Skocz do zawartości

Odkładanie na pierwszy teleskop.


PerfectSky

Rekomendowane odpowiedzi

PerfectSky, wg mnie lornetka to dobry pomysł na początek. Najlepiej 10x50. Ma duże jasne pole widzenia. Można psokojnie obserwować "z ręki", nie jest do niej konieczny statyw. Ja przez pierwsze dwa lata ganiałam na Górę Astronomów z lornetką i uważam tamten czas za owocny. Nie zapominaj też o obserwacjach nieba gołym okiem. Obie metody pozwolą dobrze pozanć konstelacje, ich jaśniejsze składowe ale też dostrzec barwy gwiazd. Jak się spotkamy na pierwszych obserwach, to pokażę Ci też taką nietypową lornetkę, którą dostałam od jednego z naszychforumowych Kolegów. Powiększenie malusie, x2, ale za to olbrzymie jasne pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) Czyli chyba zdecyduję się na lornetkę ze względu na to że to według mnie też dobry pomysł na początek + jest też tańsza. Tylko muszę znaleźć trochę czasu tak jak pisałem. Na pierwszy rzut oka ogarnięcie konstelacji jest mega trudne, jak to dla laika "wszędzie są same kropki" ;) Ale powoli, powoli dam radę bo od zawsze na temat kosmosu miałem bzika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wybierz sobie kilka, ze trzy, cztery najjaśniejsze "kropki". I spróbuj je oszukać na niebie gołym okiem (biorąc pod uwagę położenie i wysokość nad horyzontem). Jak Ci się je uda znaleźć na niebie, zobaczysz jaka to radość :) Nie rozstawaj się z mapami nieba, przeglądaj jak najczęściej (Stellarium też), to stopniowo zaczniesz dostrzegać i rozróżniać coraz więcej gwiazd, i to o rozmaitych barwach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokarol, dobrze, że zwracasz uwagę na błędy w nomenklaturze. Chciałam powiedzieć, że patrząc przez lornetkę obraz jest jaśniejszy niż np. gdy obserwujemy przez teleskop o niewielkim zwierciadle i bardzo długiej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre opinie ma Nikon Action EX 10x50 CF

http://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/nikon-action-ex-10x50-cf.html

Sam jej używam i uważam, że jest OK

 

Do lornetki dobrze też jest mieć krzesło. Np. takie

https://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/meble-ogrodowe/krzesla-i-fotele-ogrodowe/krzeslo-ogrodowe-london-59-cm-x-62-cm-sun-garden,p382909,l213.html

Ma wysokie, regulowane oparcie. Po pierwsze oglądasz na siedząco, po drugie opierasz głowę o oparcie i masz dożo stabilniejszy obraz.

 

Trzecim niezbędnym elementem jest ktoś kto połączy obie te rzeczy, czyli Ty :P:astronom:

 

Ale ja najpierw kupiłem teleskop, dopiero później lornetkę. Jeśli chodzi o kolejność to tu nie ma reguły.

 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ...

Jak człowiek nie ma dużego budżetu i wydatek na lornetkę odsuwa nabycie też upragnionego teleskopu to czasem trzeba wybrać.

 

Czy wolimy Nikon Action 10x50 z aperturą efektywną 47 mm (googluj: test latarkowy Action ...)

 

czy znacząco tańszy choć nie taki znowu tani

 

Nikon Aculon 10x50 z aperturą efektywną 46 mm (sam zmierzyłem) - uwaga w tej lornetce trzeba ocenić rozstaw swoich oczu. Bardzo szeroko rozstawione mogą nie pasować - znam taki przypadek ale to nie ja :)

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.