Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Jakość powietrza do oddychania w Polsce

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

Wukasch

Wukasch

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 55 postów

Proponuję wycieczkę po podmiejskich (nie tylko) miejscowościach. Chałupa aż się błyszczy, na podjeździe dwie nowe fury, fikuśna kuta brama wjazdowa na pilota, a z komina wali czarno-siwy kopeć. Nie wierzę że kogoś takiego nie stać na ekologiczne ogrzewanie lub nowoczesny piec. Niestety gra tu rolę ignorancja i bezmyślność a nie bieda.

+2
Post rekomendują: Behlur_Olderys, Alice,

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2680 postów

Wywalić piece, porobić osiedlowe kotłownie. Jedna ulica może spokojnie złożyć się na wybudowanie kotłowni: wydajnej i ekonomicznej, zamiast 50 małych, kiepskich piecyków. Jest to optymalne rozwiązanie oczywiście tylko w teorii, bo gdzie by ktoś wszedł do spółki z sąsiadem? :/

Takie coś byłoby najlepsze, przy czym sposób zabudowy w Polsce nie pomaga. Wystarczy popatrzeć na Google Maps i porównać sobie np. do Słowacji. Tam miasteczka lub wsi budowane są w formie dosyć zwartej i z taką kotłownią będzie mniejszy problem. U nas wsie budowane są wzdłuż głównej drogi, wobec czego strasznie się rozciągają, a to nie pomaga przy ewentualnym prowadzeniu sieci ciepłowniczej.

+1
Post rekomendują: Kacper R.,

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 611 postów

Przepraszam, ale ja mówię o takich przypadkach gdy naprawdę kogoś nie stać na wymianę lub kupowanie lepszego węgla. Inne przypadki powinny być surowo karane. Po za tym edukacja - wbić do głowy jak to jest szkodliwe i co robić by było dobrze. 

PS. Nie tylko bloki/kamienice są ale też domy.

+2
Post rekomendują: Wukasch, Piotrek Guzik,

Darek_B

Darek_B

Astro-Bobak

• Moderator
  • 4897 postów

Zanieczyszczenie u mnie waha się od 200 do 300... Wczoraj wisiała chmura dymu na wysokości mojego balkonu skąd prowadziłem obserwacje. Była wyraźnie widoczna i odcinała się od czystszego powietrza poniżej. Oddychać się nie dało czasem. Tragedia. 

Edit: to mnie zszokowało  :wassat: 824?!
fDnOIuY.png

A co tu szokuje ? zwykły błąd pomiaru, jakieś ognisko w pobliżu lub pożar, zdarzenie losowe nic nie mówiące o jakości powietrza.

Zobacz ile jest teraz ? oraz na czujnikach w okolicy.

Capture.jpg

Apropo tego wyniku przypomniał mi się zeszłoroczny Sylwester .

Bardzo często złośliwi pseudo-dziennikarze (tu celuje w takie wieści Onet) publikują takie dane by wywołać sensacje i dokładnie tak opisywano w zeszły Nowy Rok Zakopane , otóż po szaleństwie sztucznych ogni po północy ( a byłem je oglądać na Równi Krupowej około 100 metrów od czujników ) gdzieś w okolicach 12.30 w nocy chmura śmierdzącego dymu pofajerwerkowego zeszła bardzo nisko, tak że można było ją poczuć i wręcz udusić się.

Sprawdziłem później w domu że czujniki pokazały nagły skok ze stanu około 100 do bodajże 400 albo 500 jednostek .

Przy normie wynoszącej 50 hasło że przekroczono normę 10 x jest bardziej chwytliwe niż dwa razy.

+3
Post rekomendują: ANowak, Piotrek Guzik, dziki_rysio_997,

Pozdrawiam Darek Bobak

Tfurca i pierszy preses LRGB  czyli "równości wszystkich kolorów - łączcie się"

galerie:

Astrowyprawy - moje galerie w Astropolis

1 zlot :Jodłów 2003 

fotki w google earth 

galeria : kosmos i góry

sprzęt;

FUJINON Polaris 7X50 FMTRC-SX , 5D mkII ,astrotrack, etx125 EC

Darek_B

Darek_B

Astro-Bobak

• Moderator
  • 4897 postów

Wywalić piece, porobić osiedlowe kotłownie. Jedna ulica może spokojnie złożyć się na wybudowanie kotłowni: wydajnej i ekonomicznej, zamiast 50 małych, kiepskich piecyków. Jest to optymalne rozwiązanie oczywiście tylko w teorii, bo gdzie by ktoś wszedł do spółki z sąsiadem? :/

Jeśli myślicie że zastąpienie tysiąca dużych problemów z piecami węglowymi jednym gigantycznym problemem z kotłownią nazwijmy osiedlową, miejską czy regionalną to się grubo mylicie.
Wszystkie ewentualne oszczędności związane z jednym nawet bardzo "czystym" kotłem węglowych natychmiast zjedzą koszty wytworzenia takiej podziemnej infrastruktury na rozproszonych osiedlach oraz ogromne straty ciepła przy samym transporcie.

I dlatego na obszarach wiejskich nie ma centralnego ogrzewania.

Jedynym wyjściem jest moim zdaniem zmiana źródła dostarczającego ciepło np. energia geotermalna (nie wszędzie), jądrowa,  ew. słoneczna i wiatrowa jako niewielki procentowo dodatek.

ps.

Niestety wymagana tu jest zmiana polityki Państwa z bardziej węglowej na np. atomową, niestety nasze położenie geograficzne i ogromne zasoby węgla nie ułatwiają takiej zmiany.

0

Pozdrawiam Darek Bobak

galerie:

fotki w google earth 

sprzęt;

Darek_B

Darek_B

Astro-Bobak

• Moderator
  • 4897 postów

Przepraszam, ale ja mówię o takich przypadkach gdy naprawdę kogoś nie stać na wymianę lub kupowanie lepszego węgla. Inne przypadki powinny być surowo karane.

I jak chciałbyś to zorganizować? sprawdzać ludziom dochody i wtedy pozwalać smrodzić?

Znając nas natychmiast zaczęły by się przepisywania u notariusza pieców na osoby biedniejsze, tzw. "słupy" by móc palić tanim paliwem.

Polak z każdym prawem sobie poradzi. :lol:

Aby coś zmienić musi to się ludziom opłacać, to jest podobnie jak walka z LP, tylko lepiej ukierunkowane oprawy lamp i słabsze mocą źródła światła wymogą zmniejszenie zaświetlenia w gminach, argumenty o ptaszkach , robaczkach  czy astroamatorach niestety nigdy nie odniosą takiego skutku jak żywy pieniądz. 

0

Pozdrawiam Darek Bobak

galerie:

fotki w google earth 

sprzęt;

ANowak

ANowak

The Pup

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 781 postów

ps.

Niestety wymagana tu jest zmiana polityki Państwa z bardziej węglowej na np. atomową, niestety nasze położenie geograficzne i ogromne zasoby węgla nie ułatwiają takiej zmiany.

Nie pomaga też mentalność Polaków. Boimy się elektrowni atomowych. Nie ukrywajmy tego. Mimo tego mamy w Polsce działający reaktor jądrowy, a do 1997 doku były aż dwa. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni, bo w kraju nie ma elektrowni atomowej. Nic bardziej mylnego. Czechy, Litwa, Niemcy, Szwecja - jeśli tam dojdzie do awarii reaktora to skażenie i tak sięgnie Polski. Nie wspominając o teoretycznej awarii reaktora Maria, który po 40 latach pracy nadal działa bez usterek :)

0
Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, MAK 127, SW 150/750, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

moje fotki na                                                                                                                                                                                                                                                   facebook.com/Astrofotografia-Amatorska-1691118704495127/

Darek_B

Darek_B

Astro-Bobak

• Moderator
  • 4897 postów

Nie wspominając o teoretycznej awarii reaktora Maria, który po 40 latach pracy nadal działa bez usterek :)

Tu się nie zgodzę :smokin:

Moja teściowa pracuje w tym ośrodku i nie powiem że działa bez usterek ... 

... dobra już nic na ten temat nie mówię. :rofl:

Ale dokładnie tak jest : powinniśmy mieć co najmniej 4-5 takich elektrowni, niestety radzieccy złodzieje  towarzysze po wojnie wywieźli ogromne ilości rudy uranu z Kotliny Kłodzkiej a moglibyśmy być samowystarczalni jeśli chodzi o paliwo jądrowe.

0

Pozdrawiam Darek Bobak

galerie:

fotki w google earth 

sprzęt;

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 611 postów

Nie wiem jak. Nie myślałem na tym.

0

Rybi

Rybi

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 136 postów

Cierpliwości .... :)

Jest duża szansa, że za 30-40 lat będziemy mieli elektrownie termojądrowe - zamiast spalać 3mln ton węgla i uzyskiwać z tego 1000MW mocy wystarczy parędziesiąt kg "paliwa D+T"/rocznie. Aktualnie w Polsce przede wszystkim buduje i planuje się elektrownie węglowe.

Parę dni temu referowałem temat elektrowni termojądrowych na spotykaniu PTMA Sz-n - oto dwa szczególnie istotne, moim zdaniem slajdy z tego wystąpienia:

Por_elektrowni.png

Przyszłość_fuzji.jpg

PS

Jutro jedziemy (o ile uda się przebić przez zaspy ....) zobaczyć największy na świecie stellarator Wendelstein 7-X w Greisfwaldzie.

Polacy też się trochę do tego 1-miliardowego (=euro) eksperymentu się dołożyli i uczestniczą w pracach badawczych. Przy okazji zobaczymy starą elektrownie likwidowaną (też kosztem ok. 1 mld euro?)  w standardzie czernobylowskim, wybudowaną jeszcze za DDR.

+2
Post rekomendują: Piotrek Guzik, Marek_N,
Statyw + Cannon 400D + obiektyw 200mm = fotometria dżonsonowska AZ CAS!!!
http://astropolis.pl...on/#entry466439

ANowak

ANowak

The Pup

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 781 postów

Tu się nie zgodzę :smokin:

Moja teściowa pracuje w tym ośrodku i nie powiem że działa bez usterek ... 

... dobra już nic na ten temat nie mówię. :rofl:

Ale dokładnie tak jest : powinniśmy mieć co najmniej 4-5 takich elektrowni, niestety radzieccy złodzieje  towarzysze po wojnie wywieźli ogromne ilości rudy uranu z Kotliny Kłodzkiej a moglibyśmy być samowystarczalni jeśli chodzi o paliwo jądrowe.

Chodzi mi o takie usterki, które spowodują ogólną panikę. 

A co do ilości elektrowni atomowych w Polsce, to wystarczy zrobić ankietę i wyjdzie, że większość osób boi się energii jądrowej. ;) Nawet osoby młode (przykład - moja szkoła) boją się. Boją się nie samego istnienia, ale ryzyka awarii. Że jak coś się stanie, to będzie drugi Czarnobyl. A co do naszych zasobów paliwa jądrowego - trudno się nie zgodzić. 

0
Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, MAK 127, SW 150/750, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

moje fotki na                                                                                                                                                                                                                                                   facebook.com/Astrofotografia-Amatorska-1691118704495127/

dziki_rysio_997

dziki_rysio_997

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Nawet osoby młode (przykład - moja szkoła) boją się. Boją się nie samego istnienia, ale ryzyka awarii. Że jak coś się stanie, to będzie drugi Czarnobyl.

Coś w tym jest. ;)
Śmieszniejsze jest, że ludzie, którzy boją się elektrowni atomowej często nie mają już oporów przed skracaniem sobie życia paląc papierosy (przecież wujek Staszek palił i dożył 80 lat!) czy jedząc bez opamiętania. ;) Ale kto by się przejmował jakimś tam ryzykiem raka płuc czy chorób układu krążenia, gdy obok może powstać elektrownia ATOMOWA, która prawie na pewno "wybuchnie". ;)

Jest mnóstwo bardziej prawdopodobnych sposobów, by zginąć lub stracić majątek, ale zwykły pożar domu nie brzmi tak dobrze jak atom. :)

+2
Post rekomendują: HAMAL, ANowak,

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 611 postów
Ale papieros zabije tylko palącego a elektrownia nawet setki tysięcy.
Czy warto ryzykować ? Są inne rozwiązania.
0

M@ciek

M@ciek

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 275 postów

Wyjdą na ulice górnicy z łańcuchami w rękach, ba, nawet nie wyjdą ale tylko zastrajkują przed wyborami i całe te dywagacje na temat wyższości energii atomowej nad węglową idą w diabły...

Moim zdaniem jedynie finansowo (odpowiednim podatkiem) można zmienić powietrze w Polsce, takim, by dać czas każdemu na rezygnację ze starych pieców i palenia kapciami, oponami, czy zdechłymi kotami, by za 10 lat posiadanie pieca na wszystko było luksusem.

0

dziki_rysio_997

dziki_rysio_997

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Ale papieros zabije tylko palącego a elektrownia nawet setki tysięcy.
Czy warto ryzykować ? Są inne rozwiązania.

Zmierzam tylko do tego, że z punktu widzenia przeciętnego człowieka jest X (a raczej XX) bardziej prawdopodobnych przyczyn śmierci, niż pobliska elektrownia atomowa. Tyle, że te pozostałe przyczyny są bardziej równomiernie rozłożone na terenie całego kraju, a elektrownia stoi w określonym miejscu.

Jestem też skłonny twierdzić, że śmierć setek tysięcy osób w wyniku awarii elektrowni atomowej dzisiaj to mit: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_jądrowa#Zagro.C5.BCenia_zwi.C4.85zane_z_eksploatacj.C4.85
Przez 30 lat od Czarnobyla (więc zupełnie innej generacji reaktorów, a trzeba wziąć też pod uwagę przyczynę awarii i zatajanie informacji po katastrofie przez władze) była chyba tylko jedna poważna awaria - w Japonii - na skutek kataklizmu naturalnego, który nie występuje w Polsce.

Nie twierdzę, że atom to jedyne rozwiązanie - energia z węgla może i powinna być tania. Inna rzecz, że chyba duża część węgla dla naszych elektrowni to węgiel z importu.
0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, czym oddychamy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

anatol