Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Dokąd zmierza astronomia amatorska?

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18374 postów

Wimmer już dawno przerzucił się na wizual postapokaliptyczny.
Romantyczny Wimmer skończył się na "Kill'em All" :szczerbaty:

ROTFL :)  :buahaha:

+1
Post rekomendują: ekolog,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

zbyszekzz

zbyszekzz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 353 postów

Witam.

Myślę że astronomia amatorska ma się dobrze. Widać to po ilości aktywnych członków forum oraz gościach. Zakładam że goście są też miłośnikami astronomii.

Amatorska astronomia szczególnie w XXI wieku weszła zupełnie na inny poziom. Dostęp do do wysokiej jakości sprzętu, rozwój techniki zdjęć cyfrowych, zdalne obserwatoria i wiele innych nowinek.

Jednak w dziedzinach systematycznych obserwacji zjawisk astronomicznych są pewne zmiany. Mogę to powiedzieć na przynajmniej na podstawie mojej działki obserwacyjnej czyli Słońca. W Polsce systematyczne amatorskie obserwacje aktywności Słońca rozpoczęto 1950. Było wtedy siedmiu „słoneczników”. Później ta liczba wzrastała. W latach 1970-1990 sięgała nawet kilkudziesięciu osób. Ewenementem była końcówka lat 80 gdy w moim rodzinnym mieście przy okazji kółka astronomicznego było 11 obserwatorów. Z czego 8 to byli uczniowie klas średnich. Po roku 1995 następuję systematyczny spadek aktywnych obserwatorów. Dziś jest około 20. Z czego naprawdę systematycznych dziesięciu. Nawet jeśli dodamy kolegów z SOS przy PTMA to i tak nie zbliżymy się do liczby obserwatorów z lat 80. Może dlatego że teraz Słońce jest praktycznie obserwowane na żywo i po co rozstawiać sprzęt, robić szkice, przygotowywać raporty jak są już gotowce. Inna sprawa że wcześniej wiele instytucji korzystało z miesięcznych zestawień aktywności Słońca, nawet wojsko i lekarze. Dziś robi to ledwie kilka.

Pozytywną rzeczą jest to że aktualnie są nowe dziedziny obserwacji dostępne dla amatorów. Dla przykładu tranzyty planet pozasłonecznych. Odkrywane są supernowe i komety, których kiedyś z braku sprzętu nie było szans dojrzeć. Pamiętam jak kolega z Japonii w latach 80 przysłał mi fotkę swojego nowego 50cm teleskopu. Byłem po prostu zazdrosny.

Co do pytanie kogo jest więcej fotografów czy wizualowców? Trudno to określić, są przecież też mieszańcy. Fotografia jest lepiej odbierana. Np. piękne zdjęcie plamy słonecznej z cieniem podobnym do serca zainteresuje też laika. A ja powiem że widzę grupę w klasie Hhx1 i jakiejś tam powierzchni to co jest ciekawsze?

Podsumowują myślę że w astronomii amatorskiej jest dobrze z plusem. W pewnych dziedzinach obserwacji następuje ewolucja na wyższe poziomy. I dobrze, cały świat idzie na przód to i My. Przy okazji rozwijamy się jako mechanicy, optycy, elektronicy czy nawet stolarze. To jest osobna wartość Naszego hobby Mamy trzy periodyki astronomiczne. Kiedyś był jeden mały i czarnobiały. Dużo artykułów na wysokim wręcz zawodowym poziomie przygotowują amatorzy. Istnieją przy PTMA prężnie działające sekcje. Postawiono sporo obserwatoriów. Rozwijają się fora astronomiczne.

Uważam że można optymistycznie patrzeć w przyszłość. Szkoda tylko że w edukacji powszechnej wycięto przedmiot astronomię.

Pozdrawiam, miłośnik wszelkich form amatorskiej astronomii.

+4
Post rekomendują: ekolog, LibMar, Toliman, Grzędziel,

_Spirit_

_Spirit_

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2341 postów

Taka sinusoida, więc myślę, że za kilka lat będzie trochę sucho, jeżeli dzisiaj uznajemy, że jest rozkwit, po czym znowu rozkwit i znowu susza. 

Taką sinusoidę obserwuję u siebie w atrofotografii i w fotografii dziennej.

Siedziałem ostatnio na teleskopie, jak zawsze wpatrzony w monitor, odchyliłem się na chwilę wyprostować plecy a tam Vega, nisko nad horyzontem mruga sobie między rozwidleniem gałęzi śliwy. Zamarłem :) Gapiłem tak się na nią z 20 min zastanawiając się ile mi zostało z tego gdy na polu z gównianą lunetą nie rozpoznając jeszcze gwiazdozbiorów tak właśnie patrzyłem na gwiazdy :)

Dokładnie Hamalu.  Wizual to jest poezja a astrofoto to jest technika.

Wizual daje dystans, szerokie pole w mistycznym słowa znaczeniu. Jest piękny. Powoduje że człowiek zatrzymuje się o ile ma trochę wrażliwości i się zastanowi. 

Astrofoto to technika. Rejestrujesz klatki, analizujesz każdą z osobna czy jest wszystko ok. Albo odpalasz sesję i jeśli masz odpowiednie warunki i sprzęt masz wszystko w d... i idziesz spać. Sprzęt sam pracuje.

Pewnie się powtórzę ale nic na mnie nie zrobiło takiego wrażenia jak wizual (np Saturn i jego pierścienie). Nic się nie liczyło , okropny mróz zupełnie nie przeszkadzał i uważam że była to jedna z piękniejszych chwil w moim życiu ( cholera zaraz się popłaczę).

Foto tak zaprząta umysł że nie ma czasu na nic innego. Trzeba pamiętać o tym i tamtym.

A relacje z obserwacji zawsze czytałem od "deski do deski". 

Użytkownik _Spirit_ edytował ten post 13 styczeń 2017 - 23:17

+2
Post rekomendują: HAMAL, Toliman,

adam_bie

adam_bie

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów
Mi jednak nie daje spokoju to Kill'em all. Przecież wiadomo że koniec był w okolicach Load.. :) And clear skies for all!
+1
Post rekomendują: panasmaras,

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników