Skocz do zawartości

Przesiadka z lornety 20x80 na teleskop


Zurri

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mieszkam w Gdyni na obrzeżach miasta gdzie nie ma dużego ulicznego światła lamp,

jednak mimo wszystko wciąż jest niebo zanieczyszczone światłem miejskim,

w chwili obecnej nie mam samochodu, ale planuje go kupić za parę miesięcy.
Chciałbym wiedzieć co myślicie o budżetowym teleskopie jakim jest :
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=861&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_N-130/900_EQ-2
Budżet mam do około 1000zł, planowałem kupić coś takiego i jakiś okular żeby zacząć jakoś przygodę z przeglądaniem nieba.
Wcześniej się bawiłem na lornecie 20x80 jednak stwierdziłem nie dawno że to trochę za mało dla mnie, chciałbym zobaczyć coś z DSO i będzie to mój pierwszy teleskop także prosiłbym o rady.
Wcześniej się radziłem osób z innego forum i wszyscy stawiali na Dobsona 8" i taki też bym chętnie kupił gdyby była używka, ale nie mogę znaleźć, a jak już jest to ludzie nie chcą wysyłać tylko odbiór osobisty.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na to - https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6-CID767-IDhQoI9.html

Cena niezła i do negocjacji ;)

W zestawie jest dodatkowo przyzwoity okular 7mm. Dokupisz jakiś okular w okolicach 30mm. To mniej światłosilny teleskop niż Synta 8 więc ma mniejsze wymagania względem jakości okularów. F/8 powinno się nieźle sprawdzić pod Twoim podmiejskim niebem.

Lustro wygląda na czyste i bez większych rys. W Warszawie jest trochę forumowiczów więc może ktoś mógłby Ci pomóc z oceną stanu teleskopu i ewentualną wysyłką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałeś, sam teleskop nowy - 999zł

Dodatkowy okular SW SWA 7mm - 200zł

Jest jeszcze filtr Baadera do obserwacji Słońca (w firmowej oprawie) i jakieś pierdoły

 

Zwykle za używki bierze się ok 70% ceny nówki. 850 z 1200 to właśnie tyle wychodzi. Cena przyzwoita, ale może uda się zbić do 800zł i przeznaczyć te 50zł na organizację kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. W którym mniej więcej miejscu w Gdyni?

Na giełdzie tu albo na astromaniaku bywają dość często 8 calowe Newtony na dobsonie.

W przypadku olx.pl czy podobnych, bywają oferty z Trójmiasta. Wtedy warto podjechać i popatrzeć, najlepiej z kimś doświadczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na astromaniaku jest sama tuba 150/750. Była używana z montażem EQ.

Ale zrobić podstawę dobsona, to nie problem. To w zasadzie skrzynia z wycięciem. Potrzebne jeszcze dwie rączki wkręcane do tuby. Na nich tuba opiera się na dobsonie. Może warto przemyśleć.

Ale to jasna tuba F5. Taki sprzęt lubi lepsze okulary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki Kack, blisko Parku Krajobrazowego (lasów) osiedla domków dookoła.

Ja mieszkam w Żukowie, podobnie z LP u mnie, jest coraz większe. Właśnie ze względu na LP, duże lustra tracą sens - w środowisku z dużym LP, zbierają dużo tego śmieciowego światła.

Mam co prawda Newtona 200/1000 ale ostatnio częściej korzystam z refraktorów.

Ze swojej praktyki widzę, że pod takie podmiejskie niebo to max 8 cali.

Co innego pod ciemniejsze niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chyba dosłownie to : http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-114/900-EQ-2-teleskopy-1307.html

977ff213b8594877med.jpg

a5356b7c528b7603med.jpg

de5259edd932d76bmed.jpg

Lustro jest całe, jest tylko lekko od kurzu zabrudzone a więc do wyczyszczenia, nie wiem jak z kolimacją bo się na tym nie znam ale postudiuje trochę, brak zaślepki z jednej strony, ale chyba gdzieś tam jeszcze leży na strychu, sama tuba jest porysowana ale nie zauważyłem wgnieceń.
Do tego mam barlowa x2, long eye relief x25 i x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka z lornetki 80 mm na jakieś miniaturki rzędu 150 mm jednoczne to pomysł fatalny. Za mała różnica . Szkoda kasy na taką przesiadkę .8 cali i wyżej jednoczne sprzęty powinny być.

Ale kolega nie ma ciemnego nieba... Mieszka w jednej z dzielnic Gdyni. I nie ma samochodu. Na co mu duże lustro w takich warunkach? Z mojego niezbyt dużego doświadczenia wynika, że duże lustro to super sprawa pod ciemnym niebem. Tam gdzie jest dużo LP, to średni pomysł. Mylę się?
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chyba dosłownie to : http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-114/900-EQ-2-teleskopy-1307.html

977ff213b8594877med.jpg

a5356b7c528b7603med.jpg

de5259edd932d76bmed.jpg

Lustro jest całe, jest tylko lekko od kurzu zabrudzone a więc do wyczyszczenia, nie wiem jak z kolimacją bo się na tym nie znam ale postudiuje trochę, brak zaślepki z jednej strony, ale chyba gdzieś tam jeszcze leży na strychu, sama tuba jest porysowana ale nie zauważyłem wgnieceń.

Do tego mam barlowa x2, long eye relief x25 i x10.

No, to na razie wykorzystaj to co masz.

Zobacz, jak się sprawuje.

Okular 10mm I Barlow to badziew. Kitowa 25 nawet może być na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś mi powie jak to złożyć żeby np zobaczyć Jowisza z rana albo marsa/Wenus? czy w ogóle zobaczę przez to te planety? :P Mam widok z balkonu (dużego) na Południowy zachód (akurat w tym rejonie z rana jest Jowisz/Spika i Galaktyka Sombrero) a wieczorem Mars i Wenus

EDIT:

Zacząłem się zastanawiać czy da się jakoś rozbudować swoją lornetkę? Czy da rade jeszcze z niej wycisnąć coś więcej, przypadkiem zauważyłem na forum u jednego gościa w podpisie coś takiego :Lornetka TPL Giant 15 x 70

Dobsonian flex 8 cali
Okulary; Ultra Wide 15 mm, Sky Watcher SWA plosssl 6 mm, Meade 5000 Plossl 26 mm,GSO sv 30 mm 2", Soczewka Barlowa GSO 2 x

Edytowane przez Zurri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega nie ma ciemnego nieba... Mieszka w jednej z dzielnic Gdyni. I nie ma samochodu. Na co mu duże lustro w takich warunkach? Z mojego niezbyt dużego doświadczenia wynika, że duże lustro to super sprawa pod ciemnym niebem. Tam gdzie jest dużo LP, to średni pomysł. My

No tak , jakoś się zasugerowałem zmianą sprzętu na większy, przy jasnym niebie to jest całkiem inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

de5259edd932d76bmed.jpg

Nie dogadałem się w sprawie dobsona 6" na olx.
stwierdziłem że chyba będzie warto poszukać czegoś mniejszego ale jednak wciąż do miejskiego nieba i na balkon.
znalazłem coś takiego :

 

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-130-130-650-ota/1822/

 

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102s-102-600-ota/1829/

W chwili obecnej nie jestem w stanie wyjeżdżać pod ciemne niebo ale na pewno chciałbym to robić w przyszłości, także zależy mi na czymś w dalszym ciągu do DSO
Jakiś stojak mam, więc mogę zakupić samą tubę, mam tylko nadzieję że będzie pasować.

Edytowane przez Zurri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest diametralna różnica pomiędzy teleskopem który masz,a lornetą.... Zwłaszcza, jeśli chodzi o obserwacje planet, także wielu mniejszych gromad. Potrzebny Ci jednak jeden średniej wielkości okular (12-14 mm) oraz drugi coś jak 8mm, ewentualnie 5mm (tylko przy b.dobrym seeingu) do planet. Takie 2 średniej klasy szkiełka to na giełdzie kilkaset zł. Bardzo Przyda Ci się również szukacz 8 czy 9x50, bo jak parę dni temu wspomniałem, ten Synty 130 jest do niczego. Tak więc albo na spokojnie doposażyć to, co jest - a ów okulary przydadzą się i w większym telepie - albo wypatrywać super okazji całego zestawu z nieco lepszym telepem w granicach 1000zł :)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.