Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

OBEJRZYJ zanim wyskoczysz z "płaską Ziemią"

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

Krzychoo226

Krzychoo226

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1424 postów

Nie wiem dlaczego zdecydował się na taką formę, tak jak lubię jego kanał tak ten film zwyczajnie odrzuca. Te wszystkie wstawki ani nie są zabawne, ani nie wnoszą niczego do tematu.

+2
Post rekomendują: astrokarol, Maciek7373,

Orion Optics CT10 mod, EQ6, Atik 414EX, Lodestar X2
Lunt35, ES82

Idźcie, odpowiedział.
Idźcie jeśli macie siłę.
Tak długo jak człowiek jest w drodze,
jest dla niego nadzieja.

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4324 postów

Nie wiem dlaczego zdecydował się na taką formę, tak jak lubię jego kanał tak ten film zwyczajnie odrzuca. Te wszystkie wstawki ani nie są zabawne, ani nie wnoszą niczego do tematu.

Co człowiek to opinia - dla mnie są bardzo zabawne. I taka forma pasuje niejako do tematu - na absurd odpowiedz w absurdalny sposób. Postawa typu "merytoryczne wyśmianie" wydaje się adekwatna do sprawy. Ten filmik jest w zasadzie takim kabaretem/karykaturą, pokazuje temat w sposób satyryczny. Pokazuje dokładnie to, co podświadomie myślę czytając lub oglądając filmiki "płaskoziemców" :)

Użytkownik MateuszW edytował ten post 23 styczeń 2017 - 19:30

+5

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Charon_X

Charon_X

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1151 postów

Trochę z innej beczki - co to za muzyka z 10 minuty, bo to znana melodia, ale nie wiem jak się to nazywa.

0

Charon_X

Synta 8", SCT 5", Achro 120/600, Tento 10x50

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 512 postów

Trochę z innej beczki - co to za muzyka z 10 minuty, bo to znana melodia, ale nie wiem jak się to nazywa.

"The sound of silence"

+3
Post rekomendują: Charon_X, berkut123, Mateusz_Obara,

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4406 postów

Jak to z wszystkimi spiskami bywa, mają jeden podstawowy cel. 

"Celem takich emisariuszy (m. innymi od płaskiej ziemi) jest wprowadzenie zamieszania i sianie zamętu. Taki znajduje temat im głupszy, tym lepszy i eksploruje go w charakterystyczny dla pewnej metodologii sposób. Czyli nie odpowiada na na postawione kwestie, nie odnosi się do argumentów, nie prowadzi racjonalnej dyskusji, a jedyne co robi i do czego jest szkolony, to sianie zamieszania i rozpraszanie uwagi ludzi, aby nie budowali więzi i nie wytwarzali społecznych relacji." 

Zdziwilibyście się gdzie ten tekst znalazłem. Musiałem go nieco zmienić

+6

szuu

szuu

:-)

• Społeczność Astropolis
  • 3368 postów

"Celem takich emisariuszy (m. innymi od płaskiej ziemi) jest wprowadzenie zamieszania i sianie zamętu.[...]" 

no ale przecież jest odwrotnie!

to kulista ziemia jest spiskiem ^_^ wymyślonym żeby wprowadzać zamieszanie i siać zamęt

0

Szymoff

Szymoff

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 298 postów

jeden z moich ulubionych kanałów

edit: no dobra na koniec sieknął bzdurę na temat kolorów galaktyk, drobne potknięcia się zdarzają :)

Fajny filmik no ale z tym kolorem to przesadził. Dziwne, że nie sprawdził takiej informacji w różnych źródłach (do czego sam namawia). 

+1
Post rekomendują: dziki,

MarcinSn

MarcinSn

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 841 postów

Jak kiedyś myślałem, że nikt nie uwierzy w "polskie" obozy koncentracyjne, tak myślałem, że nikt nie uwierzy w płaską Ziemię.

Teraz widzę, że to wszystko zaczyna się zmieniać...

A tak, Autor filmu musiał tyle pracy włożyć po co?

Jedyny cel widzę dydaktyczny - jak ludzkość udowadniała, że Ziemia jest okrągła.

Można jeszcze zobaczyć, jak sprytnie to zrobił Arystoteles (pisałem o tym w tym artykule:

http://astropolis.pl...i-arystotelesa/

(gdzieś środkowy podrozdział) 

0

Czy naprawdę chmura może zasłonić cały Wszechświat?

www.patrzwniebo.pl

Gajowy

Gajowy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 608 postów

Jak to z wszystkimi spiskami bywa, mają jeden podstawowy cel. 

"Celem takich emisariuszy (m. innymi od płaskiej ziemi) jest wprowadzenie zamieszania i sianie zamętu. Taki znajduje temat im głupszy, tym lepszy i eksploruje go w charakterystyczny dla pewnej metodologii sposób. Czyli nie odpowiada na na postawione kwestie, nie odnosi się do argumentów, nie prowadzi racjonalnej dyskusji, a jedyne co robi i do czego jest szkolony, to sianie zamieszania i rozpraszanie uwagi ludzi, aby nie budowali więzi i nie wytwarzali społecznych relacji." 

Zdziwilibyście się gdzie ten tekst znalazłem. Musiałem go nieco zmienić

Politykę to Ty trzymaj z daleko od Astropolis ;).

Ale coś w tym jest: rzeczy które są trywialne, jak np. okrągła Ziemia, nie są interesujące. Widział ktoś tu dyskusję o okrągłości Ziemi? No, może ta o latarni :). Z drugiej strony, takie idee właśnie budują więzi i to o niespotykanej sile: sile budowanej sekciarską wiarą neofitów, gotowych za nią ginąć ;-).

G.

+1
Post rekomendują: MarcinSn,

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 512 postów

Politykę to Ty trzymaj z daleko od Astropolis ;).

No ale nie ma w tym polityki. Porównałem to z tekstem oryginalnym i widzę, że Lemarc skrupulatnie usunął z niego wszystkie słowa, które mogłyby sugerować jakikolwiek podtekst polityczny, rasistowski, tudzież religijny.

To czysta socjologia, a od tego nie uciekniemy nawet na Astropolis. Wszak jesteśmy gatunkiem społecznym... no może poza nielicznymi wyjątkami.

Problem z "płaskoziemcami" jak i innymi siewcami teorii spiskowych polega po części na dość niepokojącym zjawisku społecznym nasilającym się w ostatnich latach. Chodzi mianowicie o zanik autorytetów, w dużej mierze również naukowych. Dziś coraz częściej rację ma ten kto mówi głośniej i bardziej populistycznie, a nie ten, za kim stoją fakty i naukowy dorobek pokoleń. 

+2
Post rekomendują: Radek Grochowski, Behlur_Olderys,

Gajowy

Gajowy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 608 postów

No ale nie ma w tym polityki. Porównałem to z tekstem oryginalnym i widzę, że Lemarc skrupulatnie usunął z niego wszystkie słowa, które mogłyby sugerować jakikolwiek podtekst polityczny, rasistowski, tudzież religijny.

To czysta socjologia, a od tego nie uciekniemy nawet na Astropolis. Wszak jesteśmy gatunkiem społecznym... no może poza nielicznymi wyjątkami.

Problem z "płaskoziemcami" jak i innymi siewcami teorii spiskowych polega po części na dość niepokojącym zjawisku społecznym nasilającym się w ostatnich latach. Chodzi mianowicie o zanik autorytetów, w dużej mierze również naukowych. Dziś coraz częściej rację ma ten kto mówi głośniej i bardziej populistycznie, a nie ten, za kim stoją fakty i naukowy dorobek pokoleń. 

Zjawisko jest natury socjologicznej, ale czy takie nowe? A wiara w horoskopy? Starsi pamiętają sprzed epoki Internetu "Skandale" albo "Nie do wiary", w których poruszano podobne tematy.

Problem jest to, że publikowane jest to, co ludzie chcą czytać i za co płacą (choćby kliknięciami czy "polubieniami"). A rzeczywistość na pierwszy rzut oka jest mniej ciekawa niż fikcja. Dlaczego dziś jest to zjawisko powszechniejsze niż dawniej? Bo płacenie jest zdecentralizowane - każdy może rozdawać polubienia na prawo i lewo (ale nie tylko, budżet NASA zależny jest od Kongresu, który zależny jest od senatorów, którzy zależni są od wyborców, którzy zależni są od treści którą chłoną głównie z sieci, która żywi się sensacją). Dawniej o tym co ważne, decydowała elita (z definicji bardziej postępowa - w dobrym rozumieniu tego słowa - i wykształcona). Obecnie nawet wśród naukowców obowiązuje taka narracja, która daje profity. Stąd na uczelniach pojawiają się jakieś egzotyczne kierunki (gender, homeopatia, żeby wymienić najłagodniejsze odchyły). Nawet dyskurs astronomiczny skupia się w dużej mierze wokół "katastrof kosmicznych" lub "poszukiwaniu życia" - bo na to można najłatwiej naciągnąć masy na kasę ;-). Albo na siłę wymyśla się coraz to bardziej szalone hipotezy, na podstawie nikłych przesłanek, po to tylko by zaistnieć i mieć większe szanse w wyścigu o granty. Mierzi mnie to :P.

Pzdr,

Gajowy

0

Gajowy

Gajowy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 608 postów

No ale nie ma w tym polityki.

Oki, myslałem, że to przerobiony cytat jakiegoś prezesa czy coś ;). Teraz widzę, że nie miałem racji, choć w sumie by pasował :P.

G.

0

Snejk

Snejk

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 175 postów

Najgorzej, że duże portale informacyjne tylko wzmagają mity na temat płaskiej Ziemi, globalnego spisku masonów oraz innych, tajemniczych eksperymentów. Czynią to chociażby poprzez takie newsy: http://nt.interia.pl...gra,nId,2346032

I spójrzcie z jakich serwisów je biorą: http://tylkonauka.pl...jest-hologramem

Brak słów, po prostu.

0

Mak 180 + EQ5 // TS Marine 7x50 // Nikon 9x25

Piotr K.

Piotr K.

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 41 postów

Wg mnie tego rodzaju głupoty są rozpowszechniane wcale nie z chęci zysku, tylko po prostu dlatego, że większość rozpowszechniających święcie w te rzeczy wierzy. To nie jest chęć natrzaskania jak największej liczby lajków czy wyświetleń, tylko po prostu przekonanie, że to co mówią jest prawdą. Poziom komplikacji współczesnej nauki jest tak duży, że zwyczajnym ludziom bardzo trudno to ogarnąć w taki sposób, żeby mieć jakiś całościowy obraz, dający nadzieję i sens w życiu. Tym bardziej, że odpowiedzi w kwestiach naukowych bardzo rzadko są jednoznaczne "tak" lub "nie". Najczęściej jest to coś w stylu "mamy pewne wskazówki by sądzić, że ... , ale potrzebne są dalsze badania". A po jakimś czasie pojawia się nowa hipoteza, która obala wcześniejsze przekonania. No i jak tu wierzyć naukowcom? ;)

Myślę, że to właśnie z tej "niepewności" wynika zapotrzebowanie na takie różne spiskowe hipotezy. Ludzie chcą prostych odpowiedzi, takich które można streścić w dwóch zdaniach, i najlepiej poprzeć "dowodem" opartym na "zdrowym rozsądku". Coraz większa popularność hipotez spiskowych jest wg mnie wyrazem zmęczenia zwykłych ludzi coraz bardziej skomplikowaną i coraz trudniejszą do ogarnięcia rzeczywistością.

Natomiast co do formy filmu SciFuna, to uważam, że takie prześmiewcze i szydercze przedstawianie tematu jest niewłaściwe, i wręcz szkodliwe. My się z tego śmiejemy, ale patrząc z punktu widzenia osoby niemającej za wiele wiedzy o Wszechświecie, wahającej się "Kurczę, a może coś w tym jest, że Ziemia może być płaska...?", taka forma przekazu może być odebrana jako arogancja i ignorowanie niewygodnych faktów. Może powstać wrażenie, że szyderstwo pojawia się dlatego, że naukowcom brakuje rzetelnych dowodów na kulistość Ziemi. W filmie SciFuna brakowało mi przedstawionych łopatologicznie prostych dowodów czy doświadczeń, niezbicie świadczących o kulistości Ziemi. Chętnie bym się na przykład dowiedział, jak działa to urządzenie do korygowania pozycji żyroskopów. To jest bardzo fajny, ciekawy temat, i wg mnie lepiej by było, gdyby SciFun na wyjaśnienie działania tego mechanizmu poświęcił czas, który zużył na te głupkowate, szydercze wstawki.

Krótko mówiąc - wg mnie z zabobonem typu "płaska Ziemia" można walczyć tylko w jeden sposób. To znaczy w kółko i do znudzenia przedstawiać niezbite dowody na kulistość, poparte najprostszymi możliwymi doświadczeniami czy opisami obserwacji, najlepiej takich, które każdy sam może wykonać. Bez wyśmiewania i bez żadnych złośliwości, bo wyśmiewanie i złośliwości zamiast zachęcać osoby niedoinformowane - odrzucają, i powodują powstawanie stereotypu o arogancji naukowców, i o ich oderwaniu od codzienności.

+4
Post rekomendują: Robert41, szuu, Behlur_Olderys, Simon_141,

FunkyKoval35

FunkyKoval35

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 107 postów

Wg mnie tego rodzaju głupoty są rozpowszechniane wcale nie z chęci zysku, tylko po prostu dlatego, że większość rozpowszechniających święcie w te rzeczy wierzy. To nie jest chęć natrzaskania jak największej liczby lajków czy wyświetleń, tylko po prostu przekonanie, że to co mówią jest prawdą. Poziom komplikacji współczesnej nauki jest tak duży, że zwyczajnym ludziom bardzo trudno to ogarnąć w taki sposób, żeby mieć jakiś całościowy obraz, dający nadzieję i sens w życiu. Tym bardziej, że odpowiedzi w kwestiach naukowych bardzo rzadko są jednoznaczne "tak" lub "nie". Najczęściej jest to coś w stylu "mamy pewne wskazówki by sądzić, że ... , ale potrzebne są dalsze badania". A po jakimś czasie pojawia się nowa hipoteza, która obala wcześniejsze przekonania. No i jak tu wierzyć naukowcom? ;)

Tylko widzisz, problem z teoriami plaskiej Ziemi polega na tym ze w tym przypadku nie mozna tlumaczyc propagowania owych teorii "laictwem". Tu naprawde nie potrzeba byc doktorem fizyki kwantowej, czy ekspertem teorii strun. Kazdy czlowiek, ktory mial w szkole fizyke i matematyke, i posiada odrobine wyobrazni moze sam udowodnic ze Ziemia nie jest plaska.

+1
Post rekomendują: ZbyT,

Newton 150/740, HEQ5, Canon 350D, Canon 1200D, Baader Mark III, SW ST80 + QHY5 jako guiding.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników