Skocz do zawartości

Czy ktoś wie coś o Shuttle-Z


Kacper R.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zainteresowała mnie konstrukcja wahadłowca Shuttle-Z (1 z projektów wahadłowców NASA), ale nie mogę o nim prawie niczego znaleźć (a tego, o czym wiem nie jestem pewny). To co wiem to to, że miałbyć cięższą wersją wahadłowca Shuttle-C, miał mieć 5 silników SSME, z czego 4 służyłyby do lotu z zewnętrznym zbiornikiem paliwa, a 1 z wbudowanym do samego wahadłowca. Zewnętrzny zbiornik oraz dopalacze miały być większe, niż te w wahadłowcach, które powstały, do tej pory. Sam wahadłowiec miał mieć wbudowany zbiornik, mogący pomieścić 181t paliwa. Udźwig miał wynosić ok. 87,5t na ISS. Niestety niczego więcej nie wiem. Czy ktoś mógłby napisać gdzie mogę znaleźć więcej informacji, lub napisać coś więcej w tym wątku? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

EDIT: I czy ktoś wie w ogóle, czym miałbyć Shuttle-B? - to, co znalazłem : Silniki RS-68, bezzałogowy

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce "Czas Marsa" było coś o Shuttle-Z ale to nie wiele więcej niż napisałeś:

https://books.google.pl/books?id=NC8XZEddojsC&pg=PA68&lpg=PA68&dq=shuttle-z+zubrin&source=bl&ots=wHtSYB6T3b&sig=mE9rCoV2pF-zv0F3wtn9mPtceSU&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjw_eaCjrPRAhWCiSwKHafHAGAQ6AEIOzAD#v=onepage&q=shuttle-z%20zubrin&f=false

 

 

EDIT:

 

Znalazłem też ślad odczytu:

"Shuttle-Z - A new heavy lift launch vehicle for manned lunar and Mars missions"

 

Ongoing analyses at NASA in the Office of Exploration are shedding light on the real leverage of heavy lift launch vehicles. The missions being analyzed include the establishment of a permanent lunar outpost, a series of Apollo-like Mars expeditions; and a permanent Mars evolutionary outpost, whether or not preceded by a lunar outpost.

 

Autor:

Bekey, Ivan

 

na:

IAF, International Astronautical Congress, 40th, Malaga, Spain, Oct. 7-13, 1989. 6 p.

 

Jeżeli jesteś studentem, to może uzyskałbyś dostęp do tego dokumentu przez jakąś bazę publikacji, subskrybowaną przez uczelnię.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.