Skocz do zawartości

Czyszczenie matrycy QHY8L


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałem wyczyścić matrycę w mojej kamerze.

 

Pytanie 1. Czy mogę ją w ogóle rozkręcić. Czy komora z matrycą jest wypełniona jakimś gazem?

Pytanie 2. Czy alkohol izopropylowy np coś takiego

http://allegro.pl/alkohol-izopropylowy-ipa-izopropanol-100-1000ml-i5811837310.html

będzie odpowiednie.?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyłbym się w chusteczki bezpyłowe (kimwipes) żeby mieć pewność że nie porysujesz matrycy. Alkohol izopropylowy jak najbardziej będzie odpowiedni. Tylko pamiętaj że matryca będzie czysta przez kilka sekund. Gdy opary alkoholu się rozwieją matryca zacznie zasysać kurz jak odkurzacz :)

 

Procedura czyszczenia pewnie identyczna jak z czyszczeniem lustra:

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w komorze raczej nic nie ma bo masz tam małą dziurkę na tą tubke z pochłaniaczem wilgoci, którą się wkręca i wykręca...

udało Ci się w ogóle ją otworzyć?

chciałem swoją też wyczyścić bo jakieś paproszki mi się dostały, ale w żaden sposób mimo wielu prób nie udało mi się jej odkręcić. jakby Ci się udało podziel się wrażeniami. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najszybciej, najlepiej i najtaniej bedzie zawiesc do BT FOTO,

Adres: aleja Armii Ludowej 12, 00-001 Warszawa

Telefon: 22 825 35 08

Godziny otwarcia:

Dzisiaj otwarte · 10:00–19:00
znajomy czysci tam matryce aparatow FF i placi ok 60zl za szt.

robia raczej od reki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najszybciej, najlepiej i najtaniej bedzie zawiesc do BT FOTO,

Adres: aleja Armii Ludowej 12, 00-001 Warszawa

Telefon: 22 825 35 08

Godziny otwarcia:

Dzisiaj otwarte · 10:00–19:00
znajomy czysci tam matryce aparatow FF i placi ok 60zl za szt.

robia raczej od reki.

 

Za 60 PLN?!?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem w podobny sposób filtry. Też izopropanol i szmatka bezpyłowa. Kurz i plamki znikły ale po odparowaniu pozostały jasne zacieki. Macie pomysł co z tym zrobić, jak się ich pozbyć?

czy jestes pewien,z e nie byl to tluszcz z Twoich palcow pozostaly na chusteczkach?

warto zakladac rekawiczki i dopier wtedy chwytac chusteczki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zestaw szpatułek do czyszczenia, mokrych i suchych, czyściłem swoją QHY8L pod mikroskopem warsztatowym, dzięki uprzejmości kolegi, krótkofalowca...
Zero śladów i spokój na jakiś czas, wiadomo, że przy odkręcaniu pojemnika z osuszaczem zawsze jest jakaś szansa dostania się wszechobecnego kurzu ale bozia dała dwie rączki a do Wa-wy i serwisu foto daleko :) Mokre szpatułki nasączone już były, sądząc po zapachu, izopropylem.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazajcie, bo po odkreceniu tubki z pochalniaczem wewnatrz gwintu pozostaja opilki.

oczywiscie nie tylko matryce sie czysci w QHY8L, ale rowniez szybke z obu stron.

 

 

Szybkę to się czyści jak się ją ma ;)

 

Ja wyjąłem i mam święty spokój z jej brudzeniem.

 

nie muszę nic rozkręcać używam delikatnie patyczka i odkurzacza i po kłopocie , oczywiście na mokro i sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , ponieważ mam wrażenie że przez tą szybkę tracę nieco na świetle i wprowadzane jest lekkie rozmycie obrazu .

 

Kiedyś dopiero po wyjęciu tej szybki udało mi sie złapać detal na Wenus z filtrem UV .

 

Oczywiście wyjąłem ją również z powodów o których pisałem wcześniej.

 

To był eksperyment ale jednak coś to dało , tak przynajmniej mi się wydaje , nie robiłem badań naukowych , sprawdzałem jednak na Jowiszu i detal i kolory są ok .

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

BT foto - korzystam z ich uslug i asortymentu - jedenz ostatnichbastionów uczciwych zapaleńców. Samemu taniej fakt ale przy cenie 5 tys za kamere, wydac paredziesiat zl za profesjonalna usluge to chyba da sie przebolec - zwlaszcza gdy efekt gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.