygląda to dobrze w porównaniu np. do zachodniej Europy :(
Największą wartość jaką wypatrzyłem to było 441 w Czechach i w Polsce 411 - Nowiny.

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana.jpg

Legenda:

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana1.jpg

Przykładowe indeks zanieczyszczenia powietrza dla różnych punktów pomiarowych w Polsce z dzisiaj (8 stycznia 2017r.:

Zanieczyszczeni_powietrza_2017_01_07_z_rana2.jpg

+2
Post rekomendują: Darek_B, M@ciek,
Statyw + Cannon 400D + obiektyw 200mm = fotometria dżonsonowska AZ CAS!!!
http://astropolis.pl...on/#entry466439

McGoris

McGoris

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 573 postów

Polska niestety jest 50 lat za murzynami. To jak ludzie palą, jakimiś śmieciami, czarny dym leci z kominów i do tego samochody. Nawet u mnie w Białce jak są korki to oddychać się prawie nie da.

Użytkownik McGoris edytował ten post 08 styczeń 2017 - 13:46

0

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2842 postów

jakimiś śmieciami, czarny dym leci z kominów...

niedawno u mojego  dalszego sasiada lecial  zielono-turkusowy dym..... ehhhh

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+5x2" manual filter wheel+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50D (czeka na mod)

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS: https://youtu.be/FaqhLFrbJ4g    (adres wklej w przegladarkę i enter)

https://www.dropbox....ia DSS.rar?dl=0

Rybi

Rybi

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów

Niepoprawnie odczytałem ostatnią listę (status zanieczyszczenia powietrza "idzie" po miejscowości). Dlatego zgodnie z tą informacją dzisiaj rano niebezpieczeństwo dla życia stanowiło przebywanie w następujących miejscowościach:
1. Żywiec (411)!!!
2. Nowiny (357)
3. Gliwice (309)
4. Katowice (359)
5. Piastów (340)
6. Otwock (303)
A gdzie tutaj "smok" krakowski ...

0
Statyw + Cannon 400D + obiektyw 200mm = fotometria dżonsonowska AZ CAS!!!
http://astropolis.pl...on/#entry466439

Misiekki

Misiekki

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 61 postów

I jak ma seeing być dobry :P.

Tylko w Krakowie niestety tak będzie przez tydzień, a w innych miastach zawieje lekko wiatr i to sobie poleci dalej.

Ogólnie to nic, tylko zainwestować w maski, albo nie wychodzić z domu i kupić sobie jakiś oczyszczacz powietrza.

Na zachodzie to wygląda lepiej, bo wielu ludzi w domach ma elektrofiltry czy inne odpylacze w instalacjach grzewczych.

edit: oraz tam średni wiek samochodu to 6 lat, a u nas 20, więc technologia trochę przestarzała i jeszcze niektórzy katalizatory wycinają...

Użytkownik Misiekki edytował ten post 08 styczeń 2017 - 14:19

0

„Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo, bo tam byłeś i zawsze będziesz chciał tam wrócić …" Leonardo da Vinci

emeł

emeł

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 752 postów

U mnie w Legionowie do wczoraj stacja IMGW pokazywała zanieczyszczenie PM2.5 na poziomie ponad 700% dopuszczalnej normy. Dzisiaj już nic nie pokazuje. Pewnie się instrumenty pomiarowe zatkały. Natomiast takim standardem na przestrzeni ostatnich paru tygodni były wartości do ok. 500%, szczególnie wieczorem. Dramat jakiś. Smród i zawiesina podobna do mgły  :hmmm:

0

iOptron MAK 150/1800, SW 102/600, CG5 GT, Canon 450D, QHY5L-IIc

Behlur_Olderys

Behlur_Olderys

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 740 postów

Samochody powinny być wyrzucone z środków miast (są taksówki, MPK a niekiedy metro).

Tak samo piece CO powinny być zakazane, jest MPEC ew. kotłownie osiedlowe.

To jest moje radykalne stanowisko, które jest mi łatwo przyjąć, bo nie mam samochodu a ogrzewanie mam z MPEC :)

+1
Post rekomendują: Kacper R.,
"Człowieku! gdybyś wiedział, jaka twoja władza! (...)
Gdybyś wiedział, że ledwie jednę myśl rozniecisz,
Już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły,
Tak czekają twej myśli - szatan i anioły;
Czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz"

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1748 postów

*
Popularny

Samochody to tylko niewielka część tego, co widzimy za oknami...

Gdyby to chodziło o samochody, to także wiosną lub latem przy stacjonarnym wyżu mielibyśmy w powietrzu taki syf jak teraz, a przecież go wtedy nie ma. Dodatkowo zamiast silnej zależności od temperatury, widzielibyśmy silniejszą zależność od dnia tygodnia (w weekend ruch w miastach jest przecież znacznie mniejszy). W końcu ilość benzo-a-pirenu, który powstaje głównie podczas spalania węgla i który jest jednym z najgroźniejszych składników smogu w zimie jest 100 razy większa niż w lato.

+10

ANowak

ANowak

The Pup

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 781 postów

Zanieczyszczenie u mnie waha się od 200 do 300... Wczoraj wisiała chmura dymu na wysokości mojego balkonu skąd prowadziłem obserwacje. Była wyraźnie widoczna i odcinała się od czystszego powietrza poniżej. Oddychać się nie dało czasem. Tragedia. 

Edit: to mnie zszokowało  :wassat: 824?!
fDnOIuY.png

Użytkownik ANowak edytował ten post 08 styczeń 2017 - 15:08

+1
Post rekomendują: Kacper R.,
Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, MAK 127, SW 150/750, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

moje fotki na                                                                                                                                                                                                                                                   facebook.com/Astrofotografia-Amatorska-1691118704495127/

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2680 postów

W szczególności na obrzeżach małych miast. Piece CO nie są problemem. Problemem jest to jak i czym ludzie w nich palą.

+4
Post rekomendują: emeł, Kacper R., Andrzej F., matpio7,

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Wukasch

Wukasch

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 55 postów

Dziś rano myślałem że się uduszę. Najgorszy jest pył PM 2.5 , wchodzi głęboko w płuca i dostaje się do krwioobiegu.  Jedynie radykalne zlikwidowanie WSZYSTKICH pieców na paliwo stałe może dać jakąś poprawę. Te ustawy antysmogowe to mydlenie oczu.

Załączone miniatury

• Screenshot_2017-01-08-05-07-42-1.png

+1
Post rekomendują: Krakus,

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 611 postów

To jest moje radykalne stanowisko, które jest mi łatwo przyjąć, bo nie mam samochodu a ogrzewanie mam z MPEC :)

W szczególności na obrzeżach małych miast. Piece CO nie są problemem. Problemem jest to jak i czym ludzie w nich palą.

Macie racje, tylko mało kogo stać na wymianę pieców (tudzież sposobów/metod na ogrzewanie). Lub jakiekolwiek zamiany. To samo tyczy się czym ludzie palą.

0

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2680 postów

Macie racje, tylko mało kogo stać na wymianę pieców (tudzież sposobów/metod na ogrzewanie). Lub jakiekolwiek zamiany. To samo tyczy się czym ludzie palą.

Tutaj nie chodzi tylko o wymianę pieców tylko o podstawową edukację na temat palenia w piecu.

Fakt, kocioł górnego spalania jest o wiele tańszy, natomiast da się w nim palić w sposób wydajny i mniej zatruwający. Co ciekawe jest to połączone, bo jak nauczysz się palić w prawidłowy sposób, to mniej węgla potrzebujesz do uzyskania tej samej ilości energii. A to, że niektórzy palą śmieciami, to już nic, tylko niepełnosprawność umysłowa. Jak stać kogoś na alkohol i papierosy, to stać też na opał.

+1
Post rekomendują: Winter,

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Behlur_Olderys

Behlur_Olderys

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 740 postów

Wywalić piece, porobić osiedlowe kotłownie. Jedna ulica może spokojnie złożyć się na wybudowanie kotłowni: wydajnej i ekonomicznej, zamiast 50 małych, kiepskich piecyków. Jest to optymalne rozwiązanie oczywiście tylko w teorii, bo gdzie by ktoś wszedł do spółki z sąsiadem? :/

+2
Post rekomendują: Wukasch, Winter,
"Człowieku! gdybyś wiedział, jaka twoja władza! (...)
Gdybyś wiedział, że ledwie jednę myśl rozniecisz,
Już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły,
Tak czekają twej myśli - szatan i anioły;
Czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz"

ekolog

ekolog

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 5222 postów

W końcu ilość benzo-a-pirenu, który powstaje głównie podczas spalania węgla i który jest jednym z najgroźniejszych składników smogu w zimie jest 100 razy większa niż w lato.

Na tle Europy Polska wypada fatalnie w wielu badaniach, a w tym szczególnie - cały materiał (obszerny - o różnych zanieczyszczeniach powietrza) tutaj:

http://www.eea.europ...t_download/file

Pozdrawiam

Załączone miniatury

• benz.jpg

+4
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, czym oddychamy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

anatol