Skocz do zawartości

W 2022 roku Łabędź z dodatkową jasną gwiazdą!?


Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę prędkość światła, to tak. Tak samo jak wiele supernowych w Drodze Mlecznej, choć światło do nas jeszcze nie dotarło. Obserwujemy teraz końcówkę istnienia układu podwójnego jeszcze przed wybuchem, co stanowi unikalną możliwość zaobserwowania gwiazdy nowej zanim dojdzie do błysku. Jeśli faktycznie przewidywania się sprawdzą (mowa o 2 mag), moim zdaniem to nadaje się do top 20 zjawisk dziesięciolecia w Polsce :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzieś jakaś praca opisująca jak to obliczyli? Ja na razie tylko natrafiłem na jakiś slajd z prezentacji, chętnie jednak przyjrzałbym się temu dokładniej :).

 

Tutaj mamy 42-stronicowy artykuł po angielsku :)

http://www.calvin.edu/academic/phys/observatory/MergingStar/MolnarEtAl2017.pdf

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Super! Przejrzałem to trochę i wygląda całkiem fajnie. Szkoda, że nie bardzo mam czas, żeby to dokładnie przeczytać. Czasu jednak jeszcze trochę mamy do 2022 roku, więc pewnie zdążę ;).

 

 

Jak tak się chwilę nad tym zastanowiłem, to doszedłem do wniosku, że jak już będzie bliżej wybuchu, to nauczę się na pamięć położenia tej gwiazdy i będę ją zawsze sprawdzał kilka razy podczas nocki obserwacyjnej :P.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja pojawiła się już kilka dni temu, ale jak zobaczyłem mapkę, którą załączył do artykułu The Telegraph, nie potraktowałem tej informacji do końca poważnie :D

 

http://www.telegraph.co.uk/science/2017/01/06/spectacular-collision-suns-will-create-new-star-night-sky-2022/

 

star2-xlarge_trans_NvBQzQNjv4BqTI93VQ54G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja pojawiła się już kilka dni temu, ale jak zobaczyłem mapkę, którą załączył do artykułu The Telegraph, nie potraktowałem tej informacji do końca poważnie :D

 

The Telegraph jak się okazuje najwyraźniej nie jest najlepszym źródłem wiedzy z zakresu astronomii :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Temat właśnie odżył w necie na msn.com  :)

 

'Niepozorna gwiazda (podwójna) z pola misji Kepler, nosząca oznaczenie KIC 9832227, 
obserwowana kiedyś przez astronomów Larry Molnar, Karen Kinemuchi i Henry Kobulnicky, 
wykazała tempo skracania się okresu orbitalnego układu, co pozwala przewidywać, 
że w 2022 roku dojdzie do zlania się obu gwiazd. 
Jasność układu powinna wzrosnąć nawet 10 tysięcy razy, co spowoduje, że układ ten na naszym niebie 
stanie się gwiazdą widoczną gołym okiem, nawet w miastach. 
Precyzja wyznaczenia momentu pojawienia się nowej nie była wysoka (plus minus jeden rok), 
ale z biegiem czasu da się moment wybuchu wyznaczyć dokładniej. 
Będzie to pierwszy w historii astronomii przypadek, 
w którym z wyprzedzeniem będziemy mogli obserwować eksplozję czerwonej nowej.'

 

http://www.astro.uni.wroc.pl/index.php/97-czerwona-nowa-w-2022-roku

 

Ta hipoteza została jakby trochę inaczej opisana na innym portalu.

 

"Biblijna przepowiednia na 2022. Zderzenie dwóch gwiazd spowoduje koniec świata? :D

...
Para gwiazd z konstelacji Cygnusa połączy się w jedno. 
Skutkiem tego będzie ogromna eksplozja. 
Oddalona o 1800 lat świetlnych od Ziemi, KIC 9832227 stanie się na krótki moment 
jednym z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie. 
Zdarzenie spowoduje potężny czerwony blask, 
a następnie powstanie jedna gigantyczna gwiazda.

...
Zdaniem rabina Josefa Bergera wraz z nadejściem nowej gwiazdy nadejdzie Mesjasz,
bowiem pojawi się on na Ziemi wraz z narodzinami nowej, potężnej gwiazdy.
Rabin powołuje się na proroctwo z Księgi Liczb:
Widzę go, lecz jeszcze nie teraz, dostrzegam go, ale nie z bliska:
wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło.
Ono to zmiażdży skronie Moabu, a także czaszki wszystkich synów Seta."

Seta by się przydała (tak około 40%) :)

 

Co najbardziej bulwersujące, chyba, to zdjęcie jakim to zilustrowali.

Ktoś rozpoznaje co to za hvezdy? :)

 

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/biblijna-przepowiednia-na-2022-zderzenie-dwóch-gwiazd-spowoduje-koniec-świata/ar-AAQ3xVx?ocid=msedgdhp&pc=U531

 

Siema

uninowa.jpg

AAQ3ELY.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej, już wiosna, potem lato a z nim górujący Łabędź, więc odkurzam ten wątek.

 

odkurzam ten wątek.

 

Oczekiwania były duże, ale predykcja zawiodła. Na anglojęzycznej Wiki jest nawet podtytuł akapitu: "Incorrect 2022 merger prediction".

 

Jako, że link podesłany przez @LibMar jest już nieaktualny, chciałem dopytać czy faktycznie predykykcja była na tyle błędna, że do zjawiska faktycznie nie dojdzie (?), czy tylko odsunęło się ono w czasie?

Ktoś, coś?

 

Dla nieobeznanych z tematem czerwonych nowych, podsyłam dwa archiwalne odcinki Astronarium:

 

 

 

 

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.