Skocz do zawartości

Woźnica - to co najlepsze widziane z 200mm


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ śliczności! Piękne zdjęcie.

Zaintrygował mnie pewien detal, który już jakiś czas temu zauważyłam przeglądając Stellarium. Na tle mgławicy wodorowej jest taki niewielki podłużny asteryzm, który zawiera m.in. jasnożółtą gwiazdę 18 Aurigae (zaznaczyłam ją na pierwszym fragmencie zdjęcia). W odległości jakieś 100'' od niej znajduje się intensywnie czerwona gwiazda, 9,5-magnitudowa. Stellarium nie pokazuje jej numeru katalogowego. Za to widoczny jest wskaźnik barwy: +2,59.

Na fotografi gwiazda również jest widoczna. Baza danych Simbad nie uwzględnia jednak tej gwiazdy. Za to bez problemu ukazjuje nieco bardziej odległą, pomarańczową TYC 2398-1339-1.

Czerwoną gwiazdkę zaznaczyłam na fragmencie zdjęcia. Wygląda prześlicznie. Bardzo mnie ciekawi, czy to węglówka. I czy jest grawitacyjnie powiązana z 18 Aurigae (katalog Stelle Doppie nie pokazuje jej jako części systemu 18Aur).

Czy ktoś z Was pomógłby mi odszukać numery katalogowe gwiazdki zaznaczonej na drugim załączniku?

 

p.s. MaPa, mam nadzieję, że mi wybaczysz, że tak zmasakrowałam Twoje piękne zdjęcie i odważyłam się je pociąć na kawałki. Przepraszam :( Po prostu jak spojrząłam na nie, od razu przypomniała mi się owa tajemnicza węglówka.

post-29939-0-53608600-1484261139.png

post-29939-0-79011300-1484261144.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę zdjęcie, na którym struktury pyłowo-mgławicowe sprawiają wrażenie jakby zdjęcie cały czas się "ładowało" :icon_eek:

 

 

Baza danych Simbad nie uwzględnia jednak tej gwiazdy.

 

Czy aby na pewno? ;) Chociaż wydaje się zbyt ciemna...

 

http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-5?-out.add=.&-source=I/252/out&USNO-A2.0=1200-03150791

 

aur.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście praktycznie nic nie można znaleźć na temat tej gwiazdy. W Sky Safari 4 znalazłem tylko tyle:

TYC 2398-1319-1, jasność wizualna +9,24 mag, wskaźnik barwy: +2,16, odległość 44.4 pc (145 lat świetlnych).

Jak będę miał czyste niebo to znajdę chwilę czasu i będzie wiadomo czy jest to późna M-ka czy węglówka.

 

Ta pomarańczowa z lewej u dołu na małym zdjęciu to HD 242469 (TYC 2398-1339-1), typu K0 z indeksem barwy +1,70 (wg Sky Safari).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bellatrix - jeśli mógłbym coś podsunąć z uwagi na zainteresowanie tą konkretną gwiazdką to odsyłam Cię tutaj

 

http://astropolis.pl/topic/52072-woznica-najlepsza-czesc/?p=605229

 

a uściślając zobacz na wersję RHGB

 

http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/IC405/ic405_410_2015_rhgb_2000.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu w wersji RHGB ładnie widać różnicę między czerwienią emek i późnych K, a tą tajemniczą gwiazdą. Zapewne to węglówka albo bardzo późna emka. Ma prześliczny ciemny mdły kolor (taki jakby przydymiony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jesteś dla wielu ekspertem w obróbce. Lajki Twoich zdjęć to potwierdzają.

Co sądzisz o tym aby nagrać kilka tutków z obrabiania materiału, podpowiedzi jak to wszystko ogarnąć?

Widzę że zadko udzielasz się w sprawach workflow innych zdjęć niż swoje. Szkoda, aczkolwiek rozumiem że swoje tricki chesz zachować dla siebie.

 

T.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię że wciąż się uczę i mój pogląd na obróbkę zmienia się praktycznie z roku na rok. Niestety nie piszę tutków jak to ująłeś i chyba w najbliższym czasie nie uda mi się żadnego popełnić. Podstawowych tutoriali jest wile w sieci i wg mojego rozeznania one wystarczają. Ja z doświadczenia wiem że nigdy z takich się nie skorzysta do końca i najlepiej budować własny sposób. Właśnie usiadłem nad materiałem sprzed lat i jestem zdziwiony co ja tam właściwie zrobiłem. Czy wtedy nie było tych samych tutoriali, ależ były ale ja obrobiłem tak a nie inaczej i teraz mogę się tylko zdziwić. Nie mniej jednak zawsze może mnie najść, któż to wie :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.