Skocz do zawartości

Rybnicki smog na przestrzeni lat


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ostatnio zrobiło się głośno o smogu i walce z nim. Szczególnie głośno jest o moim mieście (raczej nie ma się z czego cieszyć), gdyż tutaj normy pyłów są chyba przekroczone najbardziej (ostatnio ponad 3100%). Tak się składa, że w przeciągu kilku ostatnich lat poczyniłem kila zdjęć z widokiem z mojego okna. Wtedy kierowały mną raczej względy estetyczne, niż naukowe, jednak troszkę pokazują skalę problemu oraz fakt, że problem smogu nie pojawił się znikąd w tym roku, a towarzyszy nam od lat. Zdjęcia umieszczę w porządku chronologicznym.

Zdjęcia przedstawiają Elektrownię Rybnik, również na lewo od kadru znajduje się nasza stacja monitoringu powietrza.
Fakt, iż sąsiedztwo domków jest tak bliskie, skłania mnie do myślenia, ponieważ wyniki mogą być (moim zdaniem) zawyżone - w przypadku, gdy "struga" z komina trafi prosto w stację.

 

styczeń 2013 - Średnia widoczność

2013 styczen.jpg

 

 

sierpień 2013 wygląda na to, że od zachodzącego słońca również smog zmienił zabarwienie, elektrownia zdaje się być "zamglona"

2013 sierpien.jpg

 

 

październik 2013 poranna mgła/smog. Szpital do połowy nie widoczny, a znajduje się około 850m od miejsca robienia zdjęcia

2013 pazdziernik.jpg

 

 

9 listopada 2013 - dobra widoczność po horyzont; ciemny dym z jednego z kominów na skutek rozpalania bloku mazutem

2013 listopad.jpg

 

 

17 listopada 2013 - smog znacząco ogranicza widoczność, brązowa mgła

2013 listopad 17.jpg

 

 

 

Połowa listopada 2015 - świetna widoczność, efekt dopiero co zakończonej ulewy
2015.jpg

 

7 stycznia 2017 - Elektrownia całkowicie niewidoczna przez smog

2017 styczeń.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiajając kwestie zanieczyszczenia powietrza, fajny zestaw zdjęć.

zalignuj i zrób timelapsa :)

 

Dzięki ;) Tak jak mówiłem, kierowały mną względy estetyczne

Obawiam się, że po alignacji mało materiału zostanie, może pomyślę nad jakimś Timelapsem, żeby dobre klatki były. Chociaż mój jedyny aparat stopił się przy okazji tranzytu Merkurego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.